Tchaj-wan má staronovou prezidentku, Cchaj Jing-wen obhájila mandát. Pomohlo vymezení se vůči Číně

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen ve volbách obhájila svůj mandát na další čtyřleté období. Její hlavní oponent Chan Kchuo-jü už přiznal porážku. Mandát obhájila i přes klesající popularitu, dokázala se totiž pasovat do pozice ochránkyně autonomie Tchaj-wanu tváří v tvář rostoucímu tlaku pevninské Číny, která ostrov považuje za součást svého území.

Tchaj-pej Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cchaj Jing-wen, vůdkyně tchajwanských opozičních Demokratů

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen ve volbách obhájila svůj mandát na další čtyřleté období. | Zdroj: Reuters

Čínský prezident Si Ťin-pching loni v lednu navrhl, aby Čína a Tchaj-wan zahájily rozhovory o sjednocení na základě principu „jedna země, dva systémy“, který je v současnosti uplatňován v případě Hongkongu a Macaa. Tchaj-wan, který od roku 1949 funguje de facto nezávisle, Čína považuje za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení samostatnosti.

Čínský prezident varoval separatisty: Zemřete, vaše tělo bude rozdrceno a kosti rozemlety na prach

Číst článek

Prezidentčina strana je přitom tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně nebo minimálně zachování současného stavu. Cchaj Jing-wen proto návrh Pekingu okamžitě odmítla.

Po vypuknutí masivních protestů v Hongkongu loni v červnu proti přílišnému vměšování Pekingu do záležitostí této poloautonomní provincie si prezidentka osvojila heslo „Hongkong dnes, Tchaj-wan zítra“. Volby se jí podařilo prezentovat jako referendum o zachování autonomie Tchaj-wanu.

Tím dokázala mimo jiné odvést pozornost voličů od řady nepopulárních reforem, které její vláda v posledních letech prosadila.

Aféry konkurenta

K roli favoritky jí pomohl i propad popularity jejího hlavního politického oponenta Chan Kchuo-jüa z opoziční Národní strany (Kuomintang). Ten čelí v posledních měsících řadě skandálů a obviněním z finančních podvodů. Stále navíc udržuje výrazně pročínský postoj i navzdory široce rozšířené nedůvěře Tchajwanců vůči Pekingu.

Do karet současné prezidentce hrál i stav tchajwanské rozvinuté ekonomiky. Akciový trh je stabilní a mzdy v posledních letech pozvolna rostly. Podle agentury AP je to zčásti způsobeno tím, že místní exportéři přesouvají výrobu z pevninské Číny kvůli obavám z dopadů obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Čína chce stále připojit Tchaj-wan. ‚Nevzdá se použití síly,‘ píše se v Bílé knize o národní obraně

Číst článek

K urnám bylo přizváno 19 milionů oprávněných voličů. Vítězem prezidentských voleb se stane kandidát, který získá největší počet hlasů; přes 50 procent jich mít ale nemusí. Kromě dosavadní prezidentky Cchaj Jing-wen a reprezentanta Národní strany Chan Kchuo-jüa se o přízeň voličů ucházel i kandidát První lidové strany James Sung, ten byl ale od začátku považován za outsidera.

Voliči vybírali také své zástupce do 113členného parlamentu. V tom má teď většinu s 68 křesly DPP, Národní strana má 35 křesel a zbytek mandátu v končícím volebním období držely menší strany a nezávislí kandidáti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme