‚Jsme zaskočení, tohle jsme nečekali.‘ Sbírka potravin přinesla navzdory koronaviru rekordní výsledky
V sobotní sbírce potravin v Česku lidé v obchodech darovali 440 tun zboží pro potřebné. Z toho 396 tun potravin a 44 tun hygienických potřeb. Je to dosud nejvíc v této akci, uvedla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Sbírka přitom pokračuje v e-shopech a další zboží zřejmě přinesou slíbené firemní a komunitní sbírky. Rekordní výsledek má akce i přesto, že ji letos doprovázela bezpečnostní opatření proti šíření covidu-19.
Lidé mohli v sobotu ve stovkách obchodů nakoupené zboží darovat za pokladnami do připravených nákupních vozíků. „I přes extrémně náročné hygienické podmínky proběhla sbírka ve všech 603 prodejnách bez problémů,“ uvedli organizátoři v tiskové zprávě. Sbírka byla podle nich letos důležitější než v jiných letech, protože koronavirová epidemie způsobila výrazný nárůst počtu lidí v tíživé životní situaci, což sklady potravinových bank vyprázdnilo.
V obchodech probíhá potravinová sbírka. Lidé mohou nakupovat jídlo pro samoživitelky nebo seniory
Číst článek
Situaci potravinovým bankám letos navíc zkomplikovalo to, že jarní sbírka byla kvůli první vlně epidemie zrušena. „Zásoby se tak ve skladech potravinových bank dostaly na minimum. Moc děkujeme všem dárcům, kterým není lhostejný osud lidí ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením,“ podotkla Láchová. Získané zboží potravinové banky roztřídí a předají neziskovým organizacím, které je rozdělí samoživitelkám, osamělým seniorům, rodinám v krizi, bezdomovcům či lidem s psychickým a tělesným postižením.
„Jsme zaskočení, protože jsme tohle opravdu nečekali. I firmy vyslyšely naše volání a hodně darovaly, i když byla mimořádná opatření, málo dobrovolníků a omezené množství lidí v obchodech,“ řekla Radiožurnálu Láchová. Už dříve uvedla, že za září a říjen se zvýšil zájem o pomoc potravinových bank zhruba o 40 procent. Mezi novými žadateli jsou zvláště lidé, kteří přišli kvůli koronaviru o práci nebo mají minimální příjmy.
Bezkontaktní předávka
Nakoupené zboží mohli lidé v sobotu nechat za pokladnami mezi 8.00 a 18.00 v některých prodejnách řetězců Albert, Billa, dm drogerie markt, Globus, Kaufland, Lidl, Rossmann a Tesco. Mohou také nejméně do 1. prosince darovat připravené balíčky přes internetový obchod sítě Tesco a Rohlik.cz. Do počátku prosince také Tesco prodloužilo sbírku za pokladnami. „Přislíbeny jsou rovněž firemní a komunitní sbírky,“ uvedli organizátoři. Už sobota ale překonala výnos potravinové sbírky z loňského podzimu, při které se pro potřebné vybralo 330 tun potravin a 52 tun drogistického zboží.
‚Češi umí pomáhat.‘ V rámci potravinové sbírky se vybralo 235 tun zboží
Číst článek
Mimořádnými dary se chystají přispět také obchodní řetězce, uvedli jejich zástupci. Třeba Tesco dary svých zákazníků zvýší dalšími potravinami o 20 procent, Penny Market namísto aktivního zapojení do podzimní sbírky věnuje čtyři miliony korun. Rohlik.cz přidá deset tun potravin, Globus daruje zboží za 370 tisíc Kč. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza připomněl, že obchodní řetězce věnují potravinovým bankám zboží průběžně po celý rok. „Například letos to za deset měsíců bylo bezmála 5000 tun potravin,“ uvedl.
Do organizace sbírky zasáhla epidemie koronaviru. Na sběrném místě byli maximálně dva dobrovolníci s ochrannými prostředky a předávka darovaného zboží byla bezkontaktní. Zatímco loni se do sbírky zapojilo přes 4000 dobrovolníků, letos jich bylo asi 600.
Potravinovou sbírku organizuje Česká federace potravinových bank a potravinové banky ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu, Asociací společenské odpovědnosti a neziskovými organizacemi Charita ČR, Armáda spásy, Naděje a Slezská diakonie. Sbírka se pořádá od roku 2013, loni poprvé se uskutečnila dvakrát ročně.