Ester Anna Soukupová pomáhá už od dětství „Přivedla mě k tomu rodina, už jako malá jsem ráda jezdila s maminkou na potravinové sbírky,“ vypráví v rozhovoru v rámci cyklu Narozeni do svobody.
V sobotu se do sbírky zapojilo 2250 kamenných obchodů a více než 5000 dobrovolníků. Sbírka navíc pokračuje na šesti e-shopech. Sbírky se každoročně konají na jaře a na podzim.
Věra Doušová ve svých 77 letech působí jako žena, která se nikdy nezastaví. „Můj motor je, že dělám práci, kterou mám ráda, a že si dělám v životě radost,“ usmívá se.
Obchodní řetězec Albert od loňského roku pořádá večerní svozy potravin jako je zelenina, mléčné produkty a další. Připojit by se mohly i daší supermarkety.
Zelenina poputuje do skladů Potravinové banky Ústeckého kraje a odtud do organizací pomáhajících potřebným. Každou zelnou hlávku musí dobrovolníci zbavit špatných listů, aby zelí vydrželo co nejdéle.
Lidé mohou potravinovou pomoc vyzvednout výměnou za specifický kód, který jim přidělí sociální pracovníci. Vždy se jedná o balíčky trvanlivých potravin a jejich složení se nemění ani před Vánoci.
Češi darovali ve sbírce potravin 624 tun jídla a základní drogerie. Předseda České federace potravinových bank potvrdil, že s příspěvky z online e-shopů očekává konečný výsledek 700 tun zboží.
Akci ve všech krajích organizují potravinové banky. Mezi nejžádanější potravin patří ty s dlouhou trvanlivostí – rýže, těstoviny, olej, cukr, konzervy či polévky v sáčku. Potřeba je i drogerie.
Prvním městem Olomouckého kraje, které se s potravinovou bankou rozhodlo spolupracovat, je Moravský Beroun. Tam výdejna začala fungovat v budově tamní pečovatelské služby.
V sobotu probíhá opět sbírka pro potravinové banky. Darovat můžete cokoliv. „Řekla bych, že jsou lidé ekologicky vyspělejší,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Věra Doušová.
V Česku jídlo potravinovým bankám věnují zatím jen někteří výrobci a zemědělci. V sousedním Německu producenti zásobují potravinové banky ve velkém, a ty se tak můžou podělit i s těmi českými.
Už několik let vyráží sbírat přebytky dobrovolníci z neziskové organizace Zachraň jídlo. Její zakladatelka upozorňuje, že o skutečném množství potravinového odpadu máme v Česku jen mlhavé povědomí.
Na fotografiích je vidět několik zeleninových konzerv značky Bonduelle. Vedle nich je vojenský nátělník a dopis v ruštině, ve kterém je přání vojákům k Novému roku a k rychlému vítězství.
Dárců přitom tolik nepřibývá a velké obchody teď dávají potravinovým bankám méně zboží než dřív. Nejvíc potřebné trvanlivé potraviny tak přináší jen lidé sami, říká Věra Doušová ze středočeské banky.
Podle organizátorů sbírky intenzivně roste počet lidí v nouzi, meziročně o 35 procent. Důvodem je předchozí koronavirová krize, na niž navázala vysoká míra inflace a zdražování základních potřeb.
„Dvě skupiny jsou teď na tom nejhůř, tedy osamělí senioři a matky samoživitelky,“ říká v Ranním interview pro Radiožurnálu ředitelka potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj Věra Doušová.
Přispět můžou lidé příští sobotu v dalším kole celorepublikové potravinové sbírky, konat se bude 12. listopadu. Jídlo můžou darovat i v obchodních řetězcích a online obchodech.
„Jsme rádi, když se na nás obrátí drobní dárci, kteří nakoupí ze svého a něco donesou. Jenže víme, že i drobní dárci teď začínají mít problémy,“ upozorňuje ředitel skladu v Sokolově.
„Lidé hodně dbají na data spotřeby a berou je jako dogma. Polovina lidí nerozumí pojmu minimální trvanlivost,“ říká Anna Strejcová, zakladatelka organizace Zachraň Jídlo.
Nejvíc jídla vyhodí Češiv létě a na podzim. „Tedy v době, kdy dozrává ovoce a sklízí se zelenina. Zapomínáme na recepty našich babiček, které věděly, co udělat se zralým ovocem,“ říká Pitucha.
Rozdělování dotací na podporu potravinových bank ministerstvem zemědělství provázela řada nedostatků. Podle kontrolorů neměl resort jasně stanovené cíle i nevyhodnocoval dopady rozdělených dotací.
Do podzimní potravinové sbírky se zapojilo 1318 obchodů, v jarním kole jich bylo kolem 800. Lidé mohou darovat trvanlivé potraviny a drogistické zboží.
Města a obce našly nový způsob řešení bytové krize: začaly skupovat nemovitosti od developerů i jednotlivců, píše deník E15. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
„I přes extrémně náročné hygienické podmínky proběhla sbírka ve všech 603 prodejnách bez problémů,“ uvedli organizátoři v tiskové zprávě. Sbírka byla podle nich letos důležitější než v jiných letech.