Pro seniory a rodiny v nouzi. Výdejny potravinové pomoci vzniknou v odlehlejších místech Olomoucka
Zástupci Federace potravinových bank chtějí v Česku zprovoznit 150 nových výdejen potravinové pomoci. Zájem o ni se prý razantně zvyšuje. V Olomouckém kraji vznikne takových výdejen deset, jedna z nich už pilotně začíná fungovat v Moravském Berouně na Olomoucku.
Potravinová pomoc se k lidem v nouzi v Olomouckém kraji dosud dostávala jen přes partnerské organizace potravinové banky. Teď by se ale měli do rozdávání potravinové pomoc zapojit sociální pracovníci měst a obcí.
V odlehlejších lokalitách Olomouckého kraje začnou fungovat výdejny potravinové pomoci
Potraviny by z výdejen měly směřovat i k těm, kteří nejsou například klienty charity.
„Obec, se kterou spolupracujeme, zřídí výdejové místo. Pak jejich sociální pracovníci vytipují potřebné obyvatele a objednají si potravinové balíčky,“ vysvětluje Tomáš Zatloukal, ředitel olomoucké potravinové banky.
Jen v Olomouckém kraji má postupně vzniknout deset takových výdejen, a to spíše v odlehlejších místech regionu. Cílem je vytvořit 150 výdejních míst po celé republice.
V Moravském Berouně
Prvním městem Olomouckého kraje, které se s potravinovou bankou rozhodlo spolupracovat, je Moravský Beroun. Tam výdejna začala fungovat v budově tamní pečovatelské služby.
Česko neví, kolik potravin končí v koši. Ministr chce do roku 2030 o polovinu omezit jejich vyhazování
Číst článek
„V Moravském Berouně je osoba, která se na nás obrátí, nám vyplní formulář. Ten slouží pro vstup do výdejny. Sociální pracovník na základě formuláře zmapuje situaci toho člověka a zjistí, zda je, nebo není potřebný,“ vysvětluje vedoucí sociálních služeb města Olga Wittková.
Třetinu klientů, kteří podle ní potřebují potravinovou pomoc, tvoří senioři, zbytek jsou v drtivé většině rodiny v nouzi.
„V prvním závozu bylo 38 balíčků, ve druhém 56. Potravinový balíček slouží k překlenutí nějaké doby, například než člověku dorazí důchod, dávky a podobně,“ přibližuje Wittková.
Kromě výdejen v odlehlejších oblastech kraje mají pod hlavičkou hejtmanství navíc vzniknout další místa pomoci v každém bývalém okresním městě.