Estonsko, Británie nebo Albánie. Poslanci mají na zahraniční cesty dvacet milionů korun
Poslanci plánují, které země příští rok navštíví. Chtěli by se podívat třeba na Slovensko, Estonsko, Velkou Británii nebo Albánii. Rozpočet na zahraniční cesty je dvacet milionů korun. Organizační výbor sněmovny v lednu rozhodne, které výjezdy schválí.
Sněmovní výbory teď dávají dohromady své návrhy na zahraniční výjezdy.
„Máme v preferencích Anglii, dokud je v Evropské unii. Zaznělo tam třeba Španělsko ve věci samosprávy, ale i Estonsko,“ vyjmenovává předseda Pirátů Ivan Bartoš, který řídí výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj.
Vyhladovme Senát. Postupně snižujme jeho rozpočet, vyzval Okamura po vzoru Zemana sněmovnu
Číst článek
Poslanci zemědělského výboru by zase rádi navštívili Albánii. A cílem mandátového a imunitního výboru je vyjet na Slovensko. Předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO, který zároveň řídí organizační výbor, by zahraniční cesty rád omezil.
„Do funkce přicházím s tím, že by bylo dobré se nad cestami zamyslet. A možná být trochu střídmější,“ upozorňuje Vondráček.
Rozpočet na zahraniční cesty poslanců se letos snížil. Sněmovna na ně měla letos stejně jako v roce 2016 celkem 29,5 milionu korun. O žádostech poslanců rozhodne organizační výbor sněmovny na schůzi v polovině ledna.
Senátoři se pak chystají například do Albánie, Maďarska nebo Izraele. Ani horní komora ale zatím zahraniční cesty svých zákonodárců neschválila. Rozhodne na přelomu ledna a února.
Senát má na ně podle tiskové tajemnice Evy Davidové nižší rozpočet než sněmovna. „Částka odpovídá poměrně Poslanecké sněmovně, která má více než 2,5 násobek členů, a tudíž ta částka pro Senát je 2,5 krát nižší než částka pro Poslaneckou sněmovnu," upřesnila pro Radiožurnál Davidová.
Senát by tak měl mít na zahraniční cesty svých zákonodárců osm milionů korun.