Zahraniční cesty poslanců vyjdou skoro na 30 milionů. Vydají se do Nepálu i Senegalu
Alžírsko, Gruzie, Spojené státy americké i evropské země – to jsou některé cíle zahraničních cest poslanců sněmovních výborů v příštím roce. Na cesty výborů vyčlenila sněmovna 12,5 milionu korun, což je zhruba stejně jako letos. Na veškeré zahraniční cesty má sněmovna 29,5 milionu korun, i to odpovídá letošku. Záměry zahraničních cest poslanců už schválil organizační výbor sněmovny.
Poslanci každého ze 17 sněmovních výborů pojedou příští rok služebně do zahraničí nejméně dvakrát. Častěji jen zákonodárci výboru pro evropské záležitosti a zahraničního výboru.
Cílem zahraničních cest budou kromě evropských zemí například i Japonsko, Kuba nebo Vietnam.
Kam se chystají poslanci příští rok na zahraniční služební cesty? Zajímala se Jana Čermáková
„Materiál byl schválen s jednou výjimkou, a to byl návrh výboru pro školství, který měl v plánu cestu do Austrálie,“ říká předseda organizačního výboru a šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček z ČSSD.
Cesta by podle něj byla příliš drahá. Poslanci školského výboru chtěli v Austrálii jednat o systému vysokého školství.
„Austrálie je speciálně po naše studenty země zaslíbená. Má podobný systém vzdělávání ve smyslu organizace školského systému, takže mně je to líto,“ komentuje neschválení cesty místopředsedkyně školského výboru Anna Putnová z TOP 09.
Senegal i Nepál
Do Senegalu se příští rok chystají poslanci výboru pro životní prostředí. Cesta by měla stát zhruba 600 tisíc korun.
Organizační výbor není klasickým legislativním výborem, ale má charakter kolektivního vedení sněmovny s doporučujícími a koordinačními pravomocemi. Hlavním úkolem organizačního výboru je doporučovat předsedovi sněmovny program jednání. Předsedou organizačního výboru je ze své funkce předseda Poslanecké sněmovny, místopředsedy jsou všichni místopředsedové Poslanecké sněmovny.
Pramen: Poslanecká sněmovna
„V Senegalu probíhá česká rozvojová pomoc a rozvíjí se tam spolupráce. Navíc i cenově to vyjde poměrně lacino, není to žádná drahá destinace,“ vysvětluje účel cesty místopředseda výboru Václav Zemek z ČSSD.
Poslanci ústavně právního výboru se zase podívají do Nepálu, cesta vyjde zhruba na 650 tisíc korun. Výbor měl přitom podle předsedy Jeronýma Tejce z ČSSD jiné priority.
„My jsme chtěli jet do Německa, případně do Rakouska a do Izraele. Organizační výbor naznal, že naše žádost nebude naplněna s ohledem na požadavek Nepálu, který jedná o ústavní reformě.“
Organizační výbor posuzoval při schvalování i bezpečnostní rizika. Jednotlivé cesty se budou před odjezdem poslanců konzultovat se zastupitelskými úřady.