Poslanci diskutují o možnostech odebrání akademického titulu
Česká strana sociálně demokratická chce nastavit jiná pravidla pro odebrání akademického titulu. Připravila proto novelu vysokoškolského zákona, kterou by měla začít projednávat Poslanecká sněmovna. O odebrání titulu by podle návrhu měla v přezkumném řízení rozhodnout pětičlenná komise jmenovaná rektorem univerzity, která titul vydala. Její objektivitu by měli zajistit nejméně dva odborníci z jiných vysokých škol.
Norma, jak řekl Radiožurnálu jeden z jejích autorů, poslanec ČSSD Jeroným Tejc, zajišťuje dotčeným lidem i právní ochranu.
"Aby lidé, kterým bude titul odebrán, se mohli odvolat a účinnost odebrání by byla až od doby, kdy u soudu neuspějí. Takže by se nestávaly případy, že lékař léčí, je zpochybněn jeho titul, za pět let soud vyhraje, ale po tu dobu, co nemohl léčit, ztratil kvalifikaci," vysvětluje poslanec Tejc.
Ten, komu by byl titul odebraný, se může odvolat ke správnímu soudu. A dokud ten nerozhodne, titul by byl platný. Návrh České strany sociálně demokratické už odmítla vláda premiéra Jana Fischera a v Poslanecké sněmovně nebude mít ani podporu Občanské demokratické strany. Důvody vysvětlil její poslanec a předseda sněmovního školského výboru Walter Bartoš.
"Myslím si, že zákon není dobře napsaný. Už dnes jde titul podle určitých pravidel odejmout. Tím, že bychom tento zákon začali přijímat, bychom tato pravidla mohli zpochybnit. Jinak zákon je i po technické stránce problematicky napsaný. Takže my se vyslovíme proti tomuto zákonu," prohlašuje poslanec Bartoš.