Policie už kauzu Energie pod kontrolou vyšetřovala, i tak z firmy odtekly desítky milionů

Škoda v případu vytunelované firmy Energie pod kontrolou mohla být násobně nižší. Tvrdí to alespoň Jan Palaščák - šéf společnosti Amper Market, která v kauze přišla o desítky milionů. Podle něj stačilo jediné: aby policie začala včas jednat a zamezila vysávání peněz. Vše totiž nasvědčuje tomu, že peníze odtékaly i během policejního vyšetřování.

Původní zpráva Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Olejníček byl do prosince 2015 člen správní rady, působil jako ředitel kanceláře společnosti.

David Olejníček byl do prosince 2015 člen správní rady, působil jako ředitel kanceláře společnosti. | Foto: reprofoto Obec Tučapy | Zdroj: reprofoto www.tucapyuh.cz

Místo úspory za nákup elektřiny policejní vyšetřování. Tak skončil ambiciózní projekt Energie pod kontrolou (EPK), kterému zvyšovalo kredit i angažmá politiků KDU-ČSL.

Z účtů firmy nakonec zmizely peníze, až z ní zbyla prázdná skořápka a dluhy ve výši 180 milionů korun. Na bankovních účtech společnosti zůstalo něco málo přes 4,6 milionu korun.

Padlo obvinění za projekt, který připravil obce a školy o desítky milionů. Měl podporu lidovců

Číst článek

Pro připomenutí: Amper Market podnikatele Palaščáka prodával EPK elektřinu a je tak vůbec největším věřitelem. Energie mu nezaplatila dodávky za desítky milionů korun. Obřímu dluhu se podle podnikatele dalo alespoň z části zamezit, na což podle svých slov upozorňoval.

"V únoru 2016 jsem byl vyšetřovatelem při nahlížení do spisu osobně ujištěn, že policie činí všechny kroky pro vyšetření případu a zamezení dalšího tunelování skupiny EPK včetně využití nástrojů Finančně analytického útvaru. V následujících měsících začala aktivita policejního orgánu z našeho pohledu ochabovat a v červnu 2016 jsme byli konfrontováni s tvrzením, že EPK nám nic nedluží a že případ tedy bude patrně odložen," popsal Palaščák serveru iROZHLAS.cz.

Upozorňovali na podezřelé toky

Amper Market nakonec škodu prokázal, a tak vyšetřování běželo dál. Palaščák mimo jiné podle svých slov poukazoval na pokračující podezřelé finanční toky kolem EPK. "S ohledem na mlčenlivost mohu pouze sdělit, že jsme navrhli celou řadu úkonů v trestním řízení, ovšem do dnešní doby nemáme zpětnou vazbu. Pevně věřím, že policejní orgán tyto úkony provedl nebo je nahradil jinými účinnými kroky, aby zamezil pokračování trestné činnosti a tunelování skupiny EPK," doufá Palaščák.

Po téměř dva roky trvajícím vyšetřování ukázala letos v srpnu policie na ředitele EPK Davida Tejmla, který si vyslechl obvinění ze zpronevěry 46 milionů korun. Peníze podle detektivů použil neznámo jak. Z usnesení o zahájení trestního stíhání je ale patrné, že velkou část z nich vybíral až po prosinci 2015 (viz. Jak z Energie pod kontrolou mizely peníze), tedy v době, kdy již probíhalo policejní vyšetřování, a Tejml tak měl být pod policejním drobnohledem.

Jak z Energie pod kontrolou mizely peníze

A) od 7.11.2012 do 6.3.2015
7 555 000 Kč

B) od 29.11.2012 do 14.5.2015
6 145 000 Kč

C) od 23.7.2015 do 9.11.2016
7 515 000 Kč

D) od 25.5.2015 do 24.1.2017
11 315 637 Kč

E) od května 2015 do ledna 2017
10 600 232 Kč

F) od 9.2.2015 do 18.9.2015
3 240 000 Kč

Nezajistili účetnictví

Jak navíc uvedl sám Tejmlův obhájce Vladimír Focko, policistům se dosud nepodařilo zajistit klíčový důkaz případu, účetnictví společnosti EPK. "Měli ho předložit spolupracovníci pana Tejmla, ale ti tak zatím neučinili," sdělil advokát serveru iROZHLAS.cz.

Firma Amper Market nechala údajně nekvalitní práci policie prověřit dozorující státní zástupkyni, ovšem odezvy se prý nedočkala. Palaščák se proto obrátil na její nadřízené. "Protože se ve své reakci nijak nevypořádala s našimi připomínkami, byli jsme nuceni podat žádost o výkon dohledu na Vrchní státní zastupitelství do Olomouce," popsal manažer. Na výsledek prověrky stále čeká.  

Jihomoravská policie nechce vyšetřování komentovat. Bez vysvělení tak zůstává i jeden z dalších detailů - výměna detektivů, kteří mají případ na starosti. "Informace týkající se vnitřních pokynů při organizaci vyšetřování případů zásadně nekomentujeme a nesdělujeme," reagoval její mluvčí Bohumil Malášek. 

Státní zástupkyně: Policie nepochybila

Podle dozorující státní zástupkyně Vladimíry Novotné jde však o standardní záležitost. "Z mého pohledu je věc v pořádku. Že to dělali dva vyšetřovatelé, vyplývá z trestního řádu. Nejdříve věc prověřuje jedna skupina vrchních komisařů, když je zahájeno trestní stíhání, přebírá případ jiná," odmítla Novotná pro server iROZHLAS.cz jakékoliv pochybení policie.
 
Palaščák kritizuje i to, že v kauze padlo zatím jediné obvinění. "Je nesporné, že v tomto případě by mělo být více obviněných osob z více trestných činů," je přesvědčen.

Sami lidovci, s nimiž je projekt od počátku úzce provázán, od něj nyní dávají ruce pryč. S odstupem času tvrdí, že s ním nemají nic společného. Podle obchodního rejstříku však v dozorčí a správní radě zasedl například místostarosta Moravského Krumlova Zdeněk Juránek (KDU-ČSL) či vlivný vyškovský lidovec David Olejníček.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme