Loni dospěl k závěru, že částka 120 milionů korun, za kterou chtěla odval prodat Liberty, je zcela neadekvátní. „Máme indikaci, že ta hodnota se pohybuje několikanásobně výše,“ řekl správce.
Za deset let polské soudy umožnily oddlužení skoro 116 tisícům občanů. Bankrot nejčastěji vyhlašují lidé ve věku 40 až 49 let. Nejmladšímu člověku v osobním bankrotu bylo 11.
Ruská společnost Ťažmaš koupila ČKD Blansko v roce 2010. Majitelem je ruský poslanec Andrej Trifonov, jehož majetek v prosinci 2022 zmrazil kvůli ruské invazi na Ukrajinu Finanční analytický úřad.
Zaměstnanci nyní budou mít nárok na odstupné ve výši až jedenácti měsíčních platů. Odstupné ale zřejmě budou muset vymáhat prostřednictvím insolvenčního řízení.
Záměrem tollingu je v tomto případě i udržení obchodu. Huť by od tollingové společnosti získala materiál, zpracovala ho, ale zároveň ho i prodala tak, aby se udržel obchod.
Vedení ocelárny Liberty nesmí nakládat s pohledávkami huti ve skupině jejího majitele Sandžíva Gupty, rozhodovat o provozu rouroven a válcoven a nakládat s emisními povolenkami.
Majitele ostravské ocelárny, firmu Liberty Steel Group ze skupiny GFG britského podnikatele s indickými kořeny Sandžíva Gupty, podrobil správce Peták tvrdé kritice.
Městský soud v Praze schválil ukončení provozu závodu Energetického Holdingu Malina. Navrhl to insolvenční správce firmy, protože podnik už podle něj prakticky nefunguje.
Z nich by zhruba 2300 odešlo do konce listopadu a 300 do konce ledna. Řekl to v úterý předseda základní organizace Odborového svazu KOVO Liberty ČR Petr Slanina.
LEPO v návrhu uvedla, že má více věřitelů. „Má peněžité závazky z obchodního styku po lhůtě splatnosti delší než 30 dnů, které činí částku nejméně 1 597 185 Kč,“ píše se v insolvenčním rejstříku.
Ostravská huť, která zaměstnává 5 tisíc lidí, je od června v úpadku. Obnovení alespoň druhovýroby by mohlo umožnit návrat do práce zhruba dvěma tisícům zaměstnanců.
Huť nemá peníze na mzdy a zaměstnancům tak jejich náhradu bude minimálně po dobu tří měsíců vyplácet stát prostřednictvím úřadu práce. Vláda chce najít pro Liberty Ostrava investora.
Bez pomoci se ocitly necelé dvě stovky lidí z dceřiné společnosti Liberty – firmy LEPO. Pracovníkům slévárny na účet nedorazila výplata, ale o náhradu mzdy od státu ani půjčku od kraje žádat nemůžou.
„Současnou primární snahou je kompenzovat mzdové nároky za dlužné mzdy,“ říká o situaci způsobené zadlužením huti Liberty v rozhovoru pro Radiožurnál generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof.
V insolvenčním návrhu Liberty uvedla, že má téměř 5000 zaměstnanců. Před věřiteli dosud firmu chránilo moratorium vyhlášené soudem a huť chystala preventivní restrukturalizaci.
Martyrium se zkrachovalou solární firmou ale pro pana Františka a 76 dalších klientů, kterým Malina vrátila zálohy, neskončilo. Insolvenční správce nyní podal takzvané odpůrčí žaloby.
Podle likvidátora Jana Malého, který insolvenční návrh za firmu podal, nedisponuje společnost příjmem, ze kterého by mohla pohledávky splácet. Přitom ale neustále narůstá dluh o úroky z prodlení.
Předloha reaguje na evropskou směrnici, která požaduje tříletý proces oddlužení jen pro podnikatele. Vláda ale navrhuje, aby byl pro podnikatele i spotřebitele. A to vyvolává spory.
„Dnes dávky může čerpat i domácnost, která má miliony na účtu,“ upozorňuje Daniel Prokop s tím, že paradoxně stát odebírá dávky v hmotné nouzi těm nejchudším, když si pár tisíc korun odloží stranou.
V restrukturalizačním plánu firma počítá s dvěma variantami. Varianta A je s Tamehem jako dodavatelem energií, varianta B je bez něj. Liberty spíše počítá s tím, že dojde na plán bez Tamehu.
Sto procent svých pohledávek dostanou věřitelé jako garanční systém finančního trhu, fyzické osoby a malé a střední podniky. Firmy a samosprávy dostanou nejméně 95 procent.
Podle generálního ředitele OKD Romana Sikory byla státní firma pro Tameh majoritním dodavatelem uhlí. Posledních tři tisíce tun na řízené ukončení provozu energofirmy dodala v polovině prosince.
„Bude záležet na dohodě. Může se stát, že 3. ledna přijdou zaměstnanci do práce a budou odesláni zpět domů, abychom získali čas rozjet pec,“ řekl ředitel podniku.
Ocelárna Liberty Ostrava od středy prakticky nebude v provozu, firma Tameh Czech jí zastaví dodávky energií. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury je vyloučeno, že by stát Liberty finančně podpořil.