Padlo obvinění za projekt, který připravil obce a školy o desítky milionů. Měl podporu lidovců

Byl to jeden z taháků KDU-ČSL v komunálních volbách v roce 2014. Sliboval obcím návod, jak levněji nakupovat elektřinu. Po třech letech zůstala po společnosti Energie pod kontrolou jen vytunelovaná skořápka a desítky milionů dluhů. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, až před pár dny padlo v kauze první obvinění. Zatím jediné.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři KDU-ČSL zahájili v září 2014 svou předvolební kampaň. Jedním z témat byl i projekt Energie pod kontrolou

Lídři KDU-ČSL zahájili v září 2014 svou předvolební kampaň. Jedním z témat byl i projekt Energie pod kontrolou | Foto: Petr Hloušek/Právo | Zdroj: Profimedia

Jen pouhý seznam pohledávek v insolvenčním rejstříku má čtrnáct stran. Obecně prospěšná společnost Energie pod kontrolou (EPK) dluží více než čtyřem stovkám subjektů. Základním a mateřským školám, stovkám obcí a měst.

Všichni věřili, že spolupráce s EPK jim sníží náklady za energie. Nestalo se. Naopak. Školy i radnice přišly o miliony korun. A po vleklém vyšetřování policie sdělila první obvinění.

„V jednom z případů rozpracovaných na Krajském ředitelství policie Jihomoravského kraje již padlo obvinění,“ vzkázal bez dalšího policejní mluvčí Bohumil Malášek. Čeho přesně se obvinění týká a kolik případů v rámci Energie pod kontrolou mají detektivové rozpracovaných, odmítl komentovat.

Tunel za desítky milionů? 'Vedení lidovců s Energií pod kontrolou nemá nic společného,' tvrdí Jurečka

Číst článek

Serveru iROZHLAS.cz se přesto podařilo získat detaily. Obvinění si 15. srpna vyslechl David Tejml, ředitel Energie pod kontrolou, a to za spáchání zvláště závažného zločinu zpronevěry.

„Získal a neoprávněně se obohatil o částku nejméně 46 396 913 korun,“ stojí ve sdělení obvinění, s nímž se iROZHLAS.cz seznámil.

11 milionů z karty

Dokument má sedm stran a většinu zabírá popis Tejmlových výběrů. Datum a částka. Jednou vybral dvacet tisíc, jindy 400 tisíc. Dalších jedenáct milionů utratil prostřednictvím zlaté firemní karty. U všech položek vyšetřovatel napsal, že „takto získané peněžní prostředky blíže nezjištěným způsobem použil pro vlastní potřebu.“

Server iROZHLAS.cz se snažil Tejmla na to, jak miliony skutečně použil, zeptat. Neúspěšně.

Trvalé bydliště má v domě v centru Prahy, v němž podle obchodního rejstříku sídlí přes 3000 firem, takzvaných ready-made společností. Tejmlovo jméno na zvoncích nelze najít a v domě jej nikdo nezná.

Jeho advokát Vladimír Focko se omezil pouze na krátké prohlášení. „Je to relativně čerstvé, já k tomu téměř nic nevím. Teprve se chystám do spisu, abych něco zjistil. S klientem jsem o tom mluvil jen krátce, takže vám o tom nejsem schopen vůbec nic říct. Pokud se k tomu vyjadřoval, říkal, že peníze nikam nezmizely, v rámci společnosti se řádně obchodovalo,“ uvedl. Stížnost proti obvinění prý ale podávat nebudou.   

Starosta: Plánovaný tunel na obce

Většina oslovených starostů přiznává, že spolupráce se společností Energie pod kontrolou fungovala z počátku dobře. A dokonce prý i něco ušetřily.

„Převedli jsme jim naše odběrná místa, jednou za čas vždy přijel někdo ze zástupců firmy, informoval nás o novinkách a všechno vypadalo, že to funguje. Za každé odběrné místo ve správě a za vypočítané úspory se něco platilo, ale i tak byla slušná úspora," vzpomíná pro server iROZHLAS.cz například starostka obce Bařice - Velké Těšany Věra Halamová.

Postupem času se ale firma podle starostů začala vymlouvat, třeba na problémy s počítačovým programem. Pokud přišlo vyúčtování, bylo podle starostů zmatečné. A původně uspořenou sumu obce pak nakonec tratily na nevrácených zálohách. Navíc: společnost nakonec převedla odběrná místa na novou společnost.

Jak z Energie pod kontrolou mizely peníze

A) od 7.11.2012 do 6.3.2015
7 555 000 Kč

B) od 29.11.2012 do 14.5.2015
6 145 000 Kč

C) od 23.7.2015 do 9.11.2016
7 515 000 Kč

D) od 25.5.2015 do 24.1.2017
11 315 637 Kč

E) od května 2015 do ledna 2017
10 600 232 Kč

F) od 9.2.2015 do 18.9.2015
3 240 000 Kč

„Největší 'levárna' od nich bylo zneužití plných mocí. Plná moc byla dána pouze k právu přepisu odběrných míst, a ne k prodeji těchto míst a podepsání smluv 'za nás'. Nová společnost nám poslala smlouvy na čtyři roky a všechny práva byla na straně společnosti a všechny povinnosti na straně obce!“ popisuje Richard Novák, starosta obce Skaštice.

Oslovení starostové se shodují v jednom: dluh už po společnosti asi nikdy nevymůžou. Odpovídá tomu ostatně i soupis veškerého majetku, který u Energie pod kontrolou zajistil insolvenční správce.

Na bankovních účtech společnosti zůstalo něco málo přes 4,6 milionu korun. „Sice jsme se přihlásili do insolvenčního řízení, ale počítáme s tím, že je odepíšeme jako nedobytnou pohledávku,“ přiznává rezignovaně starostka Halamová.

'Plánovali to jako tunel'

„Pokud by myšlenku realizovali slušní lidé, bylo by to jenom ku prospěchu věci. Bohužel existují lidé, kteří se chtějí obohacovat na úkor druhého. Myslím si, že v tomto případě to bylo od počátku účelově plánováno jako 'tunel' na obce a jejich příspěvkové organizace,“ uzavírá starosta města Libušín Vladimír Eichler.

Společnost Amper Market dodávala Energii pod kontrolou elektřinu. Přišla kvůli tomu o desítky milionů korun.

Ředitel Amper Marketu Jan Palaščák je přesvědčen, že škody nemusely být zdaleka tak vysoké, především pokud by policie pracovala rychleji – vyšetřování totiž spustila už na konci roku 2015.

Naši komunální politici dostali energie pod kontrolou, psala před volbami v roce 2014 KDU-ČSL na svém facebookovém profilu.

„Jako poškozená společnost jsme navrhovali celou řadu úkonů v trestním řízení, které nebyly provedeny. Naše stížnost na krajském zastupitelství v Brně nebyla nijak úspěšná. Proto jsme byli nuceni podat stížnost na Vrchní státní zastupitelství do Olomouce,“ řekl serveru iROZHLAS.cz. 

Podle Palaščáka mělo padnout více obvinění. „Je nesporné, že v tomto případě by mělo být více obviněných osob z více trestných činů,“ je přesvědčen.

Lidovci: To je jiný příběh!

A proč vlastně obce a školy společnosti uvěřily? Kredit Energie pod kontrolou zvyšovalo angažmá regionálních politiků v dozorčí a správní radě.

Podle obchodního rejstříku tam zasedl například místostarosta Moravského Krumlova Zdeněk Juránek (KDU-ČSL) či vlivný vyškovský lidovec David Olejníček (více o Olejníčkovi si můžete přečíst v článku o převodu hřebčince

A podporu projektu vyjadřovalo i vedení KDU-ČSL. Ještě v září 2014 se strana na sociální síti projektem Energie pod kontrolou chlubila. „Dnes pro vás máme příběh, jak se podařilo dostat našim komunálním politiků energie pod kontrolu a ušetřit tak obyvatelům jejich peníze,“ stojí v příspěvku.

Už v té době se pod příspěvkem na sociální síti ale začaly objevovat zkušenosti nespokojených zákazníků.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek ho přímo na tiskové konferenci k zahájení kampaně označil za jeden z úspěšných projektů KDU-ČSL, další zmínky je možné najít třeba ve zpravodaji lidovců Nový hlas.

S odstupem času se však už k projektu neznají. "Jedná se o dva různé příběhy. Jeden je naše lidovecká vize levné energie, kterou jsme prosazovali na komunální úrovni. Energie pod kontrolou je něco jiného a nejde o náš projekt," tvrdí mluvčí KDU-ČSL Petra Hrušová.

Sám Bělobrádek, který o Energii pod kontrolou mluvil přímo na tiskové konferenci, případ komentovat nechtěl vůbec. „Už vám na to odpověděla tisková mluvčí, moje reakce je totožná,“ napsal v SMS.

A místopředseda strany Marian Jurečka mimo jiné uvedl: „Já jsem s tou firmou neměl co do činění. Pokud se chcete zeptat na konkrétnější věci, ptejte se především kolegů z Jihomoravského kraje, případně pana ředitele Olejníčka.“

Celý rozhovor s Marianem Jurečkou naleznete ZDE.

Radek Kedroň, Ondřej Golis, Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme