Auditoři ocenili majetek hřebčince na 100 milionů, Jurečka přikázal 'prodat' ho za korunu
Půl milionu zaplatil státní hřebčinec v Tlumačově auditorům, jejichž posudky následně mohl rovnou hodit do koše. Odborníci ocenili majetek hřebčince na sumu převyšující 100 milionů korun. I přes to ministerstvo zemědělství pod vedením Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nakázalo tehdejšímu řediteli, aby podepsal jeho "převod" za jednu korunu. Podle expertů jde ve skutečnosti o prodej a úřad tak způsobil daňový únik. Resort se brání, že je vše v pořádku a krok navíc posvětilo ministerstvo financí.
Příběh podivného prodeje-neprodeje majetku začal 23. února 2015. Tehdy vláda rozhodla o zrušení státního podniku Zemský hřebčinec Tlumačov a následném vložení jeho majetku do státní příspěvkové organizace.
Podle Evropské unie totiž státní podniky nesmějí být dotovány, avšak ministerstvo peníze na provoz hřebčince posílá.
"Nastavili jsme ve spolupráci s auditorem převod majetku v účetních hodnotách. Za půl milionu jsme museli vysoutěžit soudní znalce, kteří udělali odhad majetku," vzpomíná někdejší ředitel hřebčince Jaroslav Dražan.
O zlatých padácích na veterinární správě vím až od vás, nechal jsem je zrušit, tvrdí Jurečka
Číst článek
Stavby, zvířata, automobily a další majetek nakonec dva posudky ocenily na 104, respektive na 129 milionů korun. Dražan se poté v prosinci 2015 vydal na ministerstvo zemědělství. Očekával, že tam podepíše smlouvu o standardním převodu. Tedy že státní podnik bezúplatně vloží majetek do nově vzniklé příspěvkové organizace a následně zanikne.
Prodej za 1 korunu nás šokoval
Když ale dočetl rozhodnutí ministra Jurečky o převodu, zůstal jako opařený. "Poslední věta zněla, že podnik se prodává za 1 korunu. To pro nás bylo šokující," popisuje nepříjemné překvapení dnes již bývalý šéf tlumačovského hřebčince.
Nelíbilo se mu, že ministerstvo chtělo porušit rozhodnutí vlády, která žádný prodej neschválila, jednak se de facto plánovalo dopustit daňového úniku. "Je to, jako byste na syna převáděl dům za 5 milionů a vy jste ho ocenil na korunu. Tím pádem nemusíte státu platit žádnou daň. To je tunel na státní majetek, soukromník by si to nikdy nemohl dovolit," diví se doteď Dražan.
Aby unikli placení daně, vymysleli podle Dražana jeho nadřízení kličku. "Řekli, že máme podepsat převod za korunu," uvádí důležitou nuanci. Manažer nakonec podle svých slov pod pohrůžkou vyhození rozhodnutí o převodu i přes velké výhrady podepsal, ve funkci ředitele však nakonec stejně skončil, ačkoliv s ním Jurečka původně počítal i po přechodu na příspěvkovou organizaci.
'Vyhodili mě za žárovky'
"Udělali audity na systém převodu, kde našli pochybení typu, že jsem nechal vyměnit klasické za LED žárovky. Řekli, že jsem peníze na opravu použil jako peníze na investice," líčí svůj konec. Na jeho místo zasedl člen KDU-ČSL David Olejníček, který je blízký náměstkovi ministra zemědělství Zdeňku Adamcovi. Podle Dražana tak místo odborných znalostí při jeho nominaci rozhodla stranická příslušnost.
Ministerstvo zemědělství však jakékoliv pochybnosti odmítá. A to jak při výměně ředitele, tak při samotném nakládání s majetkem hřebčína. Dražan podle mluvčí Markéty Ježkové skončil kvůli chybám v dotacích a "porušování zákona o zadávání veřejných zakázek".
"David Olejníček splnil podmínky pro výkon funkce ředitele státní příspěvkové organizace, které byly zveřejněny v rámci transparentního otevřeného výběrového řízení," napsala mluvčí a přidala deset požadavků, které na Olejníčka úřad kladl.
Nový šéf hřebčince navíc podle ní prošel pohovorem s pětičlennou komisí a odpovídal na otázky písemného testu ekonomicko-právních znalostí. Resort také popřel, že by Olejníček místo získal díky známosti s Adamcem.
To ostatně tvrdí i samotný manažer. "Prošel jsem na základě řádně vypsaného výběrového řízení. Možnost přihlásit se do něj měli všichni, protože to bylo na největším personálním portálu v republice," uvedl Olejníček pro server iROZHLAS.cz.
'Žádný prodej, ale převod'
Jurečkův úřad důsledně odmítá, že majetek hřebčince prodal, šlo podle něj pouze o převod. "Byl sice úplatný, a to za 1 korunu českou, ale účetně byl veškerý majetek převeden za historické pořizovací ceny a tedy účtování o všech aktivech a pasivech pokračuje dál z jedné organizace do druhé ve výše uvedeném řádu cca 100 milionů korun," uvedla mluvčí Ježková.
Kroky ministerstva však vedle Dražana kritizují i odborníci. "Jestliže si příspěvková organizace majetek v hodnotě 100 milionů vzala do účetnictví přes to, že ho získala za korunu, není z něj odvedená daň z příjmu. To je daňový únik přibližně za 20 milionů korun," upozorňuje Vladimír Beran, donedávna ekonom hřebčince. "Myslím si, že jde o diletantismus pracovníků ministerstva," je přesvědčen.
Na chybný postup upozornila také auditorka a daňová poradkyně Markéta Nosková. "Já jsem vyvolala jednání na ministerstvu, aby se to revokovalo a udělalo jinak. Bylo to udělané hodně nešikovně," řekla serveru iROZHLAS.cz.
Jedinečný postup
Resortu zemědělství dokonce poslala dopis. "Postup, který obhajuje, vidím z hlediska účtování a daní jako problematický. Píše, že nic podobného ještě nedělali, proto musí být postup jedinečný. To skutečně je, prodat majetek České republiky v hodnotě cca 90 milionů za 1 korunu není běžná operace (naštěstí)," píše v něm.
Úřad se v odpovědi pro server iROZHLAS.cz dále hájí, že vše konzultoval s ministerstvem financí. Podle Noskové ale jeho závažnou chybu jen přikrylo. "Nakonec řeklo, že prodej za korunu je něco tak nestandardního, že to je přeměna. Pokud by se do toho podíval nějaký právník, konstatoval by, že je to všechno neplatné," varuje auditorka.
Interpelace na ministra
Převod hřebčince za korunu se již dostal i na parlamentní půdu, Jurečku kvůli němu interpeloval bývalý ministr zemědělství za ODS, poslanec a člen sněmovního zemědělského výboru Petr Bendl.
"Ptal jsem se na způsob výběru ředitele, na účetní závěrku a způsob převodu. Pokud je mi známo, vláda rozhodla o zrušení státní organizace, nikoliv o jejím prodeji. A oni ji prodali za korunu," reagoval na dotaz. Krok ministerstva označil za "šlendrián".
Bendl chce od Jurečky vysvětlit také angažmá nového ředitele tlumačovského hřebčince Olejníčka. "Podle mých informací to spíš byla stranická volba než hledání odborníka," přidává poslanec pochybnosti. Odpovědi ministra se však dosud nedočkal, protože Jurečka na interpelace nedorazil. Na odpověď má ministr ze zákona 30 dní.
Reakce ministra zemědělství Mariana Jurečky
Český rozhlas uvedl nepravdivé informace o tom, že jsem přikázal „prodat“ za korunu majetek hřebčince Tlumačov, který byl oceněn na 100 milionů korun. Je potřeba uvést tyto informace na pravou míru, v žádném případě to nebyl prodej. Šlo pouze o převod majetku mezi dvěma státními organizacemi, který byl předem projednán s ministerstvem financí. Stát o nic nepřišel, stále je vlastníkem hřebčince, jehož hodnota zůstala stejná. Převedený majetek na své hodnotě převodem ani nezískal ani neztratil. Státní podnik se jen změnil na státní příspěvkovou organizaci, která pokračuje v činnosti státního podniku.