Bundokošile na 50 let. Vnitro pořídilo výstroj za téměř 2,5 miliardy, nezohlednilo potřeby policie
Ministerstvo vnitra pořídilo v letech 2018 až 2022 výstroj za 2,4 miliardy korun. Nezohlednilo ale přitom potřeby policistů. Má proto na jedné straně nadbytečné zásoby, ale na druhé straně nedostatek výstroje. V pondělí to uvedl Nejvyšší kontrolní úřad k závěrům své kontroly. Ministerstvo ve své argumentaci zmínilo období covidu-19. Resort stejně jako policie pak některé závěry považují za vytržené z kontextu či zavádějící.
Nejvyšší kontrolní úřad uvádí, že ministerstvo nepořizovalo výstroj na základě potřeb policistů.
„U devíti vybraných druhů výstroje kontrola NKÚ ukázala, že ke konci roku 2022 byly zásoby zhruba 2,7krát vyšší, než kolik ministerstvo samo stanovilo jako optimální,“ stojí ve zprávě kontrolního úřadu.
Svetry, bundokošile a boty
Jako příklad uvádějí kontroloři svetry, kterých ročně policisté spotřebují 6500 kusů. Na začátku roku 2021 jich ve skladech leželo přibližně 19 tisíc, ale ministerstvo vnitra přesto zvýšilo objednávku o pětinu a místo 25 tisíc svetrů jich pořídilo 30 tisíc. Tuto výstroj budou policisté spotřebovávat víc než sedm let, uvádí zpráva kontrolního úřadu.
Kontroloři zkritizovali údržbu silnic. ‚Nepochopili hodnocení kvality vozovky,‘ tvrdí šéf silničářů
Číst článek
Ve skladech resortu podle zjištění kontrolorů také leží například dámské bundokošile, které se při současné spotřebě budou vydávat ještě 50 let.
Dalším příkladem je podle NKÚ nákup vysokých policejních bot, kterých se na konci června 2022 nacházelo na skladě 4,5násobné množství proti optimální zásobě. Ministerstvo přesto v červenci 2022 navýšilo tuto zásobu o dalších 3716 párů na celkových 27 043 párů.
„NKÚ proto na vybraném vzorku výstroje vyhodnotil vynaložené peněžní prostředky na pořízení výstroje přesahující optimální zásoby jako neefektivní,“ stojí ve zprávě.
Ministerstvo podle kontrolorů ani nepodniklo kroky k omezení prodeje policejní výstroje na internetu. Úřad na třech inzertních bazarových portálech zjistil, že se na nich nabízejí ke koupi veřejnosti například boty, kombinézy, kalhoty, trika, košile nebo svetry.
‚Byl covid‘
Resort se brání tím, že úřad kontroloval období od roku 2018 do roku 2022, které ovlivnil covid-19. „To mělo zcela bezprecedentní dopad jak na výrobní, subdodavatelské a dodavatelské procesy, tak v konečném důsledku i na schopnosti plnit závazky smluvních partnerů. Některá tvrzení NKÚ však tuto bezprecedentní situaci naprosto opomíjí a některá tvrzení tak považujeme za zavádějící a vytržená z kontextu,“ uvedl za ministerstvo Adam Rözler.
Policie v poslední době navíc podle něj učinila kroky k modernější a efektivnější výstrojní službě.
Policejní prezidium ohledně bundokošil uvedlo, že jich má 577 kusů třiadvaceti různých velikostí v ceně 593 korun za jeden kus. „Tato výstrojní součástka byla zavedena v roce 2017, nesetkala se s přílišnou oblibou mezi kolegyněmi a kolegy, a tak i nákup zcela minimálního množství je způsobilý pokrýt potřeby na desetiletí,“ připustil mluvčí prezidia Jozef Bocán.
Vymáhání pokut
Na vzorku 12 veřejných zakázek na pořízení výstroje za víc než 676 milionů korun zjistil kontrolní úřad, že ministerstvo vnitra u osmi z nich bez objektivního důvodu neuplatnilo a nevymáhalo smluvní pokuty v celkové výši 3,9 milionu korun za pozdní dodání výstroje.
Nárok uplatnilo až na základě kontroly NKÚ, kdy už ale byly nároky za 2,3 milionu korun promlčeny. Ministerstvo vnitra tak porušilo tři zákony: o majetku, o zadávání veřejných zakázek a o rozpočtových pravidlech, uvedli kontroloři.
Policie k tomu uvedla, že šlo o pochybení jednotlivců. „Do současné doby nebyla uhrazena jedna jediná pokuta ve výši 82 852 Kč, kterou evidujeme jako škodní událost a dále řešíme v souladu s předpisy s jejím původcem,“ poznamenal Bocán.
Ministrem vnitra byl v uvedeném období nejprve tehdejší předseda ČSSD, nyní SOCDEM Jan Hamáček. Od konce roku 2021 ho vystřídal nynější ministr Vít Rakušan (STAN).