Přísnější postihy za zneužití uniformy nebo zákaz fotografování vojenských objektů. To by měly Vojenské policii umožnit chystané změny několika zákonů. Platit by mohly od příštího července.
Finská armáda testuje nové uniformy, které poprvé v historii zahrnují i spodní prádlo pro ženy. Podle odborů ale právě spodní prádlo není příliš povedené.
Podle Stanislava Bárty z Masarykovy univerzity je srovnávání obou symbolů nesmyslné už proto, že oba vycházejí z jiné tradice – Železný kříž z tradice německých rytřířů, ukrajinský kříž z té kozácké.
Muzeum K-S 14 v Králíkách získalo do svých sbírek ojedinělý nález. Uniformy wehrmachtu i další věci uložené v bedně naznačují, že šlo o majetek dvou vojáků, jednoho zkušeného a jednoho nováčka.
Katyňský pochod stínů Varšavě připomněl oběti masového sovětského vraždění Poláků v roce 1940. Akci pořádá od roku 2008 polský Institut národní paměti a historická skupina Radosław.
Armáda se chystá obléknout vojáky do nových uniforem. Po více než 20 letech se změní nejen maskovací potisk, ale nový bude i materiál a hlavně střih. Ten by měl více vyhovovat i ženám.
Původně Sobolev vousy u vojáků kritizoval. Proti tomu se ohradil Kadyrov a vyjádření označil za „provokaci“ proti muslimům. Argumentoval tím, že 99,9 procenta čečenských vojáků nosí plnovous.
Od podání přihlášky k prvnímu obléknutí uniformy vede dlouhá cesta, kterou úspěšně dokončí jeden ze čtyř zájemců. Co vše je potřeba zvládnout a jak probíhá nábor, zjišťoval iROZHLAS.cz.
Místopředsedkyně sněmovny Olena Kondratjuková chce od ministra obrany vysvětlení, jak pochod na přehlídce v lodičkách přiblíží ukrajinskou armádu standardům Severoatlantické aliance.
„Policisté nebyli v uniformě a nijak se neidentifikovali. Jak by mohl vzdorovat, když na něj mířili pistolí? Byl vyděšený a nic neudělal. Prostě ho zbili a vytáhli z auta.“
Kývala k Hradní stráži nastoupil v březnu 2017. Své působení u ozbrojené složky, která má na starosti ochranu Pražského hradu i zámeckého areálu v Lánech, považuje za vrchol vojenské kariéry.
Do práce chodí ve vojenské uniformě a není to voják. Na nedělní výlet jede s plnou polní obrněným vlakem a také to není voják. Doma sedí obklopený medailemi, čistí zbraně a pořád to není voják.
Petice, pod kterou se podepsalo 18 856 osob, argumentuje například důsledky, jaké může mít nošení bot s vysokými podpatky pro zdraví. Aktivistky požadují také mírnější dress code pro muže.
Afghánská armáda si údajně nechala za americké peníze ušít nevhodné uniformy. Jsou totiž určené do lesů, zatímco Afghánistán pokrývají především hory a pouště.
Pátý a poslední díl reportáže Uniforma plukovníka Kandareliho se vrací z daleké Gruzie zpátky do České republiky. Čestný občan Opavy, plukovník Iraklij Levanovič Kandareli si ve svých téměř 93 letech přál, aby to nejcennější, co má doma, skončilo právě v českém muzeu. Dodnes totiž naplno prožívá události před 71 lety, kdy spolu s mnoha dalšími osvobozoval Ostravsko.
Druhá reportáž výjimečného seriálu je rozhlasovou zkratkou naší cesty z Ostravy přes Varšavu do gruzínského hlavního města Tbilisi. Během jedné minuty se změní ostravské nádražní hlášení na všední ruch města na prahu Asie, kde je najednou o tři hodiny více než v Česku.
Pokud se dnes budete procházet po pražské Letné, možná uvidíte to, co znáte jen z filmu o nejslavnějším kouzelníkovi. Prvňáci Základní školy Františky Plamínkové šli totiž dnes do školy ve stejném oblečení. Děvčata v růžové, chlapci v modré. Takový „hokus pokus". Děti budou v uniformách celý školní rok. Stejnokroje zavádí první česká veřejná základní škola.
Děti na pražské základní škole a gymnáziu Dino School vypadají tak trochu stejně. Kluci mají stejné kalhoty, svetry, holky zase trička, sukně a šaty. Společným znakem na svrchním oblečení je odznak školy, malý zelený dinosaurus.
Pedagogové ve Velké Británii řeší délku sukní školních uniforem. Neustálé zkracování sukní vede často k tomu, že na mnoha školách přestávají být sukně součástí školní uniformy a dívky musí nosit kalhoty.
O uniformě se říká, že bere tvář, ale umí také vzbudit náležitý respekt. Třicítku policejních stejnokrojů od dob první republiky až po současnost nabízí ode dneška unikátní expozice v Ostravě.
Polské textilní firmy se už připravují na zavedení uniforem v základních školách. Stejnokroje doporučilo ministerstvo školství, ale konkrétní rozhodnutí je v pravomoci vedení škol.
Lukrativní zakázka na nové policejní uniformy za 150 milionů korun se dál komplikuje. Výběrové řízení napadla v pořadí už druhá firma. Nejprve se ozvala společnost Humi Outdoor, která stejnokroje ve spolupráci s policisty tři roky vyvíjela, teď si stěžuje i frýdecko-místecké výrobní družstvo Vkus. Oba neúspěšní uchazeči nabídli výrazně nižší ceny než vítěz tendru, firma Avízo, která navíc začala s oděvní výrobou teprve od letošního července.
Lukrativní zakázku na nové policejní uniformy za víc než 150 milionů korun prověří ministerstvo vnitra. Ve výběrovém řízení zvítězila firma, která se podle výpisu z obchodního rejstříku zabývá výrobou oděvů teprve od letošního července. Resort vnitra navíc s největší pravděpodobností nebude jediným vlastníkem takzvaného průmyslového vzoru stejnokroje.
Lukrativní zakázku na výrobu 40 tisíc nových policejních uniforem za více než 150 milionů korun prověří kontrola ministerstva vnitra. Nákupčí z policejního prezídia se totiž dopustili několika závažných chyb. Ve výběrovém řízení zvítězila firma, která se podle výpisu z obchodního rejstříku zabývá výrobou oděvů teprve od letošního července. Resort vnitra navíc není jediným vlastníkem takzvaného průmyslového vzoru stejnokroje.
V Německu se znovu rozhořela debata o zavedení školních uniforem. Nejnověji tuto myšlenka podpořila ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová. Podle jejího názoru by se tak odbouraly náboženské i sociální problémy.