Zrušení daně na respirátory se prodlouží o dva měsíce. Vláda posunula i termín podání daňového přiznání
Vláda v pondělí prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Během jednání vláda rozhodla i o prodloužení termínu pro podání daňového přiznání o měsíc. V papírové podobě bude možné do 3. května, v elektronické verzi do 1. června.
Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. Úřady tehdy přijímaly přiznání bez sankce až do 18. srpna. Finanční správa celkem za rok 2019 evidovala zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470.000 od firem.
Letos do pondělka 1. března lidé a firmy odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Další průběžná data bude mít správa v úterý.
Posunutí termínu spočívá ve faktickém odpuštění sankcí za neodevzdání přiznání a zaplacení daně do původních termínů. V případě, že poplatník podá daňové přiznání a zaplatí daň po prodloužených lhůtách, může mu správa pokutu vypočíst už od 1. dubna, resp. 3. května.
„Posunutí termínu podání daňových přiznání v papírové podobě je určitě velkou úlevou pro živnostníky, kteří vedou i celou daňovou agendu jen na papíře. Mnozí z nich se kvůli protiepidemickým opatřením, třeba karanténě, nedostanou za svými účetními, aby jim předali svou ‚krabici od bot‘, jak se obvykle s nadsázkou říká. Mnozí nepoužívají ke komunikaci ani e-maily, natož aby dokázali podat přiznání elektronicky,“ uvedla vedoucí daňového týmu poradenské skupiny Apogeo Jaroslava Hanková.
Vláda prodloužila i dočasné zrušení 21procentní daně na respirátory FFP2 a vyšší kategorie, které zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.
Respirátory třídy FFP2 případně vyšší nebo srovnatelné úrovně jsou v současnosti povinné v obchodech, veřejných budovách i ve vozech veřejné dopravy.
Ke snížení nebo zrušení DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzývali už dříve vládu výrobci respirátorů. Schillerová opakovaně apelovala na výrobce a prodejce, aby zrušení daně promítli do ceny těchto ochranných prostředků. Někteří prodejci následně cenu upravili.
Stanovení maximální ceny respirátorů vláda naopak odmítla. Podle ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) především kvůli tomu, že je mezi nimi řada rozdílů.