Spolková vláda řeší už jen to, jak se pomůcek zbavit a nemuset platit za jejich uložení. Jednou z možností je zřízení míst na vybraných letištích a nádražích, kde si je lidé mohou rozebrat.
Proč měl Bohuslav Svoboda, který se léčil s černým kašlem, na jedné akci tento týden respirátor, ale na jiné už ne? „Na tohle ne úplně umím odpovídat,“ došla mu při rozhovoru pro iROZHLAS.cz slova.
Respirátory podle Válka dávají smysl v ambulancích, u lékařů a na urgentních příjmech, tedy obecně ve zdravotnických zařízeních a případně na místech, kde je větší počet lidí.
Denní počty nově potvrzených případů nákazy v mezitýdenním srovnání převážně klesají přibližně od začátku února, kdy se dostaly až nad 57 000 případů za den.
„Shodl se na tom Národní institut (pro zvládání pandemie), i když ne stoprocentně jednomyslně,“ řekl ke zrušení nařízení Válek. Proti byl epidemiolog Rastislav Maďar.
Od čtvrtka bude po celém Rakousku zavedená povinnost nošení respirátorů na pracovištích, v obchodech nebo ve veřejné dopravě. Aktuálně je v zemi nakaženo koronavirem přes 440 tisíc lidí.
Ministr školství poděkoval ředitelům za práci v době pandemie. Uvedl také, že s ohledem na současnou vlnu uprchlíků z Ukrajiny školy nečekají lehké časy.
Ministerstvo zdravotnictví ve středu vládě navrhne od 14. března zrušit nošení respirátorů kromě hromadné dopravy a zdravotnických a sociálních zařízení.
Praha||Dominika Kubištová, Martin Štorkán|Zprávy z domova|Rozhovor
Druhá část velkého rozhovoru s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). „Neříkáme nenoste roušky, když je zrušíme. Noste je dál. Každý, kdo chce, je může nosit,“ apeluje.
Lidé v Česku vyhlíží, kdy budou moct definitivně sundat respirátory. Server iROZHLAS.cz proto oslovil čtveřici odborníků. Někteří doporučili už první polovinu března, jiní by ale byli zdrženlivější.
Hygienici ihned po akci požádali o spolupráci policii, která jim pomohla s identifikací. Z jakých záběrů hygiena vycházela, ani proč si vybrala jen šest zúčastněných, není jasné.
Podle Maďara se lze domnívat, že pozitivní osoby budou poctivěji hlásit své blízké kontakty, když nebudou muset do karantény, ale budou jen poučeny o správném postupu.
Většina používaných jednorázových respirátorů chrání osm hodin, tedy jednu pracovní směnu. V běžném životě, kdy si je nasazujeme třeba při cestě hromadnou dopravou, bychom měli čas sčítat.
Pokud má někdo ve škole pozitivní antigenní test, musí podle platných opatření na potvrzující PCR test. Pokud žáci nebyli s nakaženým v kontaktu v předchozích dvou dnech, do karantény nemusí.
V českém tisku se v sobotu dočtete, že Svaz osobních železničních dopravců chce do deseti let vozit čtrnáct procent českých cestujících. Aktuálně je to asi devět procent, píše server Zdopravy.cz.
Šéf autonomního svazu policie Stefano Paoloni v dopise zveřejněném na internetových stránkách svazu uvedl, že respirátory by měly být například bílé, modré nebo černé.