Počty členů ve stranách: nové tváře hlásí ANO, Piráti i KSČM. ČSSD ztratila po volbách 1500 lidí

  • „Mimořádný nárůst“ žádostí o členství hlásí po loňských sněmovních volbách KSČM, dlouhodobý zájem je o ODS. Nové tváře přivítal i nováček ve sněmovně – Piráti.
  • Až dvojnásobný nárůst nových členů nastal u hnutí ANO, vítěze loňských parlamentních voleb.
  • ČSSD přišla po volbách do sněmovny o více než 1500 členů. Strana si to vysvětluje „nezdarem“.
  • Členové ubývali i komunistům, vinou úmrtí přišli o 2,5 tisíce lidí. I tak ale zůstávají sněmovní stranou s nejvíce členy.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna se v novém povolebním uspořádání sešla poprvé v listopadu, tedy měsíc po volbách

Poslanecká sněmovna se v novém povolebním uspořádání sešla poprvé v listopadu, tedy měsíc po volbách | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Lehce přes tři tisíce členů mělo loni na konci října hnutí ANO. Letos v květnu už zní číslo jinak, a to 3264 členů. Nárůst zaznamenala strana podle mluvčího Vladimíra Vořechovského právě po loňských volbách, které hnutí premiéra Andreje Babiše vyhrálo.

„Za dané období došlo k cirka dvojnásobnému nárůstu počtu členů ve srovnání s nárůstem členů za jiné srovnatelné období,“ uvedl Vořechovský.

Setrvalý nárůst

„Do ODS jsem se rozhodl vstoupit, protože už jsem dál nechtěl nezapojeně sledovat, jak se opět komunisti dostávají k moci.“ Tak pětadvacetiletý Vojtěch Mikoláš popisuje, proč se ke konci letošního března rozhodl vstoupit do ODS. „Proti komunistům bojoval můj praděda, děda a dnes musím i já,“ vysvětluje.

S nárůstem nových členů se ODS podle zastupujícího mluvčího Václava Smolky setkává už delší dobu, jen se ziskem více než jedenáct procent v loňských volbách do Poslanecké sněmovny to strana nespojuje. Zájem lidí o vstup do strany prý občanští demokraté zaznamenali nejen po volbách, ale i předtím v kampani. Meziročně se strana podle Smolky rozrostla o 74 nových lidí, aktuálně má ODS více než 14 tisíc členů.

Středoškoláci i politici

Naopak zmíněné KSČM přibylo za loňský rok přesně 276 nových tváří. „Jedná se zejména o středoškoláky, ale i vysokoškoláky, jsou mezi nimi i komunální politici,“ přibližuje mluvčí Robert Kvacskai. Zájem lidí o členství právě v KSČM popisuje po loňských volbách jako „mimořádný nárůst“, a to v řádu desítek žádostí.

„Ve srovnání s rokem 2016 došlo k úbytku 2554 členů. Jedná se o přirozený úbytek vinou úmrtí,“ říká mluvčí s tím, že k poslednímu prosinci mělo stranickou knížku komunistů přesně 37 402 členů.

Podstatně jiná čísla jsou u další zavedené politické strany - ČSSD. Sociální demokracie měla letos na konci března 17 683 členů. Přitom ještě loni v září drželo členský průkaz 19 221 osob.

„Tento úbytek členů si vysvětlujeme jevem, kterým si procházejí všechny významné politické subjekty v případě volebního nezdaru,“ vysvětluje mluvčí sociální demokracie Petr Vurbs.

Nováčci k nováčkům

Neméně zajímavá čísla jsou u nováčků mezi zákonodárci. Odhadem až desetinásobně větší zájem je u Pirátů, kteří se do sněmovny dostali vůbec poprvé. Řečí čísel: nových přihlášek obdržela strana po volbách okolo čtyř stovek. Před volbami měli Piráti 504 členů, nyní je to o 230 lidí víc. U některých zájemců totiž ještě nebyl dokončen přijímací proces.

O členství se podle mluvčího Jakuba Dušánka zajímají nejčastěji lidé mezi 18 až 60 lety, nejvíce pak v rozmezí 20 až 40 let. „Profesí jsou to často lidé směřovaní do oblasti IT, dále studenti a jazykově nadaní, úředníci, ale i řada jiných profesí. Jsou mezi nimi i komunální zastupitelé či členové různých komisí,“ popisuje mluvčí Dušánek.

Od posledních parlamentních voleb ubylo Pirátům 18 členů, a to z důvodu:

  • 12 nezaplatilo příspěvek na další roční období;
  • 4 již nechtěli být dále členy;
  • 1 odešel kvůli zaměstnání, v němž dle zákona nemůže být členem politické strany;
  • 1 byl vyloučen.

Podle Dušánka strana některé z nových žádostí odmítla. Důvody jsou nejrůznější. „Realizace neschválených činností, a to i po předchozím napomenutí, neoprávněné vystupování jménem strany, udávání nepravdivých informací, nedůvěryhodnost, nejasné finanční pozadí, špatná pověst v kombinaci s minimálním až nulovým přínosem,“ vyjmenovává některé z nich mluvčí Dušánek.

Podle mluvčí SPD Michaely Dolenské „stále stoupá“ i zájem o hnutí Tomia Okamury. Nyní má prý téměř 13 tisíc lidí, ať už přímo členy, nebo čekatele.

„Od parlamentních voleb počet členů a zájemců jednoznačně narostl. Přesná data, jako je věk, pohlaví a zaměstnání, k dispozici já osobně nemám a také respektujeme zákon o ochraně osobních údajů,“ vzkázala mluvčí Dolenská.

O „výrazně zvýšeném zájmu“ o členství mluví i TOP 09. Dosud obdržela 631 nových přihlášek, z nich už bylo 453 zájemců přijato a další strana zpracovává. „Před volbami byl počet členů 2569, k dnešnímu dni (29. května; pozn. red.) máme 2941 členů,“ popisuje mluvčí Lenka Brandtová. Mezi novými členy je například zastupitel Plzeňského kraje a také městské části Plzeň - Černice Jiří Dort nebo europoslanec Luděk Niedermayer.

Mou ambicí nebylo a není hrát podstatnou úlohu ve fungování strany. Své pole působnosti vidím spíše v odborné rovině a otázce vztahu naší země k EU, řekl Niedermayer.

Ze všech nových přihlášek odmítla TOP 09 celkem deset uchazečů. Zároveň od posledních voleb zaniklo členství u 73 lidí, valná většina z nich ze strany vystoupila.

Podobně to bylo i u hnutí Starostové a nezávislí, kterým od voleb přišlo na 250 žádostí. Mezi zájemci o členství jsou podle mluvčího Karla Kremla komunální politici, ovšem není to podmínka.

„Konstantní“ lidovci

Loňské volby do sněmovny naopak nezměnily nic u KDU-ČSL, situace je konstantní, uvedla mluvčí Denisa Morgensteinová. Podle ní se počet členů za poslední čtyři roky pohybuje kolem 25 tisíc.

„Pravidelně posílají přihlášky a v průměru straně přibude každý měsíc asi 30 členů. Samozřejmě členové na druhou stranu i ubývají, ale například velmi dobrá situace je v Praze nebo Zlíně, kde jsou čísla potěšující,“ popsala mluvčí.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme