‚Stopa končí v Paraguayi.‘ Policie ví, kde se nachází exposlanec ČSSD Wolf odsouzený za zneužití dotací
Policie zjistila, že se bývalý poslanec za ČSSD Petr Wolf skrývá v Paraguayi. Někdejší politik, který je na útěku od roku 2013, byl odsouzen za zneužití státních dotací. Jeho firma UT 2002 je dostala v letech 2005 až 2007 od ministerstva životního prostředí v rámci programu na podpory vědy a výzkumu. Informaci potvrdila České televizi mluvčí policejního prezidia Lenka Sikorová.
„Stopa hledaného Petra Wolfa končí v Paraguayi. Práce policie České republiky byla v tomto případě dovršena tím, že jsme zjistili, kde se hledaná osoba v současné době zdržuje. Tamní policisté zatím nepřistoupili k jeho zadržení,“ řekla České televizi mluvčí policejního prezidia Lenka Sikorová.
Naivní pokus o diskreditaci, reaguje kancléř Mynář na trestní oznámení kvůli dotaci na penzion
Číst článek
Policie zahájila Wolfovo trestní stíhání v roce 2009, momentálně na případu spolupracuje s paraguayskou policií, kterou požádali o mezinárodní justiční spolupráci. Bývalého poslance v roce 2012 odsoudil krajský soud v Ostravě k pětiletému vězení a náhradě 1,2 milionu korun.
‚V přímém úmyslu‘
Stejného roku Vrchní soud v Olomouc jeho trest ještě zpřísnil. Petra Wolfa potrestal nejen šestiletým vězením, ale k tomu ještě musel se svou ženou zaplatit dohromady šestimilionový peněžitý trest. Původně jim ostravský krajský soud napočítal pouze pokutu ve výši 1,2 milionu korun.
Proč byl vrchní soud přísnější? „Jako vzdělaný člověk a v inkriminovanou dobu současně poslanec, který měl nadstandardní příjmy jednak ze svého podnikání, pedagogické a vědecké činnosti, jakož i plat poslance, si touto trestnou činností ještě výrazným způsobem zvyšoval své příjmy a životní standard,“ vysvětloval v odůvodnění soudce Petr Angyalossy vyšší trest.
O co jde v kauze Wolf?
Petr Wolf s manželkou podle soudu podvedli ministerstvo životního prostředí. V rámci programu na podporu vědy a výzkumu jejich firma UT 2002 žádala dotace na dva projekty. Zabývaly se například ochranou přírody, krajiny či nakládáním s odpady. Nakonec na ně i přes neúplné a nepřesné žádosti získali v letech 2005 až 2007 11 milionů korun. Z dotace si však údajně propláceli náklady za dovolené a zahraniční cesty, za dva dny třeba Wolf podle účetnictví ujel autem 56 000 kilometrů. Statisíce navíc dali neexistující společnosti za konzultace.
Kvůli zakázce byl u výslechu i expremiér Mirek Topolánek. Wolf totiž v roce 2008 odešel z ČSSD a měsíce držel jeho vládu při životě. Topolánek svého času označil Wolfa za justiční oběť.
Poté, co si Wolf vyslechl rozsudek, pustil do světa i větu, která měla vystrašit všechny žadatele o dotaci. „Něco takového se může teď stát všem řešitelům dotačního projektu,“ řekl tehdy novinářům.
Z písemného odůvodnění verdiktu ovšem jednoznačně vyplývalo, že nešlo o nešťastný přehmat. „Zneužil systém poskytování dotací ze státního rozpočtu předem sofistikovaně promyšleným, zorganizovaným a připraveným způsobem, navíc současně v rámci dvou dotací paralelně. Je nutné též zohlednit míru jeho osobní účasti na celé trestné činnosti. Nelze také přehlédnout, že obžalovaný Wolf v inkriminovanou dobu jako člen poslanecké sněmovny, by měl mít vyšší morální kredit než řadový občan, a přesto se snížil k páchání projednávané trestné činnosti, což má negativní dopad na veřejné mínění ohledně dodržování zákonů, a tím též zvyšuje společenskou škodlivost jeho jednání,“ stálo v rozsudku.
Soudce Angyalossy svou argumentaci ukončil slovy: „Trestné činnosti se dopustil v přímém úmyslu.“
Šest let na útěku
Do vězení Wolf odmítl nastoupit, peněžitý trest ale společně s manželkou zaplatil. Policie po exposlanci vyhlásila pátrání v lednu 2013. Byl na něj též vydán mezinárodní zatykač. Wolf si již dříve stěžoval na údajné porušení práva na spravedlivý proces. Ústavní soud ale jeho stížnost zamítl, politik neuspěl ani se žádostí o milost (žádost, kterou podal Wolfův příbuzný, zamítlo ministerstvo spravedlnosti).
V červnu 2015 sdělil Wolf televizi Prima, že z vězení by se nemohl efektivně bránit. Televize s ním pořídila rozhovor prostřednictvím tabletu, Wolf měl velké sluneční brýle a plnovous. Loni v lednu server Novinky.cz uvedl, že Wolf podle policie zanechal poslední stopu v Jižní Americe. V pátek Česká televize uvedla, že se skrývá v Paraguayi.
Petr Wolf (*1960)
Petr Wolf pracoval jako projektant ve Vítkovicích, proděkan ekonomické fakulty Vysoké školy báňské (VŠB) v Ostravě, ředitel pro výrobu a obchod společnosti Karnola, specialista ekonomického ředitele SME a vysokoškolský pedagog.
Před rokem 1989 byl členem KSČ, v ČSSD působil v období 2002 až 2008. Zároveň působil jako zastupitel obvodu Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky (2002 až 2006). V Poslanecké sněmovně zasedal v letech 2006 až 2010, zvolen byl za ČSSD. Později ale ze strany odešel, údajně kvůli špatné atmosféře. Ve sněmovně dál působil jako nezařazený a příležitostně hlasoval s tehdejší koalicí Mirka Topolánka (ODS).
V říjnu 2009 policie požádala sněmovnu, aby poslance vydala ke stíhání kvůli podezření z úvěrového podvodu a porušování autorských práv. V listopadu téhož roku dolní komora Wolfa vydala a policie zahájila jeho trestní stíhání. Obviněn byl v únoru 2010.