Expremiér Nečas je nevinen, rozhodl soud v kauze trafik pro exposlance. Stejně jako Nečasová a Boček

Soud ve čtvrtek zprostil viny expremiéra Petra Nečase (ODS), jeho manželku Janu (dříve Nagyovou) i někdejšího náměstka ministra zemědělství Romana Bočka v kauze takzvaných trafik pro trojici poslanců ODS. Podle verdiktu se nepodařilo prokázat, že se skutek popsaný v obžalobě vůbec stal. Soud zároveň zastavil trestní stíhání Nečasové, které se týkalo nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů. Ani jeden z verdiktů není pravomocný.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:51 20. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expremiér Petr Nečas (ODS)

Expremiér Petr Nečas (ODS) | Foto: Tomáš Tkáčik | Zdroj: Profimedia

Bývalý premiér Petr Nečas v závěrečné řeči u soudu zopakoval, že se v kauze takzvaných trafik pro poslance cítí nevinný.

Bývalého kriminalistu Šlachtu vyšetřuje policie kvůli jeho knize. Podezřívá ho z úniku informací

Číst článek

Jeho advokát Adam Černý proto navrhl, aby trestní senát někdejšího politika zprostil obžaloby. Osvobození žádali pro své klienty i ostatní právníci. Nečasovi a Bočkovi hrozilo v případě prokázání viny až šest let vězení.

Státní zástupce Rostislav Bajger se k vině ani trestu nevyjádřil. Soud podle něj za situace, kdy v případu nepovolil odposlechy, nemá podmínky k rozhodnutí. Právě odposlechy byly v obžalobě klíčovým důkazem.

Černý se ale v závěrečné řeči opřel do státního zastupitelství. Podle něj si žalobci mohou za nepoužitelnost odposlechů u soudu sami. Od počátku případu totiž podle něj postupovali nezákonně.

Soudkyně Helena Králová již dříve zdůvodnila svůj názor tím, že vyšetřovatelé se měli k informacím zkusit dostat jinak. Nasazení odposlechů je podle ní až nejzazší možností a není možné až při jejich využití zkoumat, zda se odposlouchávaný člověk dopustil trestného činu.

K odpolednímu vyhlášení verdiktu už Nečas nepřišel, nezúčastnili se ho ani ostatní obžalovaní.

Zastavení stíhání Nečasové

Soud také zastavil trestní stíhání Nečasové, které se týkalo nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů. Hrozilo jí až osmileté vězení.

Nečas je vinný z křivé výpovědi, rozhodl soud. Bývalý premiér lhal ve prospěch své manželky

Číst článek

Obžalobě z krácení daní čelila Nečasová od léta 2016. Vyšetřovatelé chtěli ženu původně obvinit z korupce. Předpokládali totiž, že dárky byly úplatky, které měly vlivným lidem zajistit udržení pozic ve státních či městských firmách nebo přístup k premiérovi Nečasovi. Neměli ale dostatek důkazů.

Mezi údajnými dárci v obžalobě figuruje miliardář Daniel Křetínský, ředitel ČEZ Daniel Beneš, tehdejší ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), někdejší šéf ČEPS Vladimír Tošovský, podnikatel Tomáš Chrenek, bývalý ředitel Státního pozemkového úřadu Petr Šťovíček či advokát Karel Muzikář.

Celková hodnota darů, které Nečasová podle státního zástupce přijala a nepřiznala, činí 10,1 milionu korun.

Kauza trafik

Státní zástupce tvrdil, že obžalovaní v roce 2012 přislíbili poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi (všichni ODS) lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili.

Poté, co byl balíček schválen, se Šnajdr stal předsedou dozorčí rady Čepra a Fuksa členem představenstva Českého Aeroholdingu. Kauza takzvaných trafik přispěla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme