Kauza trafik přispěla před více než deseti lety po policejním zásahu na úřadu vlády k pádu Nečasovy vlády. Trest zahrnuje i jeho předchozí odsouzení za křivou výpověď u soudu ve prospěch své manželky.
Agendu na ministerstvo spravedlnosti převedl bývalý prezident Miloš Zeman. Ten měl brát v potaz jen zdravotní stav odsouzených, kontroverzní milosti ale udělil i Jiřímu Kajínkovi nebo Miloši Balákovi.
Nečasově manželce Janě a exnáměstkovi ministra zemědělství Romanu Bočkovi pak státní zástupce navrhl uložit dvouleté podmíněné tresty a 400 tisíc korun. Trojice je stíhána pro podplacení.
Za lživou výpověď ve prospěch manželky uložil soud expremiérovi Petru Nečasovi z ODS roční podmínku, má také zaplatit 100 tisíc korun. Verdikt není pravomocný.
Jana Nečasová a tři bývali zpravodajci v ní dostali podmíněné tresty. Soud také poukázal na to, že chybí náležité kontrolní mechanismy činnosti Vojenského zpravodajství.
Mimořádný opravný prostředek využila bývalá šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) a jeho nynější manželka Jana Nečasová, někdejší zpravodajci Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek.
Odvolací senát ve středu zrušil osvobozující verdikt nad Nečasem a jeho manželkou Janou Nečasovou (dříve Nagyovou). Případ trafik vrátil k novému projednání a nařídil připustit jako důkaz odposlechy.
Zatímco prvoinstanční soud neuznal odposlechy jako jeden z důkazů, odvolací soud nyní rozhodl, že je použít má. Případ proto vrátil k novému projednání.
V kauze dostali podmínečné tresty někdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nečasová a bývalí zpravodajci Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek.
„Závěry soudu prvního stupně lze akceptovat a je na místě obžalované zprostit,“ konstatoval ve stručném odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Viktor Mach.
Pražský městský soud napoprvé uznal trojici vinnou, napodruhé – po odchodu původního předsedy senátu do důchodu – rozhodl opačně. Státní zástupce pro Nečasovou žádá tříleté vězení.
Nejvyšší soud se ostatními spoluobviněnými vůbec nezabýval, nemohl tak nijak zpochybnit zákonnost jejich odposlechů. Soud v pondělí zveřejnil plné znění rozhodnutí.
Nejvyšší soud rozhodl, že odposlechy v kauze Jany Nečasové (dříve Nagyové) jsou nezákonné. Nepoužitelné jsou podle soudu i odposlechy dalších lidí z kauzy zásahu na Úřadu vlády v roce 2013.
Nečas v rozhovoru pro server Česká justice.cz uvedl, že ho Šlachta na podzim 2010 požádal o schůzku. „Šlachta si tam řekl o pozici policejního prezidenta. Že má podporu od Víta Bárty,“ řekl Nečas.
Nejvyšší správní soud vyhověl čtvrté kasační stížnosti Jany Nečasové ve sporech o darovací daň. Tentokrát šlo o dodatečně doměřenou daň 45 360 korun z náušnic za kupní cenu 378 000 korun.
Pražský městský soud Rittiga a jeho právníka Davida Michala spolu s Janou Nečasovou po pěti letech soudních sporů zprostil obžaloby loni v listopadu. Rozhodnutí není pravomocné.
Informaci přinesl server Aktuálně.cz. Nečas podle policie svědčil ve prospěch své ženy Jany Nečasové, dříve Nagyové, v kauze zneužití Vojenského zpravodajství.
Zda bude Robert Šlachta ve své knize psát i o Křetínském, který mu knihu vydává, není v tuto chvíli jasné. Biografický rozhovor s novinářem Josefem Klímou vyjde až koncem dubna.
Server iROZHLAS.cz hledal odpověď v bezpečnostní komunitě i v právnickém světě. Trestním případem desetiletí je stíhání a odsouzení bývalého poslance a hejtmana Davida Ratha.
Finanční úřad pro Prahu kontaktoval Nečasovou v roce 2015 na základě informací od Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Na výzvu nereagovala, proto jí finanční úřad vyměřil darovací daň.
Kriminalisté začali v srpnu prověřovat, zda se bývalý premiér nedopustil trestného činu. Nyní podle serveru Aktuálně.cz nashromáždili dostatek důkazů k zahájení stíhání.
Soud neprokázal bývalé šéfce premiérovy kanceláře Janě Nečasové, lobbistovi Ivu Rittigovi a právníkovi Davidu Michalovi únik informací BIS. Jejich chování ale označil za nemravné. Co vše o něm víme?
Soud zprostil Janu Nečasovou, Iva Rittiga i jeho právníka Davida Michala obžaloby v kauze údajného vyzrazení utajované informace BIS. Verdikt není pravomocný.