Odškodnění v součtu téměř deset milionů korun se v minulosti dožadovali bývalí poslanci za ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř. Stíháni byli v kauze takzvaných trafik.
Nečasově manželce Janě a exnáměstkovi ministra zemědělství Romanu Bočkovi pak státní zástupce navrhl uložit dvouleté podmíněné tresty a 400 tisíc korun. Trojice je stíhána pro podplacení.
Kauza souvisí s razií kriminalistů z roku 2018. Mezi obviněnými byl i lobbista a podnikatel Tomáš Horáček, který uzavřel v případu dohodu o vině a trestu a spolupracuje s policií.
Podle obhajoby je neveřejné vyjednávání běžnou součástí politického života. Hledání kompromisů k němu patří. Stejně jako rozhodnutí konkrétního člověka, že na ně nechce přistoupit.
Odvolací senát ve středu zrušil osvobozující verdikt nad Nečasem a jeho manželkou Janou Nečasovou (dříve Nagyovou). Případ trafik vrátil k novému projednání a nařídil připustit jako důkaz odposlechy.
Praha||Lenka Kabrhelová, Matěj Válek, Ondřej Franta|Zprávy z domova|Vinohradská 12
Jen málokdy pachatel mimoděk napomůže ke svému usvědčení tolik, jako se to stalo v případě lékaře Vladimíra Dbalého a jeho „korupčního“ deníku. Jak se příběh odehrál a kam z něj vedou další nitky?
V době, kdy byla Vrbovská ve vazbě, předávala také Šnajdrovu spolupracovníkovi kreditní kartu a úkolovala ho, aby chodil vybírat peníze z nespecifikovaného účtu a vkládal je na její osobní účet.
„Legální příjmy Dbalý označoval jako ‚bílá škvára‘, nelegální jako ‚černá škvára‘,“ píše se v rozsudku, který iROZHLAS.cz získal s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím.
Celkem policie stíhá pět lidí a také dvě firmy. Podezřívá je ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, přijetí úplatku a podplacení.
„Poté, co budou provedeny neodkladné vyšetřovací úkony, budou obviněné osoby propuštěny,“ sdělila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová bez dalších podrobností.
Zadržené policie obvinila ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přijímání úplatků a podplácení. Jde o veřejnou zakázku z roku 2016 pro Nemocnici Na Bulovce.
Filip podle zjištění serveru iROZHLAS.cz psal na Českou správu sociálního zabezpečení kvůli Nemocnici svaté Alžběty, kterou chtěli Horáček se Šnajdrem koupit.
Společnost Horáčkovy obhájkyně Kateřiny Ryslové tak například podle zjištění serveru iROZHLAS.cz vlastní byt, na jehož adrese je na zvonku uvedeno jméno Horáčkovy expřítelkyně a matky jeho syna.
Úplatek ve výši pěti milionů měl Horáčkovi slíbit česko-maltský podnikatel Miroslav Lekeš. Vyplývá to z policejních výslechů, které měl server iROZHLAS.cz možnost prostudovat.
Tomáš Horáček se ke společnostem několik let nehlásil a vlastnictví vždycky popíral. Ve statutárních orgánech společností byla zapsána advokátka Nina Rydlová.
Horáček je obviněný v kauze kolem nemocničních zakázek. Podnikatel uvedl, že uplácel dvěma miliony Petra Hoňka, tehdejšího druhého muže VZP, i exposlance Marka Šnajdra.
Podnikatel Tomáš Horáček stíhaný v kauze Bulovka policii popsal, jak se tvořily smlouvy s největší pojišťovnou. Materiály k případu mají k dispozici Lidové noviny. Věc řeší ministr zdravotnictví.
Stíhaný podnikatel Tomáš Horáček začal spolupracovat s policií a vyjádřil se k údajné korupci při výběrových řízeních v české největší zdravotní pojišťovně.
Za nezákonné v úterý označila soudkyně Helena Králová odposlechy v kauze, která se týká údajného uplácení funkcemi. Znamená to, že materiály nevyužije jako důkazy.
Vůbec poprvé Marek Šnajdr veřejně přiznal, že se účastnil schůzek s lobbistou Ivo Rittigem. U Městského soudu v Praze někdejší náměstek ministerstva zdravotnictví a exposlanec ODS vypověděl, že v hotelu Ventana v centru Prahy řešili politickou situaci před sjezdem ODS. Jméno Šnajdr se v zápisníku stíhaného exředitele nemocnice objevuje opakovaně, a to i v souvislosti s dvoumilionovým úplatkem, jenž mu měl Rittig nabízet. Šnajdr ale popřel, že se něco takového stalo.
Bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr nabídl před soudem ministerstvu spravedlnosti smír. Po státu chtěl původně čtyři miliony korun jako odškodnění za trestní stíhání v kauze údajných trafik. Je ale ochoten vzdát se tří milionů za údajnou morální újmu, když se mu veřejně omluví Vrchní státní zastupitelství v Olomouci nebo stát. Pak by požadoval jen náklady na právníky nebo ušlý zisk v hodnotě milion korun.
O čtyři miliony korun se v polovině prosince začne soudit exposlanec ODS Marek Šnajdr. Bývalý politik žaluje ministerstvo spravedlnosti o odškodnění kvůli kauze údajné korupce na Úřadu vlády. Šlo o takzvané trafiky výměnou za složení poslaneckého mandátu. Už dříve ale stát jeho žádost o kompenzace zamítl.
Expremiéra Petra Nečase lze stíhat i za případné trestné činy, kterých se mohl dopustit před srpnovým rozpuštěním Poslanecké sněmovny, rozhodl Nejvyšší soud. Chránila ho prý jen takzvaná procesní imunita, vztahující se na projevy pronesené na půdě sněmovny.
Bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr půjde do vazby, aby při vyšetřování neovlivňoval svědky. Dnes o tom rozhodl Okresní soud v Ostravě. Šnajdr se loni v listopadu vzdal poslaneckého mandátu, stejně jako další dva poslanci za ODS Petr Tluchoř a Ivan Fuksa. Společně tak umožnili schválení důležitého daňového balíčku spojeného i s důvěrou vlády. Výměnou za to podle vyšetřovatelů získali lukrativní posty ve státních firmách. Tluchoře a Fuksu ostravský soud už do vyšetřovací vazby poslal včera.