Vymezování se vůči původu Babiše je smutné vidět a slyšet v době, kdy si s dojetím připomínáme mírumilovné rozdělení Československa, říká v komentáři Jindřich Šídlo
Čeho se snaží Andrej Babiš dosáhnout permanentní volební kampaní po Česku? A co kdyby na prezidenta vůbec nekandidoval? Přečtěte si komentář Jindřicha Šídla.
Vláda Petra Fialy už startovala do velmi nejisté doby – ovšem pořád to byla v zásadě idyla proti situaci, v níž se svět ocitl po ruském útoku na Ukrajinu.
Pamatujete si ještě dobu, kdy se Ivan Bartoš zdál být nejpravděpodobnějším nástupcem Andreje Babiše v roli předsedy české vlády? Od průzkumů, které mu tuhle šanci dávaly, nás dělí o něco více než rok.
Jaká bude budoucnost ANO, pokud se Andrej Babiš stane prezidentem? A může vůbec Babišovo hnutí existovat bez svého hlavního představitele? V komentáři se nad tím zamýšlí Jindřich Šídlo.
Některé věci se zdají prostě neuvěřitelné. Třeba v pondělí zavlaje nad Pražským hradem ukrajinská vlajka. Kupodivu ji tam nevyvěsí žádná anarchistická skupina, ale Kancelář prezidenta republiky.
„Jsem v zásadě proti změnám jednacího řádu, pokud se na tom nedohodnou vládní strany s opozicí. Protože v opačném případě by hrozilo, že po příštích volbách by se role mohly přeměnit,“ řekl prezident.
Kancelář prezidenta republiky, což má být celkem státní úřad poskytující běžný servis jednomu ústavnímu činiteli, se změnila v organizaci, u níž jsou na místě otázky, pro který stát vlastně pracuje.
Milovníci skutečné parlamentní demokracie museli být nadšeni – na Malou Stranu se vrátila politika, jak má být: s jasně rozdanými rolemi, argumenty i emocemi.
Potřeba čas od času něco změnit je motorem lidského života, a také politiky. V běžném demokratickém provozu může být změnou návrat k dávno vyzkoušenému, stejně jako skutečně radikální změna poměrů.
Žádný kabinet od roku 1993 nedokázal ve stejné sestavě vydržet déle než rok. Je docela dobře možné, že Petr Fiala ponese na Hrad či do Lán návrh na nového ministra. Co udělá prezident?
Schází-li se sněmovna na poslední chvíli před volbami, je jasné, že půjde o něco důležitého. Nebo o něco, co potřebuje Andrej Babiš a považuje to za důležité.
Spojení do dvou koalic bylo logickou odpovědí a nainvestované energie a dobré vůle bylo příliš na to, aby se spojenci rozcházeli poté, co nespravedlivý volební zákon zrušil letos v únoru Ústavní soud.
Když se tu tak bavíme o předvolebních průzkumech, řešíme obvykle stále stejné otázky: Kdo volby vyhraje? Bude to ANO, aby pak prezident mohl jmenovat novým premiérem znovu Andreje Babiše?
Kandidáta může navrhnout téměř kdokoliv, kdo si k tomu sežene příslušný vehikl, nějaký ten šachový kroužek nebo svaz chovatelů ježků. Nebo Václava Klause mladšího.
Olga Richterová, volební jednička v Praze, je na tohle postavení už zvyklá. Pirátský klub ve sněmovně připomíná chlapecký kroužek fanoušků výpočetní techniky v hlubokých 90. letech.