Peníze za péči o těhotné ženy možná dostanou jen lékaři. Vyšetření prý ale neomezí
Podle nové dohody gynekologů s pojišťovnami by peníze za vyšetření těhotných žen měly jít gynekologům, a nikoli laboratořím, které testy genetických vad dítěte provádějí. Panují tak obavy, že gynekolog balík peněz vyčerpá a nepošle pacientku na důležitá vyšetření.
S informací přišel deník Mladá fronta Dnes. List píše, že nové pravidlo by mohlo být příčinou zvýšení počtu postižených dětí.
Podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka neexistuje žádný limit, přes který by se nedalo jít. Pokud má pacient více problémů a lékař to obhájí, pojišťovna mu to uhradí.
Obavy o snížení péče o těhotné ženy vyvracel ve Víkendovém Dopoledním Radiožurnálu prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček
„I v nemocnicích, když pacient překročí nákladový limit milion korun, je účtován zvlášť. Je na to pamatováno ve všech oblastech,“ říká.
Předseda Sdružení ambulantních specialistů Zoran Jojko však tvrdí, že to neplatí generálně: „Každá pojišťovna k tomu přistupuje jinak a pak Gajdáček je ředitelem pojišťovny, která k tomu přistupuje velmi, velmi vstřícně.“
Podle Jojka se péče stane závislá na finanční situaci každého gynekologa.
„Dnes je velice kvalitně vypracovaný algoritmus záchytu vrozených srdečních vad ještě v raném stádiu těhotenství. Aby toto fungovalo, je potřeba, aby péče byla maximálně centralizovaná, aby záchyt byl maximálně včasný a aby v případě, že se rodička stejně rozhodne, že dítě s vadou porodí, aby ten porod byl řešený na superspecializovaném pracovišti. Rozdělením peněz mezi gynekology může dojít k decentralizaci a oslabení záchytu,“ varuje.
Proti novému opatření se v Dopoledním Radiožurnálu postavil předseda Sdružení ambulantních specialistů Zoran Jojko
Nový systém má zarazit stále rostoucí náklady na laboratorní testy. „Potřebujeme zamezit zbytečným laboratorním vyšetřením, které samozřejmě stojí peníze. Víme dobře, že v segmentu laboratorní péče náklady neustále rostou,“ argumentuje Gajdáček.
„Proč by se měly hledat důvody, aby nedošlo k nějakým úsporným opatřením? Podotýkám, že ani na úkor lékařů, ani na úkor pacientů. Jde jen o to, aby nedocházelo k dublovaným vyšetřením, která dnes průkazně existují,“ dodává.
O nové dohodě se bude jednat na konci srpna na ministerstvu zdravotnictví.