‚Stín odsunu Němců v jedinečném rozhlasovém zpracování.‘ Pavel Šuba získal Česko-německou novinářskou cenu
Pátý ročník Česko-německé novinářské ceny zná od sobotního večera své vítěze. V hlavních kategoriích ocenění získalo osm novinářů, mezi nimi i editor Radiožurnálu Pavel Šuba. Uspěl v kategorii audio s reportáží o bývalé německé osadě Morgenland. Udílení cen se kvůli koronaviru uskutečnilo bez publika, v obou jazycích ho ale živě přenášela Česká televize.
Bývala vyhledávaným místem pro turisty i lázeňské hosty. Stálo tam dvanáct chalup, ale hlavně oblíbená výletní hospoda. I teď tudy vede červená turistická značka z Malé Morávky do Karlovy Studánky.
„Tento dům, dnes víkendová chalupa, je jedinou budovou, která se z Morgenlandu zachovala,“ popisuje Šuba ve své reportáži Morgenland. Pátrá v ní po stopách zmizelé německé osady v Jeseníkách, jejíž obyvatelé museli opustit své domovy při odsunu Němců v roce 1946.
„I ty, byť sebevětší dějinné události, je nejlepší asi vyprávět přes příběhy obyčejných lidí. Jedním z nich je i vyprávění posledního Morgenlanďana Adolfa Haubelta,“ dodává ke svému příspěvku Šuba.
„Pavel Šuba se zabývá tématem, které bylo už mnohokrát zpracováno: stínem odsunu Němců ze Sudet. A přece se mu podařilo jedinečné rozhlasové zpracování. Jako archeolog opatrně odkrývá svůj osobitý příběh. Vytváří tak celistvé podání historie 20. století,“ hodnotí reportáž členka poroty Libuše Černá z Německého svazu novinářů Brémy.
Oceněn byl mimo jiné i dokument Nikam nepatřit o zapomenutých občanech Československa reportéra České televize Jana Beránka. Vítězové byli vybráni z celkem 111 zaslaných příspěvků.
Příběh osady Morgenland: Poprvé ji srovnali se zemí Švédi, zanikla ale až s poválečným odsunem
Číst článek
Novinářskou cenu uděluje Česko-německý fond budoucnosti společně s novinářskými svazy obou zemí. Upozorňuje na práci novinářů, kteří zlepšují porozumění obou národů.
„Nejde jen o to, že díky žurnalistice víme zde o tom, co se děje tam, a tam se dozvídají, co je nového tady,“ prohlásil na začátek slavnostního udílení cen filozof Miroslav Petříček z Univerzity Karlovy.
„Tato komunikace totiž nejen poučuje, nýbrž i učí – novinář je očitý svědek našich sebeklamů, jakmile láme naši neochotu připustit, že odtamtud vypadáme jinak, než si tady myslíme, že vypadáme. A je dokonce možné, že právě tyto mosty přes iluze a ‚alternativní fakta‘ jsou dnes vůbec nejdůležitější.“
ČESKO-NĚMECKÁ NOVINÁŘSKÁ CENA 2020
Kategorie Text
- Alexandra Mostýnza: Totgesagte leben länger (Ti, co byli prohlášeni za mrtvé, žijí déle), tageszeitungtaz, 17. 11. 2019
- Vladimír Ševela: Kohout? Spadl ze schodů..., Hospodářské noviny, 30. 8. 2019
Kategorie Audio
- Thomas Muggenthaler: Als Kind in Auschwitz-die letzten Überlebenden erinnern sich (Jako dítě v Osvětimi – poslední přeživší vzpomínají), Bayerischer Rundfunk, 4. 4. 2020
- Pavel Šuba: Morgenland, Český rozhlas, 1. 1. 2020
Kategorie Multimédia
- Heike Bittner a Robert Jahn: Weitermachen in der Krise – Leben mit geschlossenen Grenzen (Pracují dál i vkrizi - Život se zavřenými hranicemi), ARTE, 16. 4. 2020
- Německé pobřeží očima Pavla Poláka, Česká televize, 14. 9. 2019
Zvláštní cena Mileny Jesenské
Jan Beránek: Nikam nepatřit, Česká televize, 26. 12. 2019
Zvláštní ocenění za dlouhodobou vynikající novinářskou činnost
Heidi Wolf