Česko získá darem od Německa dalších čtrnáct tanků Leopard 2A4 a jeden vyprošťovací tank Büffel 3 na podvozku Leopard 2A4. Tanky jsou druhou kompenzací za české dodávky vojenského materiálu Ukrajině.
„Je to sice o literatuře, ale neděláme autorská čtení. Hlavními body jsou promítání filmů, přednášky, talk show a knižní trh. Snažíme se z toho udělat platformu pro setkávání lidí,“ říká Sichinger.
„Když propukne 28. října to nadšení a skutečně vznikne nový stát, tak Němci to téměř neregistrují," popisuje historik, jak se Němci ocitli v roce 1918 v cizím státu.
Německo opět hrozí, že zpřísní režim na hranicích s Českem. Ředitel Česko-německého fondu budoucnosti vysvětluje, že to přináší politické body. Češi ale prý zároveň Němce stereotypizují.
„Myslím, že důležité je to, že příběh byl nejen osobní, ale, že šlo o příběh, který se týkal českého člověka, mého pradědečka, který zároveň mluvil německy,“ říká oceněná Magdalena Fajtová.
O možných kontrolách na hranicích s Českem hovoří konzervativní opozice už delší dobu. Frakce CDU/CSU chce po Scholzově vládě, aby výrazně přitvrdila svou migrační politiku.
V pátek večer se uzavře Mánesův most a znovu bude otevřen až v neděli ráno. Důvodem je sobotní festival k 20. výročí Česko-německého fondu budoucnosti.
Smuteční obřad ve Štrasburku, pohřeb v německém Špýru. Takové jsou plány poslední cesty bývalého spolkového kancléře Helmuta Kohla, se kterým se v sobotu loučí státníci z celého světa.
Technologická agentura České republiky chce novým dotačním programem podpořit konkurenceschopnost menších firem. Projekt chystá ve spolupráci s německým ministerstvem.
V česko-německých vztazích panuje podle diplomatů nejhorší nálada za posledních dvacet let. Důvodem jsou podle Hospodářských novin hlavně rozdílné názory obou zemí na uprchlické kvóty. Češi prý nedokázali Němcům a ostatním evropským partnerům dostatečně vysvětlit své argumenty. Vzájemné vztahy jsou prý dokonce tak špatné, že kancléřka Merkelová nezvedá premiéru Sobotkovi telefon.
Ve věku 93 let zemřel v pátek bývalý osvětimský vězeň a někdejší šéf svazu politických vězňů Oldřich Stránský. Přestože ho nacisté připravili o celou rodinu a on sám prošel pěti koncentračními tábory, usiloval o usmíření Čechů a Němců.
Na začátku byla česko-německá deklarace, kterou vlády obou zemí podepsaly v roce 1997. Tento rok je milníkem ve vztazích obou zemí, který udělal tečku za minulostí a otevřel cestu k nové spolupráci. Té napomáhá Česko-německý fond budoucnosti, který dnes slaví 15 let existence. Součástí spolupráce obou stran je mnoho projektů. Jedním z nich je i česko-německá fotbalová škola.
Do Prahy dnes míří německá kancléřka Angela Merkelová. S premiérem Nečasem by měla jednat o současných evropských otázkách a o energetice. Během půldenní návštěvy se má sejít i s prezidentem Klausem a se studenty právnické fakulty, s nimiž chce diskutovat o budoucnosti Evropy.
Do Prahy v úterý přijede německá kancléřka Angela Merkelová. Diplomaté mluví o tom, že česko-německé vztahy nikdy nebyly na lepší úrovni. Je tomu ale skutečně tak? Jaký obraz o sobě vysílá Česká republika do zahraničí? Zůstává pro Berlín partnerem, nebo ji zařadili do klubu zemí s nevypočitatelným a nepředvídatelným chováním, do zemí, se kterými se už o zásadních tématech budoucnosti nediskutuje?
5:25
|Markéta Bartošová, Ondřej Bouda, Kristina Winklerová|Zprávy z domova
Nejvyšší představitel sudetoněmeckého Landsmannschaftu Bernd Posselt vyzval německého ministra zahraničí Guida Westerwelleho, aby na dnešní schůzce se svým českým protějškem Karlem Schwarzenbergem vznesl požadavek sudetských Němců na přímá jednání s českou vládou. Oba ministři se ale na svých veřejných vystoupeních sudetoněmecké otázce pečlivě vyhýbali.
Vyšetřování poválečného excesu u Dobronína na Jihlavsku, při kterém bylo zabito nejméně dvanáct místních Němců, spěje pomalu ke konci. Česká policie posílá příbuzným zabitých Němců výsledky DNA testů. Zatím takovou zprávu dostali příbuzní čtyř obětí a další ji očekávají v nejbližších dnech.
Přesně před 15 lety se povedlo podepsat dokument, který měl zlepšit vztahy mezi Českem a Německem. Několik let vyjednávaná deklarace měla zmírnit napětí, které mělo příčiny ještě ve druhé světové válce i následných událostech.
Chceme dobré sousedské vztahy, snažil se dnes během své soukromé cesty po tragických místech společných česko-německých dějin zdůraznit bavorský premiér Horst Seehofer. Zastavil se v Lidicích a Terezíně, aby uctil památku obětí nacismu.
Česko-německé vztahy jsou na první pohled docela idylické, najde se ale několik témat, ve kterých se ukrývá značná výbušnost. Například v dohledné době by se Německo mohlo začít ptát, jak je to s bezpečností starších českých jaderných reaktorů, hlavně dukovanských. To se alespoň šušká v diplomatických kuloárech. Nejen o tomto tématu si povídal redaktor Radiožurnálu Jiří Hošek s novým německým velvyslancem v Česku Detlefem Lingemannem.
Čím dál méně Čechů se domluví plynně německy, což poškozuje ekonomické i běžné styky s Německem. Česko-německý fond budoucnosti proto vyhlásil projekty na podporu německého jazyka.
Opravdu málokdy se otevřou dveře cizí ambasády úplně všem lidem, kteří chtějí vstoupit. Německé velvyslanectví v Praze se dnes veřejnosti otevřelo teprve podruhé za celou svoji téměř čtyřicetiletou existenci. Do budovy historického Lobkovického paláce vešel spolu s ostatními návštěvníky i reportér Českého rozhlasu Pavel Polák.
Diplomaté informují své nadřízené o věcech, které se zpravidla dají vyčíst z novin. Jeden český velvyslanec ve výslužbě tvrdí, že diplomaté mají hlavně dělat dobré jméno zemi, kterou zastupují. Říká to František Černý, který po listopadové revoluci strávil v Bonnu a Berlíně jedenáct let. Byl to také on, kdo velkou měrou přispěl k tomu, že se naše komplikované sousedské vztahy s Německem výrazně zlepšily. František Černý dnes slaví 80. narozeniny.