Posílení pravomocí ministerstva nemá být zrychlené, tvrdí Rychetský. Zákon prý nahrazuje nouzový stav
Posílení protiepidemických pravomocí ministerstva zdravotnictví si podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského zasluhuje řádné, nikoli zrychlené projednání. Rychetský to v neděli uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce. Vláda má návrh zákona projednat v pondělí a prosadit v Parlamentu ještě za stavu nouze, který končí 17. května.
„Rozhodně by takový zákon zasloužil řádnou legislativní proceduru, protože nechce řešit současnou situaci. Ten skutečně míří do budoucnosti,“ uvedl Rychetský. „Zákon evidentně má nahradit právě nouzový stav,“ podotkl.
Stát pomůže s nájmem jen těm, kteří si vyjednají slevu. ‚Přispět musí každý,‘ říká Babiš
Číst článek
Premiér Andrej Babiš (ANO) chystaný zákon hájil. V rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že ministerstvu poskytne možnost kontrolovat situaci ohledně šíření koronaviru i po skončení nouzového stavu. Opatření ministerstva by podle premiéra členové vlády předem probrali.
Zákon má dát ministerstvu zdravotnictví možnost v případě potřeby zakázat nebo omezit činnost obchodů včetně nákupních center, výrobních provozoven a veřejné dopravy nebo regulovat hromadné akce. Ministerstvo by mohlo také nařizovat používání ochranných prostředků a regulovat činnost například zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb.
Návrh se nelíbí zejména opozičním politikům, vyčítají mu účelovost. Vláda musela už dřív kvůli rozhodnutí Městského soudu v Praze zrušit některá opatření ministerstva zdravotnictví proti šíření epidemie koronaviru a přijmout je znovu jako vládní opatření podle krizového zákona.
Ústavnímu právníkovi Janu Kyselovi vadilo, že vládní opatření za stavu nouze nejsou dostatečně zdůvodňována. Nelze tak podle Kysely zjistit, jaká řešení vláda brala v úvahu a zda přijala nejlepší či jediné možné.