Posprejovaný památník vlasovcům šetří policie jako poškození cizí věci. Pachatele natočily kamery
Policie prověřuje posprejování pamětní desky připomínající padlé vojáky Ruské osvobozenecké armády v pražských Řeporyjích. Zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Policisté to v pátek uvedli na twitteru. Záměr zbudovat pomník takzvaným vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy, v minulosti provázela kritika zejména ze strany Ruska.
Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) na twitteru uvedl, že pomník již byl vyčištěn. V dalších příspěvcích napsal, že pachatele při činu natočily kamery. „Videa tři. Může se jít rovnou doznat,“ uvedl Novotný.
Památník vznikl v Řeporyjích loni v dubnu, podle dřívějších informací stála pamětní deska 153 000 korun. Na desce je vyryt citát z knihy Souostroví gulag Alexandra Solženicyna „Zdali všichni Češi pak pochopili, kteří Rusové zachránili jejich město?“ Další krátký text pak připomíná Pražské povstání a 300 vlasovců, kteří při něm padli.
Plán řeporyjské radnice vyvolal v minulosti nesouhlasnou reakci ruské ambasády, která pomník vlasovcům označila za porušení mezinárodních závazků České republiky vyplývajících z úmluvy o nepromlčitelnosti válečných zločinů. Ruská diplomacie označila nápad na pomník za „naprosto příšernou iniciativu“, která slouží reinkarnaci nacismu.
Novotný také čelil trestnímu oznámení kvůli tomu, že v ruské televizi expresivně mluvil o záměru vybudovat památník. Policie ho loni v létě odložila, neshledala podezření z naplnění znaků skutkové podstaty trestného činu.
Ruskou osvobozeneckou armádu generála Andreje Vlasova tvořili bývalí rudoarmějci, kteří v německém zajetí vstoupili do nacistických služeb. Koncem války se snažili projít k Američanům. V Praze od 6. května obsazovali důležité opěrné body, například ruzyňské letiště, a část města. Česká národní rada je z obavy před reakcí Sovětského svazu odmítla uznat za spojence, proto v noci na 8. května Prahu opustili.