„Němci se snažili zachránit, co se dá, spojenci co nejrychleji ukončit válku a Sovětský svaz zabrat co největší část území pro své poválečné výhody,“ popisuje události konce 2. světové války Jakl.
31. května 1945 napsal sovětský diplomat v Československu Valerian Alexandrovič Zorin ve své nótě: „Česká národní rada nemůže požívati důvěry velitelství Rudé armády ani důvěry československé vlády“.
Vyvadil podal v lednu trestní oznámení na Novotného a deset řeporyjských zastupitelů. Novotný se podle něj vystoupením v ruské televizi dopustil výtržnictví.
Je to jen mediální pozlátko, nebo Řeporyje z působení excentrického starosty těží? Server iROZHLAS.cz se to vydal zjistit přímo do pražské městské části. Té už druhým rokem vládne Pavel Novotný.
Ráno 9. května 1945 naskočil rozhlasový hlasatel Alfréd Technik do reportážního vozu a rozjel se po osvobozené Praze. Pro posluchače rozhlasu popisoval setkání se sovětskými vojsky.
Začalo to v Přerově 1. května spontánním povstáním českého lidu proti okupantům. Skončilo kapitulací a odchodem německých vojáků a příjezdem Rudé armády do Prahy 9. května.
Prakticky přes noc vyrostlo po Praze téměř 1600 barikád. I přes vytrvalý, nepříjemný déšť se do jejich budování zapojilo zhruba 100 tisíc Pražanů. Rozebrali asi 300 tisíc metrů krychlových dlažby.
Všechny tři zmíněné české politiky chce Rusko trestně stíhat. Hřiba za přejmenování náměstí u ruské ambasády, Koláře za odstranění sochy maršála Koněva a Novotného kvůli pamětní desce vlasovcům.
„Nedomnívám, se že je vhodná doba na to snižovat počet diplomatů. Je třeba prošetřit faktický stav, dělat závěry je předčasné,“ uvedl Havlíček. O snížení počtu diplomatů požádal senátní výbor.
Socha sovětského maršála Koněva nebo chystaný pomník vlasovců. To jsou dva příklady z nedávných týdnů a měsíců, které vyvolaly u části lidí značné emoce.
Usnesení přijaté Evropským parlamentem letos v září mimo jiné zdůrazňuje, že druhá světová válka byla zahájena v důsledku smlouvy mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem o neútočení.
Jan H. Vitvar neví, jak by se v takovém případě zachoval sám. „Jemu se to asi vyplatilo, protože se alespoň zjistilo, jaké lži se v ruské televizi o českých dějinách říkají," uvádí Vitvar.