Pachatel neznámý, konec v nedohlednu. Policie už 1025 dnů prověřuje výbuchy skladů ve Vrběticích

Pachatel neznámý, způsob nejasný. Ani po téměř třech letech, co ve Vrběticích na Zlínsku začaly vybuchovat muniční sklady, nemá policie bližší stopu. Případ je stále na začátku. „Poškození musí stále čekat a čekat a čekat,“ říká starosta Zdeněk Hověžák (TOP 09).

Praha/Vrbětice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vjezd do muničního areálu u Vrbětic

Vjezd do muničního areálu u Vrbětic | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

„V současné době ve skladech ve Vrběticích probíhá i nadále prověřování této události, kdy se koná ohledání místa činu jako takového. Bližší výsledky nejsme schopni a nemůžeme sdělovat,“ řekl serveru iROZHLAS.cz dozorující státní zástupce Leo Foltýn.

Ačkoli muniční sklady vybuchly ve Vrběticích na konci roku 2014, policie je stále na začátku, tedy ve fázi prověřování. A to přesto, že pracuje s podezřením na zvlášť závažný zločin obecného ohrožení ve „velkém rozsahu“.

Pyrotechnici přerušili práci ve Vrběticích. Půda je promrzlá, kvůli sněhu nevidí na krok

Číst článek

I po necelých třech letech tak jsou příčiny vrbětických výbuchů stále bez konkrétního závěru.

„(Zločinu) se měl dopustit přesně nezjištěným způsobem neznámý pachatel,“ doplnil ještě státní zástupce Foltýn. Víc sdělit odmítl s tím, že by mohlo dojít k narušení policejního šetření.

Moc dlouho, myslí si místní

Je tomu přesně 1025 dnů, co v - do té doby neznámých - Vrběticích na Zlínsku došlo k prvnímu výbuchu muničního skladu.

V obci s necelými čtyřmi stovkami obyvatel explodoval v polovině října 2014 objekt číslo 16. V něm společnost Imex Group skladovala celkem padesát tun munice. Výbuch, při kterém přišli o život dva zaměstnanci firmy, byl tak rozsáhlý, že munice byla odhozena až do vzdálenosti necelého kilometru.

Pachatel neznámý, konec v nedohlednu. Policie už téměř tři roky prověřuje výbuchy skladů ve Vrběticích. | Foto: Policie ČR | Zdroj: Policie ČR

Evakuováni byli tehdy kromě zaměstnanců firmy i obyvatelé přilehlých obcí Vrbětice - Vlachovice nebo Lipová. Z počátku z preventivních důvodů. V areálu totiž docházelo k dalším – sice menším, ale neřízeným - výbuchům. Když už se situace začala postupně uklidňovat, třetí prosincový den explodoval sklad číslo 12. Následovala proto další evakuace.

Starosta obce Zdeněk Hověžák (TOP 09) dodnes nechce hodnotit, jestli může policie postupovat rychleji. Věří, že situace je v rukou odborníků.

Vrbětice v číslech

  • 3775 - tolik kusů munice sesbírali pyrotechnici při ohledání prvního epicentra výbuchu;
  • 264 – tolik kusů munice pyrotechnici zlikvidovali v takzvané trhací jámě; jednalo se o munici, která nebyla schopná převozu;
  • 3326 - tolik kusů převozuschopné munice zlikvidovali pyrotechnici při čtyřech výjezdech ve vojenském újezdu Libavá;
  • 194 - do tolika sektorů policie rozdělila plochu místa činu, která je větší než pět hektarů.

Připouští ale, že místní si na pomalé policejní práce stěžují. „Ti, co jsou poškození, musí stále čekat a čekat a čekat. Místním se laicky zdá, že to strašně dlouho trvá. Z jedné strany to chápu, protože žádný pyrotechnik nepustí ani vyšetřovatele do místa, kde by mu něco hrozilo,“ řekl pro server iROZHLAS.cz.

Přitom teprve nedávno mohla policie postoupit k druhému epicentru exploze. To prohledává od letošního července a průzkum exploze skladu číslo 12 bude podle Policejního prezidia vůbec nejnáročnější fází celé akce.

„A to z důvodu, že se zde nachází mnohem větší množství silnostěnné munice. Oproti předešlému místu v tomto prostoru po výbuchu skladu číslo 12, kde byla umístěna - munice dělostřelecké granáty a dělostřelecké miny. Ty byly po výbuchu rozhozeny, dopadem a žárem většinou poškozeny a tudíž je nutná jejich odborná demontáž ještě před samotným převozem k úplné likvidaci,“ vysvětlila mluvčí prezidia Eva Kropáčová.

Kde rostou hřiby

Místo, které policie ohraničila jako nebezpečné a ve kterém je výbuchy rozmetaná munice, bylo několikrát narušeno. V poslední době musela řešit několik incidentů, kdy se do oploceného areálu někdo pokoušel dostat.

Ačkoli muniční sklady vybuchly ve Vrběticích na konci roku 2014, policie je stále na začátku, tedy ve fázi prověřování. | Foto: Policie ČR | Zdroj: Policie ČR

„Narušení oplocení je nadále v šetření, stále se tímto problémem zabýváme, byť tedy prozatím neúspěšně. V tuto chvíli nevíme, kdo a z jakého důvodu plot rozpletl,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz zlínský policejní mluvčí Petr Jaroš.

Podle starosty Hověžáka není vůbec těžké plot překonat, zcela neprodyšné místo podle jeho slov není. „To bylo několikrát. V poslední době tam teď našli nějakého hřibaře, který tam má asi svoje místo. Není to úplně neprodyšné. Divočák si s tím velmi lehce poradí. Kdyby tam někdo šel, nepotřebuje k tomu ani žádné nářadí, aby to zdolal. Není to žádná velká překážka,“ popsal.

Odškodnění

Kvůli výbuchům vrbětických skladů vláda dříve rozhodla, že obyvatele okolí Vrbětic odškodní jednorázovou částkou tři tisíc korun. Stát na to vyčlenil celkem šest milionů korun. Vedle toho pak místní lidé mohli podávat standardní žádosti o odškodnění za škody na majetku či ušlý zisk. Ze 136 žádostí ale Krajský úřad Zlínského kraje, respektive ministerstvo vnitra uznalo pouze dvě. Komu a v jaké výši, ale kraj i ministerstvo vnitra odmítli sdělit.

Zároveň starosta doufá, že až se policie dostane přímo do místa výbuchu, stále tam – i po letech – najde stopy, které jí pomohou odhalit, proč k výbuchům vlastně došlo, případně pachatele.

Server iROZHLAS.cz s tímto dotazem oslovil i ředitele policejních pyrotechníků Michala Dlouhého. Ten ale na dotaz nereagoval a ponechal ho bez odpovědi.

„Věcí se stále zabývá náš útvar, nicméně z trestního řízení nebudeme poskytovat žádné informace,“ uvedl pouze za Národní centrálu proti organizovaného zločinu mluvčí Jaroslav Ibehej.

Starosta Hověžák se ale víc obává toho, že než policie něco zjistí, doběhne promlčecí lhůta. Podle státního zástupce Foltýna se ale nic takového nestane. „Věc je stále v prověřování, v této fázi promlčení nehrozí,“ řekl Foltýn.

Za výbušniny uskladněné ve Vrběticích trest nepadl. Podle soudu nebyly zakázané

Číst článek

Ukončit práce chce policie ve Vrběticích do poloviny roku 2018. Prozatím však odmítá sdělit, kolik přesně už všechna opatření ve Vrběticích - každodenní ohledávání místa pyrotechniky, odvoz munice, ostraha celého areálu - stát vyšlo. Policie se omezuje pouze na vyjádření, že náklady jsou „v řádech stamilionů korun“. K prohlídce místa využívala například i drony.

„Každý by byl rád, aby ta akce byla vyšetřena,“ uzavřel starosta Hověžák. Pokud policie pachatele nakonec přece jen najde, za obecné ohrožení mu hrozí trest tři až osm let ve vězení.

Kvůli výbuchům ve Vrběticích už padl rozsudek. Krajský soud ve Zlíně zprostil obžaloby celkem pět osob a firmy Excalibur Army a Real Trade Praha. Státní zástupce je obžaloval pro skladování zakázaných výbušnin, konkrétně se jednalo o 500 kusů protipěchotních min. Podle soudu se ale trestný čin neprokázal: firmy prý neskladovaly miny jako takové, ale pouze jejich těla.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme