Od prvních měsíců invaze platí, že úzkým hrdlem pomoci Ukrajině není objem vojenského materiálu, ale finance, říká pro Český rozhlas Plus Tomáš Kopečný, vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny.
„Spousta toho, co Ukrajině posíláme od prvních dnů ruské agrese, byla z armádních skladů. Je namístě říci, že všechno, co jsme poslali, nám bylo bohatě kompenzováno.“
Evropská unie dodala Ukrajině téměř milion kusů dělostřelecké munice, uvedl šéf unijní diplomacie Josef Borell. Původně se přitom zavázala, že milion kusů munice dodá už do března.
„Vím, že jsme se zavázali, že toho dosáhneme do jara, ale neuspěli jsme. Stihneme to do konce roku,“ řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell ke slíbenému milionu granátů.
Premiér se vyslovil pro další vojenskou podporu Ruskem napadené země, která musí zahrnovat i pomoc s energiemi přes letošní zimu, protože Rusko útočí zcela záměrně na energetickou infrastrukturu.
Podoljak zdůraznil, že česká iniciativa funguje a je velmi účinná. „Díky této iniciativě se nám od léta 2024 podařilo výrazně zvýšit kapacity ukrajinské střelby.“
Po explozích muničních skladů ve Vrběticích chodil s kumpánem do areálu, který měl být přísně střežený. Kradli tam samopaly. Z každých tří poškozených skládali jeden plně funkční a ty pak prodávali.
Vyšetřovatel David Olexa poskytl Radiožurnálu exkluzivní rozhovor pro podcastovou sérii „Akce: Výbuch“, která mapuje detaily největší špionážní operace ruské tajné služby v Česku.
Problém spojil polský ministr s kauzou Kuczmierowského. O někdejšího šéfa polských hmotných rezerv se vyšetřovatelé zajímají kvůli možné účasti na organizované kriminalitě.
Podle senátora Lukáše Wagenknechta (Piráti) je česká muniční iniciativa unikátní, mohla by ale být levnější. Poslanec Pavel Žáček (ODS) namítá, že takové spekulace odrazují další státy od účasti.
Německý deník Handelsblatt tvrdí, že jedna konkrétní firma na iniciativě velmi dobře vydělává. Má jít o společnost Excalibur Army, která spadá pod český zbrojní holding Czechoslovak Group.
Na českou muniční iniciativu podle Fialy dohlíží meziresortní komise. Od začátku je připravena možnost kontroly ze strany dárců, využilo ji například Dánsko, doplnil.
Zpráva senátora Wagenknechta popisuje konkrétně údajně sporný případ „dílčího nákupu české muniční iniciativy 180 tisíc kusů munice 155 M107 hrazené ze strany Německa“.
Munice pro Ukrajinu z české muniční iniciativy byla podle senátora Lukáše Wagenknechta (Piráti) předražená o 1,4 miliardy korun a kvůli tomu se jí nakoupilo asi o 20 000 kusů méně.
Česko v roce 2019 nakoupilo celkem 12 vrtulníků americké firmy Bell za 14,6 miliardy korun bez DPH. Jde o osm vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři stroje AH-1Z Viper, poslední dva dorazily do ČR v červnu.
„Během července a srpna pošleme celkem 100 000 dalších kusů munice. Nyní hledáme peníze pro nákup další munice, aby mohl iniciativa pokračovat i v roce 2025,“ řekl novinářům Lipavský.
Zákazníci mohou v automatech běžně koupit sušenky, kávu nebo třeba limonádu. Na jihu USA teď přibyly i poměrně netradiční výrobky – náboje do zbraní, a to jak pistolí, tak i brokovnic.
Do iniciativy se dosud zapojilo 18 zemí, z toho 15 přislíbilo peníze, doplnila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Fiala v úterý oznámil, že první zásilka munice před časem dorazila na Ukrajinu.
Na českou iniciativu dosud přispělo patnáct zemí EU a NATO přes 39 miliardami korun. Ukrajina by měla do konce roku obdržet asi půl milionu kusů munice.
Lídři pěti zemí Evropské unie se v úterý večer na pražské schůzce shodli na závazku pokračovat v podpoře Ukrajiny. V rozhovoru o tom mluvil Tomáš Pojar, poradce vlády pro národní bezpečnost.
„Jsme v testovací fázi. Státy, které to myslí vážně, poslaly finanční prostředky v omezené míře. Chtějí si otestovat, jak český systém funguje,“ říká zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný.
Granáty, pancéřové pěsti a další torza zbraní z druhé světové války nacházejí archeologové na stavbě dálnice D3 u hranic s Rakouskem. Kolem Dolního Dvořiště a Rybníku prošlo roku 1945 několik armád.