Náboje místo limonády. V automatech na jihu USA prodávají netradiční zboží

Zákazníci mohou v automatech běžně koupit sušenky, kávu nebo třeba limonádu. Na jihu USA teď přibyly i poměrně netradiční výrobky – náboje do zbraní, a to jak pistolí, tak i brokovnic. Někteří lidé nad tím možná kroutí hlavou, nicméně třeba ve státě Alabama je něco takového legální.

Montgomery Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S automaty na náboje přišla firma American Rounds. Slogan společnosti zní: „Prodej munice, jak jste to ještě neviděli“. Tahle novinka je už zákazníkům k dispozici na několika místech v jižanských státech Alabama a Oklahoma. Zatím jsou tyhle automaty na náboje do pistolí, pušek a brokovnic umístěné jen v supermarketech.

2:27

V Tennessee mohou učitelé nově nosit při hodinách zbraně. Zákony se příliš rozvolnily, vyčítají kritici

Číst článek

Grant Majors, šéf American Rounds, řekl v propagačním videu, že s nápadem přišly samy supermarkety. Znají prý své zákazníky a třeba v Pell City v Alabamě, kde firma nainstalovala svůj první automat, chodí údajně do místního obchodu Fresh Value nakupovat i lovci.

Někteří obyvatelé se ptali, zda je něco takového vůbec legální. Jak napsal server Tuscaloosa Thread, v alabamské Tuscaloose kvůli tomu lidé volali tamnímu radnímu, který si myslel, že náboje prodávané v automatu jsou vtip. Nicméně nebyl a legální to v Alabamě je. I přesto automat v Tuscaloose už z prodejny zmizel, informoval Tuscaloosa Thread. Podle obchodu Fresh Value byl důvodem malý počet prodejů zboží.

Ředitel firmy Grant Majors tvrdí, že je takhle prodej nábojů naopak bezpečnější. „Tím, že náboje přesouváme do obchodů s potravinami, supermarketů, děláme munici veřejnosti dostupnější. Tradičně se prodává ve sportovních obchodech, kde leží na regálech, každý po ní může sáhnout a hodně se krade. Naše automaty jsou ale velmi dobře zabezpečené. Umí ověřit věk, skenují řidičské průkazy a pak používají technologii rozpoznávání obličeje a srovnávají to s daným průkazem,“ popsal postup koupě nábojů.

Do budoucna chce firma American Rounds své automaty rozšířit po celém jihu a jihovýchodě Spojených států.

Víc zbraní než lidí

Minulý týden označil americký hlavní hygienik Vivek Murthy násilí páchané střelnými zbraněmi za krizi ohrožující veřejné zdraví. A statistiky jsou na jeho straně. Střelba je ve Spojených státech nejčastější příčinou úmrtí dětí a mladistvých.

Japonský automat na medvědí maso je překvapivým úspěchem, čtvrt kila se v něm prodává za 360 korun

Číst článek

Loni v zemi střelba zasáhla každý den průměrně 327 lidí a 117 z nich to každý den nepřežilo. Masových střeleb, tedy s nejméně čtyřmi oběťmi, se v USA loni událo přes 650. Je to i jediná země světa, kde je střelných zbraní víc než lidí.

Automaty se zvláštním zbožím ale nejsou jenom v USA. Skoro každý v Česku asi ví, že existují třeba mlékomaty s čerstvým mlékem. Během přísných opatření kvůli covidu-19 se třeba v Brně objevil automat s červy a dalšími rybářskými návnadami.

A když se podíváme víc do světa, nepřekvapí, že se s vícero nevšedními automaty dá setkat v Japonsku, kde aspoň podle serveru BuzzFeed v automatu koupíte třeba vejce, rýži nebo točené pivo. V Singapuru existuje automat na bramborovou kaši, a automat v Číně dokonce prodává živé kraby.

Dominik Tesár Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme