Mf Dnes: Rusové odhalili identitu dvou českých špiónů a mohli je dále sledovat
Česká civilní rozvědka, oficiálně Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), se v poslední době potýká s velkými problémy. Kromě vyšetřování hospodaření této instituce nyní navíc přinesla Mf Dnes informaci o tom, že před několika lety Rusové odhalili identitu dvou českých agentů. Rozvědka však podle zjištění deníku nepostavila dva dotyčné do ústraní, což mohlo umožnit Rusům jejich následné sledování.
Mf Dnes píše v článku s titulkem „Nazí agenti“ o tom, že se před lety podařilo ruské kontrarozvědce odhalit dva zpravodajské důstojníky české ÚZSI. Ti pak museli urychleně opustit Rusko a vrátit se do Čech. Běžný postup v případě odhalení radí umístit dotyčné agenty na vhodnou pozici do ústraní, aby nedošlo k odhalení jejich dalších kontaktů.
To se však údajně nestalo. „Navštěvovali dál chráněné budovy rozvědky na území Česka. Tudíž panuje obava, že pokud je někdo sledoval, může mít dokonalý přehled o tom, kdo působí na odboru rozvědky zaměřeném na Rusy,“ cituje deník svůj tajný zdroj.
Tajné služby v Česku: kdo je kontroluje a kdo odvolává jejich vedení?
Číst článek
Odhalení špióni ale nejsou jedinou potíží, která v současnosti sužuje českou civilní rozvědku. Momentálně na úřadu probíhá vnitřní inspekce hospodaření pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Praze, která dle Mf Dnes prověřuje, kam se poděly stovky milionů korun původně určených na nákup zpravodajské techniky.
Podle exministra vnitra a současného ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), jehož deník cituje, by inspekce měla skončit v půlce července. Poté bude jasno, zda bude za podezřelé přesuny peněz v ÚZSI někdo obviněn. Metnar tvrdí, že případ odhalených špionů není součástí probíhajícího vyšetřování. „O případu odkrytí příslušníků nemám žádné informace,“ dodal ministr pro Mf Dnes.
V čele civilní rozvědky v současnosti stojí náměstek Radek Musílek. Podle listu je Musílek označován za „člověka loajálního vůči k předsedovi vlády Andreji Babišovi“. Mf Dnes po konci vyšetřování nepředpokládá návrat odvolaného ředitele Jiřího Šaška a zmiňuje spekulace o možném novém šéfovi ÚZSI. Tím by mohl být někdejší náměstek úřadu Miroslav Toman, který působil také jako diplomat v Afghánistánu a na Balkáně.