Tajné služby v Česku: kdo je kontroluje a kdo odvolává jejich vedení?

Vláda v demisi postavila mimo službu šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace Jiřího Šaška. Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar za ANO to navrhl na středečním jednání vlády a kabinet Andreje Babiše jeho návrhu vyhověl. Přinášíme proto vizitky všech českých tajných služeb. Kdo může jmenovat a odvolávat jejich ředitele? A kdo je kontroluje?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tajná služba. Ilustrační foto

Ilustrační foto. | Foto: Pete Linforth (TheDigitalArtist) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Bezpečnostní informační služba (BIS)

  • BIS je civilní kontrarozvědka, zpravodajská instituce působící uvnitř České republiky. Získává a vyhodnocuje informace důležité pro bezpečnost, ochranu ústavního zřízení a významné ekonomické zájmy republiky. Oblasti, kterými se BIS zabývá, vymezuje zákon. Zjištěné poznatky předává kontrarozvědka vládě a prezidentovi republiky.
  • BIS mimo jiné sleduje záměry a činnosti namířené proti demokratickým základům, svrchovanosti a územní celistvosti ČR, získává a vyhodnocuje informace o cizích zpravodajských službách nebo o aktivitách, jejichž důsledky mohou ohrozit bezpečnost nebo významné ekonomické zájmy státu. Rovněž zabezpečuje informace týkající se organizovaného zločinu a terorismu.
  • Ředitele BIS po projednání v příslušném výboru Poslanecké sněmovny jmenuje vláda a jí je také odpovědný. Od vzniku BIS v roce 1994 se v čele vystřídalo pět ředitelů - Stanislav Devátý (1994-1997), Karel Vulterin (1997-1999), Jiří Růžek (1999-2003), Jiří Lang (2003-2016) a Michal Koudelka (od srpna 2016).
  • Kontrolu činnosti BIS vykonává Poslanecká sněmovna, která k tomuto účelu zřizuje zvláštní kontrolní komisi.
  • Příjmy a výdaje BIS tvoří samostatnou kapitolu státního rozpočtu.
  • BIS navazuje na činnost Úřadu pro ochranu ústavy a demokracie, který byl v rámci federálního ministerstva vnitra vytvořen v únoru 1990 a který se v prosinci téhož roku transformoval na Federální informační službu. V červnu 1991 byla civilní kontrarozvědka vyňata z ministerstva vnitra pod názvem Federální bezpečnostní informační služba. Po rozpadu federace byla zřízena Bezpečnostní informační služba České republiky, současná BIS vznikla 30. července 1994.

Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚSZI)

  • ÚSZI je civilní rozvědka, zpravodajská služba, jež zabezpečuje informace ze zahraničí důležité pro bezpečnost a ochranu zahraničněpolitických a ekonomických zájmů ČR.
  • Ředitele ÚZSI se souhlasem vlády jmenuje a odvolává ministr vnitra. Od vzniku samostatné ČR působilo v čele civilní rozvědky sedm ředitelů - Oldřich Černý (1993-1998), Petr Zeman (1998-2001), František Bublan (2001-2004), Karel Randák (2004-2006), Jiří Lang (2006-2007), Ivo Schwarz (2007-2014) a Jiří Šašek (pd 2014, vláda ho 16. května zprostila funkce). Novým šéfem se stal Marek Šimandl.
  • Rozpočet civilní rozvědky je součástí rozpočtové kapitoly ministerstva vnitra.
  • Rozvědka dlouho neměla vlastní kontrolní parlamentní orgán, na rozdíl od ostatních tajných služeb. Příslušnou stálou komisi založila sněmovna až letos v lednu na základě novely zákona o zpravodajských službách.
  • Předchůdcem ÚZSI byly Úřad pro zahraniční styky a informace federálního ministerstva vnitra, na něj po rozpadu federace navázal Úřad pro zahraniční styky a informace ministerstva vnitra ČR. V roce 1994 se jeho nástupcem stal již samostatný Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI).

Vojenské zpravodajství (VZ)

  • VZ je jednotnou ozbrojenou zpravodajskou službou ČR integrující rozvědnou i kontrarozvědnou činnost. Jeho základním úkolem je získávat, shromažďovat a vyhodnocovat informace, které jsou klíčové pro zajištění obrany ČR.
  • VZ je součástí ministerstva obrany.
  • Ředitele VZ po projednání v příslušném výboru Poslanecké sněmovny a se souhlasem vlády jmenuje ministr obrany. Z výkonu své funkce je odpovědný ministru obrany, který ho též se souhlasem vlády odvolává. Od vzniku VZ se v čele vystřídalo šest osob - Miroslav Krejčík (2004-2007), Pavel Adam (2007; zástupce ředitele dočasně pověřen vedením), Ondrej Páleník (2007-2012), Milan Kovanda (2012-2013), Rostislav Pilc (2013-2014, zástupce ředitele pověřen řízením) a Jan Beroun (od 2014).
  • Vojenské zpravodajství se vnitřně člení na Vojenskou zpravodajskou službu (rozvědka, získává informace z ciziny) a Vojenské obranné zpravodajství (kontrarozvědka, která pracuje uvnitř ČR).
  • Činnost Vojenského zpravodajství podléhá parlamentní kontrole, Poslanecká sněmovna pro tento účel zřizuje zvláštní kontrolní komisi.
  • Od roku 1990 až do schválení zákona o zpravodajských službách v roce 1994 existovaly vojenská rozvědka a kontrarozvědka samostatně. Zákon sice formálně obě složky v roce sloučil v nově vytvořeném Vojenském zpravodajství už v roce 1994, fakticky se ale obě vojenské zpravodajské služby sloučily teprve v roce 2005.
  • V červnu 2013 se Vojenské zpravodajství stalo jedním z aktérů skandálu kolem sledování tehdejší manželky premiéra Petra Nečase. Případ, ve kterém jde o údajné zneužití příslušníků vojenské tajné služby ředitelkou Nečasova kabinetu Janu Nagyovou (a jeho současnou ženou), vyústil mimo jiné v pád vlády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme