Žalobce dočetl obžalobu v korupční kauze exsoudce Sováka. Obžalovaného Bíbu projedná soud zvlášť

Městský soud v Praze po třech přerušených jednáních dokončil čtení dvou obžalob v korupční kauze bývalého soudce Zdeňka Sováka. Toho poté museli opět ze soudu transportovat záchranáři do nemocnice. Další z hlavních obžalovaných – Milan Bíba – ke čtvrtečnímu jednání ze zdravotních důvodů vůbec nedorazil. Soud proto vyčlenil jeho případ do zvláštního řízení, ve kterém by měl Bíbův zdravotní stav přezkoumat znalec.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 11:50 11. 7. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaný bývalý soudce Zdeněk Sovák (sedící) se svým obhájcem (vpravo)

Obžalovaný bývalý soudce Zdeněk Sovák (sedící) se svým obhájcem (vpravo) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Trestní věc Milana Bíby se vylučuje k samostatnému projednání, aby došlo k odblokování řízení,“ rozhodl na začátku čtvrtečního jednání předseda Libor Holý poté, co mu Bíbova advokátka Lenka Hnilicová oznámila, že se jejich klient jednání ze zdravotních důvodů opět nezúčastní.

Podle ní má obžalovaný Bíba problémy se srdcem, které mu brání aktivní účasti u soudu, což mimo jiné dokazovala i skutečnost, že ho od úterního jednání museli záchranáři transportovat do nemocnice. Advokátka soud navíc požádala, aby bylo jednání s Bíbou přerušeno do doby, než se jeho zdravotní stav zlepší. A aby byl zadán soudem znalecký posudek, který určí, jestli může obžalovaný Bíba v řízení vůbec pokračovat.

Že by jednání probíhalo v jeho nepřítomnosti, Bíba odmítl. Na své přítomnosti u soudu trvá. „Klient je přesvědčen, že ze strany svědka Kirschnera (Ladislav Kirschner, bývalý policista a hlavní svědek obžaloby) došlo k vyprovokování případu. Proto se chce hlavního líčení přímo účastnit,“ vysvětlila advokátka.

I z toho důvodu předseda Holý rozhodl, že se Bíbova část obžaloby projedná zvlášť. A nařídil pokračování ve čtení druhé části obžaloby, ve které Bíba nefiguruje a tedy jeho přítomnost u soudu není nezbytně nutná.

Obžalovaný Milan Bíba | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Obžalobu se sice žalobci Zdeňku Štěpánkovi nakonec dočíst povedlo, neobešlo se to ale bez přerušování. Už po prvních deseti minutách vstoupil do přednesu Sovákův advokát s tím, že jeho klient byl na dialýze a infuzi, má problémy s tlakem a z důvodu zklidnění jeho zdravotního stavu potřebuje jednání přerušit. Tomu předseda Holý vyhověl a vyhlásil patnáctiminutovou zdravotní přestávku.

Po ní opět připomněl, že je povolena konzumace nealkoholických nápojů a místnost je klimatizovaná. I přesto hned po dočtení obžaloby bylo jednání opět přerušeno. Sovákovi se udělalo nevolno a z chodby ho znovu transportovali záchranáři. „Hlavní líčení se z důvodu zdravotního stavu obžalovaného Zdeňka Sováka přerušuje,“ konstatoval soudce Holý a případ odročil na srpen.

Není to přitom poprvé, co Sováka transportovala od soudu záchranná služba. K obdobné situaci už došlo během květnového jednání. V úterý zase záchranáři odváželi přímo z jednání do nemocnice zmíněného Milana Bíbu.

Kauza soudce Sováka

Sovákova kauza odstartovala na začátku prosince 2020 policejním zásahem v budově pražského vrchního soudu. Podle obžaloby měl bývalý soudce se svým někdejším komplicem a spoluobžalovaným Milanem Bíbou žádat milionové úplatky za ovlivňování rozsudků.

Mimo jiné měli žádat i o úplatek 50 až 150 milionů korun za zmírnění rozsudku pro firmu Metrostav, která tehdy figurovala v korupční kauze kolem exhejtmana Davida Ratha. Rozpětí ve velikosti částky Bíba podle zjištění serveru iROZHLAS.cz vysvětloval tím, že suma se bude odvíjet od toho, jak moc „se podaří konečný rozsudek snížit“.

Firma ale místo toho kontaktovala protimafiánskou centrálu a ta začala schůzky Zdeňka Sováka a jeho spolupracovníků monitorovat a sbírat o korupčním jednání další důkazy.

A zmapovaných případů bylo skutečně více. Policie například zmiňuje případ podnikatele a malíře arménského původu Gagika Tonyana, kterého Městský soud v Praze poslal na šest let do vězení za vydírání ve stadiu pokusu.

Sovák mu ale měl podle policie slíbit, že ho viny zprostí, k čemuž nakonec došlo. Za to dostal od Tonyana obraz, který měl podle policie hodnotu přes sto tisíc. Podle Tonyana jen okolo deseti tisíc.

Kromě odposlechů pak policisté vycházeli třeba i ze svědectví právníka Jiřího Teryngela, od kterého měl soudce převzít úplatek sto tisíc korun. Teryngel policistům vše během vyšetřování přiznal, soud s ním schválil dohodu o vině a trestu a advokát si z kauzy nakonec odnesl finanční trest ve výši jednoho milionu korun.

Že peníze od Teryngela přijal, přiznal reportérům i Sovák. Tvrdil ale, že si myslel, že je v tašce zvěřina a tisícovek si všiml až doma. V dalších větvích své kauzy pak bývalý soudce vinu odmítá. Tvrdí, že nabídky ovlivňování rozsudků zachycené v odposleších byly pouze „kecy z opilosti“. „Byl jsem ožralý jako Dán. Dozvídal jsem se o tom z odposlechů. A bylo to prostě chvástání,“ řekl Sovák po konfrontaci reportérem serveru iROZHLAS.cz v létě 2021.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme