Úřad pro informační bezpečnost: Česku hrozí kvůli situaci na Ukrajině kyberútoky a kyberšpionáž
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v pátek vydal upozornění na zvýšené riziko kyberútoků mířených proti České republice a tuzemským subjektům. Jako důvod uvedl napětí ve východní Evropě, především pak na Ukrajině.
„Upozorňujeme na existenci zvýšeného rizika zejména kyberšpionážních či ransomwarových útoků proti České republice a tuzemským subjektům v důsledku stávající geopolitické situace ve východní Evropě, především na Ukrajině,“ uvedl úřad na svých webových stránkách.
Šéf kyberbezpečnosti Řehka: Tlačíme na ministerstvo zdravotnictví, aby vytvořilo strategii proti hackerům
Číst článek
Dodal, že mezi subjekty, u kterých je vyšší pravděpodobnost zmíněných útoků, patří zejména „strategické státní instituce, média a kritická informační struktura“. Ohroženy ale mohou být i další oblasti.
„Strategické instituce státu, zejména ty zodpovědné za obranu státu a zahraniční politiku, jsou zranitelné především vůči kyberšpionáži,“ uvedl NÚKIB.
V případě médií je podle úřadu vyšší pravděpodobnost DDoS útoků. Při útoku DDoS (distributed denial-of-service) se hackeři snaží zaplavit síť neobvykle vysokým objemem datového provozu s cílem ochromit ji, aby nezvládla rozsah požadovaných dat.
„Kritická infrastruktura (např. energetika) je zranitelná vzhledem k pokročilým schopnostem některých aktérů provádět destruktivní útoky vůči průmyslovým řídícím systémům,“ uvedl úřad.
V dokumentu, který je součástí upozornění, doporučil NÚKIB dávat si pozor na 19 technik útoků a uvedl 14 nejčastěji zneužívaných zranitelností.
Podle úřadu se škodlivé aktivity v souvislosti s napětím ve východní Evropě stupňují i v kyberprostoru. „Zde probíhají nejenom operace státem zaštítěných skupin s kyberšpionážními destruktivními motivacemi, ale i kyberkriminálních skupin nasazujících primárně ransomware. V případě trvající eskalace je pravděpodobné, že se zvýší riziko kyberútoků proti ČR,“ uvedl úřad v materiálu. Ransomware je vyděračský program, který zablokuje přístup k systému a za odblokování požaduje výkupné.
Podle NÚKIB se v první polovině ledna stala Ukrajina obětí takzvaného datového wiperu, který se maskoval jako ransomware. Kyjev se společně s Vilniusem, Rigou a Varšavou podle úřadu stává dlouhodobě cílem dezinformační kampaně Ghostwriter.
Rusko vyslalo do blízkosti hranic s Ukrajinou desetitisíce vojáků. Kyjev, USA i další západní země se obávají, že Moskva připravuje invazi na Ukrajinu. Rusko ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi.