Ministerstvo se zatím za Zemanova slova Šarapatkovi omlouvat nemusí. Soud odložil vykonavatelnost
Nejvyšší soud odložil vykonatelnost rozhodnutí, podle kterého se má ministerstvo financí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana jeho někdejšímu poradci Zdeňku Šarapatkovi. Odklad platí do okamžiku, kdy soud rozhodne o dovolání ministerstva. Zatím se úřad omlouvat nemusí. Na odklad upozornil server Seznam Zprávy, v otevřených databázích ještě rozhodnutí není dostupné.
Advokát Artur Ostrý, který Šarapatku zastupuje, obdržel usnesení Nejvyššího soudu během čtvrtka. „Rozhodnutí o odložení vykonatelnosti samozřejmě respektujeme, bez detailnějšího odůvodnění jsou však právní důvody pro jeho vydání jen těžko pochopitelné,“ uvedl Ostrý pro Seznam Zprávy.
Radní Šarapatka porušuje zákon, tvrdí poslankyně ANO Kořanová. Moravce by podle ní měla ČT vyměnit
Číst článek
Mluvčí soudu Petr Tomíček rozhodnutí nekomentoval s ohledem na doručování účastníkům řízení. Doplnil, že tento týden soud obdržel spis v kauze a začne se detailně zabývat dovoláním.
Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost, ten ale z Úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel po dohodě.
Česko se musí omluvit za Zemanova slova, rozhodl soud. Prezident prohrál spor s exporadcem Šarapatkou
Číst článek
Za Zemanův výrok se má omluvit ministerstvo, přímo hlavu státu za něj totiž zažalovat nelze. V zamítnutém odvolání ministerstvo argumentovalo tím, že Šarapatka neprokázal nesprávnost úředního postupu podle zákona o odpovědnosti státu za škodu. Soudce však tehdy poukázal na judikaturu Nejvyššího soudu, podle níž se za úřední postup považují i širší aktivity prezidenta.
Šarapatka byl poradcem tehdejšího premiéra Zemana v době takzvané kauzy Olovo, kdy v okruhu Zemanových poradců vznikl dokument s plánem diskreditační kampaně proti tehdejší místopředsedkyni sněmovny Petře Buzkové (ČSSD). Uvedl, že výpověď podal kvůli ztrátě důvěry v Zemanovu čestnost, statečnost a pravdomluvnost.
Prezident Zeman letos v květnu jmenoval nového předsedu Nejvyššího soudu Petra Angyalossyho. Jeho jméno bylo pro část odborné veřejnosti překvapením. Angyalossy opakovaně řekl, že žádné podmínky pro jmenování nedostal a že ovlivňovat se nenechá.