Tisícovka popadaných stromů a ucpaná koryta řek. Následky vichru budou na Přerovsku odklízet měsíc
Větrná smršť se o víkendu prohnala národní přírodní rezervací Žebračka, která se nachází mezi Přerovem a Prosenicemi. K zemi poslala 1000 vzrostlých stromů. Škody pak živel páchal i jinde, například Povodí Moravy odhaduje, že bude následky silných bouří likvidovat následující měsíc.
Z hlediska režimu rezervace se lesníci s ochranáři přírody dohodli, že drtivou většinu olší, lip, dubů a jasanů nechají tak, jak jsou – vyvrácené a polámané nebo popadané.
Kvůli bouři v Moravskoslezském kraji vyjeli hasiči k 55 zásahům. Spadlé stromy komplikují dopravu
Číst článek
Odklidí pouze ty, které leží na lesních cestách a brání průjezdu. Lesníci důrazně upozorňují veřejnost, aby do této oblíbené lokality na procházky nechodila. Riziko pádu stromů nebo větví je to teď podle nich obrovské.
Varování vodohospodářů
Silný vítr ale neničil jen v přírodní rezervaci Žebračka, před popadanými stromy a rizikem zranění varuje i Povodí Moravy.
Vodohospodáři nabádají lidi, aby byli při pohybu na březích vodních nádrží, rybníků a řek opatrní. Po silných deštích je půda podmáčená, což ohrožuje stabilitu stromů a hrozí jejích vyvrácení, upozorňuje mluvčí podniku Petr Chmelař.
„Naši vodohospodáři objíždějí terén a monitorují riziková místa. Dostávají se k nám i podměty z míst, kde například spadlé stromy ucpaly koryta vodního toku, na tato místa se soustředíme jako první. Bohužel nemůžeme být na všech místech současně, protože bouřky postihly široké území,“ řekl Chmelař Českému rozhlasu.
Úklid popadaných stromů a průzkum dřevin na celém území ve správě Povodí Moravy potrvá podle Chmelaře minimálně čtyři týdny.