Inventura výdajů poslaneckých klubů: Piráti utratili 33 tisíc za ovoce, ANO 136 tisíc za mediální analýzu

Nejen poslanecké náhrady. Zákonodárci ve sněmovně čerpají také dotace na provoz stranických klubů. A nejde o malé peníze. Jen hnutí ANO si za půl roku přijde na více než dva miliony korun. Server iROZHLAS.cz proto vůbec poprvé provedl inventuru jejich peněžních deníků. Třeba Piráti vydali podle získaných dokumentů 33 tisíc na ovoce, ANO zase 136 tisíc za odborný posudek. Ovšem nejvíce peněz kluby shodně investují do platů svých pracovníků.

Data Praha (Aktualizováno: 14:54 3. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasování o nedůvěře v Poslanecké sněmovně. Ivan Bartoš

Poslanecký klub Pirátů vykazuje náklady vůbec nejpodrobněji | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Zvýšená intenzita práce našich zaměstnanců a časté návštěvy expertů v porovnání s ostatními kluby mohou znamenat mimo jiné i větší nároky na množství objednávaného občerstvení, mezi které pravidelně zahrnujeme i takové potraviny, které zajišťují dostatečný přísun vitaminů,“ řekl serveru iROZHLAS.cz k nákladům Pirátů na ovoce tajemník klubu Štěpán Rattay.

Poslanci schválili zpomalení růstu platů vrcholných politiků. Polepší si ,jen‘ o devět procent

Číst článek

Poslanecký klub Pirátů vykazuje své náklady vůbec nejpodrobněji ze všech sněmovních stran. Z jejich peněžního deníku tak lze vyčíst, že zákonodárci absolvovali třeba školení ohledně programu schůzí ve výši 2500 korun či že investovali 36 tisíc do služeb analytika. Dokument přitom obsahuje i takové detaily, jako to, že si koupili nádobí za 771 korun či váhu za 2800 korun.

Piráti zároveň v porovnání s ostatními kluby vyčerpali ze své dotace ve výši milion korun nejmenší podíl, a to necelých 69 procent.

Na opačné straně pomyslného žebříčku je naopak poslanecký klub SPD, který ze své provozní dotace utratil téměř 95 procent. Oba kluby mají přitom vzhledem k totožnému počtu členů i působení v opozici nárok na stejnou částku.

Náklady na zaměstnance

Většinu vyčerpaných peněz, konkrétně tedy 94 procent, dala SPD na mzdy zaměstnanců. Zbytek financí šel na kancelářské potřeby, občerstvení nebo mobilní telefony. Piráti oproti tomu vynaložili na mzdy necelých 61 procent svých výdajů. Peníze dělí mezi trojici pracovníků - tajemníka, hospodáře a asistentku.

U poslaneckého klubu SPD není přesný počet zaměstnanců jasný. „Dle mých informací klasickou zaměstnaneckou smlouvu s poslaneckým klubem nikdo nemá. Ze mzdových nákladů jsou vypláceni různí externisté“ uvedla mluvčí SPD Michaela Dolenská. Posléze alespoň doplnila, že v rámci klubu působí stále například tajemník.

Příjmy poslaneckých klubů se liší podle jejich velikosti. Každý klub dostává měsíčně fixní částku 24 500 korun a k tomu variabilní sumu podle počtu poslanců. Vládní straně je za každého poslance vypláceno měsíčně 5314 korun, nevládní 6908 korun. 

Následující graf ukazuje, jak jednotlivé kluby čerpaly za první půlrok 2018 provozní dotaci:

Největší podíl z provozních výdajů dal na platy zaměstnanců poslanecký klub ODS – celkem šlo o téměř 96 procent. Za půl roku na mzdách zaplatil celkem 884 tisíc korun, v částce jsou však zahrnuty například i náklady na poradenství, a to v celkové výši 100 tisíc korun.

„Částka 25 tisíc je vyplácena měsíčně externím poradcům klubu za zpracování odborných stanovisek k projednávaným návrhům zákonů a za expertní spolupráci na námi předkládaných poslaneckých návrzích zákonů,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Mediální posudek za 136 tisíc

Největší dotaci na klub pobírá ANO, které má nejvíce poslanců. Za první půlrok 2018 tak hnutí získalo na provozní výdaje 2,6 milionu korun, z této částky vyčerpalo bezmála 90 procent. Nejvíce peněz vydal klub – podobně jako ostatní sněmovní strany – na platy svých pracovníků. Konkrétně 1,6 milionu, což odpovídá 70 procentům veškerých výdajů. Klub hnutí zaměstnává dva pracovníky, dalších pět působí jako externisté.

„Odebíráme denní tisk, zahraniční tisk neodebíráme. Dopisy posíláme přiměřeně, nevíme, že by to bylo nějak normované. Bude-li možno vše posílat cestou Kanceláře Poslanecké sněmovny, budeme tak zajisté činit.“

Pavel Kováčik (šéf poslanců KSČM)

Statisícové částky pak investoval klub hnutí ANO do občerstvení či do výjezdních zasedání svých poslanců. Za ně podle peněžního deníku utratil 318 tisíc. „Řešili jsme běžnou agendu i legislativní aktivity klubu,“ popsal redakci místopředseda klubu a manažer hnutí Jan Richter. Zasedání se podle něj konala třeba ve Středočeském kraji či v Praze. „Nutno připomenout, že nás je 78,“ doplnil.

Letos v březnu zákonodárci v rámci výjezdů vyúčtovali také odborný posudek za 136 tisíc. O co přesně se jednalo, Richter neřekl. „Šlo o individuální mediální posouzení a poradenství pro 78 členů poslaneckého klubu. Zpracovatel nedal souhlas se zveřejněním.“

Oproti tomu komunisté za výjezdy neutratili ani korunu. Z provozní dotace ve výši 768 tisíc korun financovali především mzdy svých pracovníků, dále vydali peníze třeba na občerstvení, mobilní telefony nebo na poštovné. Za poštu a tisk utratil klub KSČM hned 32 tisíc, v porovnání s ostatnímu kluby jde o nejvyšší výdaj.

„Odebíráme denní tisk, zahraniční tisk neodebíráme. Dopisy posíláme přiměřeně, nevíme, že by to bylo nějak normované. Bude-li možno vše posílat cestou Kanceláře Poslanecké sněmovny, budeme tak zajisté činit,“ popsal šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik.

Následující graf ukazuje přehled položek, za které poslanecké kluby vydaly peníze z provozní dotace:

Peníze za tiskoviny

Lidovci pak, podobně jako další kluby, dávají většinu provozní dotace na mzdy svých pracovníků. „Při poslaneckém klubu KDU-ČSL fungují dva pracovníci, jejich odměna je přiměřená objemu práce a zásluhám,“ řekl redakci šéf poslanců strany Jan Bartošek.

Zatímco třeba komunisté zaměstnávají pracovníky na 2,5 úvazku, lidovci mají zaměstnance jen dva. Zpravidla jsou mezi nimi tajemníci klubu. A jejich měsíční příjmy dosahují podle peněžních deníků u lidovců 47 tisíc, u KSČM pak 54 tisíc korun.

Peněžní deníky

Vyúčtování nákladů poslaneckých klubů musí strany odevzdávat každého půl roku Kanceláři Poslanecké sněmovny. Nevyčerpané peníze pak na konci kalendářního roku kluby vrací. Redakce po odevzdání peněžních deníků o dokumenty zažádala, a to nejdříve samotné strany. Na žádost reagoval však kladně pouze klub Pirátů. Obrátila se proto na tiskový odbor sněmovny, aby deníky poskytlo přímo vedení dolní komory. Ten to však odmítl s tím, že to není v jejich kompetenci. Server iROZHLAS.cz tak nakonec dokumenty ohledně hospodaření klubů získal s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím.

Peníze lidovci vydávají také na občerstvení či tiskoviny. „Klub odebírá běžný domácí tisk, jedná se o deníky Blesk, E15, Hospodářské noviny, Lidové noviny, MF Dnes, Právo a Katolický týdeník. Využíváme samozřejmě i online zdroje, nicméně odebírání denního tisku je nezbytností,“ doplnil Bartošek.

Podobně ČSSD z vyčerpané sumy vydala – tehdy ještě coby nevládní strana – přes 95 procent na mzdy. Hned po ODS tak jde o nejvyšší podíl. Server iROZHLAS.cz se na to dotázal tajemníka Jaroslava Lempery, ten však nechtěl věc komentovat s tím, že jde o interní záležitost strany. Zbytek financí strana investovala třeba do občerstvení na klubu či mobilních telefonů.

A jak jsou na tom nejmenší kluby ve sněmovně, tedy TOP 09 a STAN? Zatímco TOP 09 vyčerpala z poskytnutých peněz 76 procent, Starostové 93 procent. Ti vedle platů svých zaměstnanců investovali peníze třeba i do kávy.

„V rozpočtu našeho poslaneckého klubu to znamená cca 2440 korun měsíčně. Kávovar využívá přibližně 20 osob – poslanci, jejich asistenti, poradci klubu – tedy náklad je 120 Kč na osobu měsíčně. A to do výpočtu nepočítám návštěvy, které za našimi poslanci přichází,“ popsal mluvčí klubu STAN Tomáš Pergl.

Kristýna Guryčová, Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme