Mladí Češi jsou největšími uživateli konopí v EU, roste i obliba umělých drog

Mladým Čechům patří v Evropě prvenství v užívání konopí. Tuto drogu vyzkoušela téměř polovina Čechů ve věku 15 až 34 let, nejvíce z celé unie. Třeba v Rumunsku, které figuruje na opačném konci pomyslného žebříčku, to jsou jen tři procenta. Vyplývá to ze zprávy Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost za letošní rok.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odhalení velkopěstírny marihuany v Církvici na Kutnohorsku (8)

Odhalení velkopěstírny marihuany v Církvici na Kutnohorsku (8) | Foto: Policie ČR

Podle zprávy ale v Evropě klesá počet lidí závislých na heroinu, který ovšem nahrazují jiné látky. V poslední době jsou v kurzu syntetické drogy, které se i v Česku ilegálně prodávaly coby sběratelské předměty nebo hnojivo.

Roste také prodej pervitinu. Ten byl dříve k dostání hlavně v Česku a Slovensku, jenže od roku 2009 hlásí neustálý nárůst počtu záchytů této drogy také skandinávské země, Německo, Rakousko, Estonsko či další postsovětské státy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zprávu Evropské agentury pro drogovou problematiku okomentoval Tomáš Zábranský z Centra adiktologie při 1. LF UK

Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila hrozí, že stejně jako v Československu v 80. letech si i v těchto zemích začnou lidé ve velkém drogy vyrábět doma.

Pervitin se dá snadno vyrobit v improvizovaných varnách z léků s pseudoefedrinem, které jsou snadno k dostání třeba v Polsku.

Podle vedoucího Národního monitorovacího střediska pro drogy Viktora Mravčíka je právě pervitin v Česku stále největším problémem. Jen česká policie v loňském roce odhalila a zlikvidovala přes 300 ilegálních varen na pervitin.

„Máme více injekčních uživatelů metamfetaminu-pervitinu než uživatelů opiátů. Je strašně málo zemí, kde je podobný obrázek vidět. Ve Skandinávii je užíván problémovými uživateli metamfetamin, ale většina Evropy má opiáty,“ uvádí Mravčík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O užívání drog mluvil na Rádiu Česko také národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil

V posledním desetiletí se nejčastěji užívanou stimulační drogou v EU stal kokain. V Česku je ale jeho obliba stále velice malá – mimo jiné i kvůli pervitinu, který má v mnoha směrech podobné účinky.

Drogovým rájem Česka, nejen co se konopných látek týká, je už od 90. let Ústecký kraj. Může za to hlavně vyšší množství problémových obyvatel a cizinců.

„Třeba albánsky hovořící zločinecká uskupení jsou poměrně značně koncentrována v tomto kraji. Na chléb vezdejší si vydělávají trestnou činností různého druhu, i drogami. Další vysoká koncentrace je tu občanů Vietnamu, 64 procent všech pěstíren, které se odhalí v této republice, jdou za skupinami původem z Vietnamu,“ vysvětluje Jakub Frydrych z tamní pobočky Národní protidrogové centrály.

Uživatelé drog stárnou

Podle Tomáše Zábranského z Centra adiktologie při 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, který připravil ke zprávě oponentní posudek, v Evropě celkově klesá počet lidí, kteří mají s užíváním drog problémy nebo kteří užili drogu v posledním měsíci. Stabilizovaný nebo klesající je také počet uživatelů u většiny drog, protože stávající narkomani stárnou a mladých už přibývá pomaleji.

„U konopí se stav podle všech dat, které máme k dispozici, spíše stabilizoval. ČR stále patří mezi státy v Evropě, kde má největší podíl obyvatel alespoň jednu zkušenost s konopnou drogou. Co se týče nebezpečnějších způsobů užívání, pravidelných a intenzivních, tam jsme někde v průměru EU,“ upozorňuje Zábranský.

Expert Centra adiktologie také zpochybňuje tvrzení, že by Češi byli ke konopným drogám až příliš tolerantní.

drogová závislost | Foto: Jan Rosenauer

„My k tomu nemáme vůbec liberální postoj. My se chováme standardně, průměrně v rámci EU, nemáme coffeshopy, jako má Nizozemsko, nemáme pěstírny pro rekreační účely, jako má Španělsko nebo Švýcarsko, neroste nám to volně podél delty Dunaje jako v Rumunsku,“ vysvětluje.

„A přesto všechno je to u nás extrémně dostupné a existuje vysoká společenská tolerance k užívání těchto drog, a to dokonce i mezi mladistvými, což je myslím opravdový problém,“ dodává Zábranský.

Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila je to především proto, že se protidrogová politika více zaměřovala na boj s rizikovějšími drogami jako je pervitin nebo heroin.

Zpráva však zároveň upozorňuje, že i když je v Česku vysoké procentu lidí, kteří drogu zkusili, většina z nich to už později neopakuje.

Podle informací Radiožurnálu se vláda kvůli úsporám snaží omezit činnost koordinátora protidrogové politiky.

„Někteří úředníci na Úřadu vlády koketují s myšlenkou, že rozpustí dvě typicky meziresortní agendy – ochranu lidských práv a protidrogovou politiku – mezi ministerstva. Potom budou opticky vykazovat úsporu, že Úřad vlády vydá o pár milionů méně ročně a tak nějak zastírají, že v tom případě budou ministerstva vydávat o pár desítek milionů více ročně,“ varuje Tomáš Zábranský.

Užívání marihuany - porovnání zemí | Foto: ČTK

ČRo 1 - Radiožurnál, Ľubomír Smatana, Dana Votýpková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme