Agenti americké FBI zadrželi v texaském El Pasu jednoho z nejmocnějších narkobarona světa Ismaela Zambada přezdívaného El Mayo kterého Radiožurnálu popsala amerikanistka Kateřina Březinová.
Asi 6,5 tuny pervitinu, téměř tuna heroinu a přes milion tablet extáze. Tolik nelegálních drog loni spotřebovali lidé v Česku. Alespoň podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.
„V roce 2017 bylo zjištěno 92 přímých smrtelných předávkování nelegálními drogami, těkavými látkami nebo psychoaktivními léky...,“ píše se v dokumentu Ústavu zdravotnických informací a statistiky.
Alkohol a tabák zůstávají v Česku nejrozšířenějšími drogami, vyplývá z aktuální výroční zprávy o drogové scéně. Objevují se ale i jiné problémy, třeba stále nové syntetické drogy. Zkušenosti s jejich uživateli už mají například policisté na severu Moravy.
V Evropě ubývá uživatelů heroinu. Naproti tomu roste prodej syntetických drog. Takové jsou dnes zveřejněné závěry evropské zprávy o drogách. Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost sleduje situaci v Evropské unii, Chorvatsku, Norsku a Turecku.
Hlavním evropským problémem na poli drog je stále heroin. Výrazně ale přibývá syntetických látek, které jsou levnější a tím i dostupnější. To jsou informace z Evropské zprávy o drogách, kterou dnes dopoledne zveřejní vládní úřad pro drogovou problematiku.
Mladým Čechům patří v Evropě prvenství v užívání konopí. Tuto drogu vyzkoušela téměř polovina Čechů ve věku 15 až 34 let, nejvíce z celé unie. Třeba v Rumunsku, které figuruje na opačném konci pomyslného žebříčku, to jsou jen tři procenta. Vyplývá to ze zprávy Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost za letošní rok.
Majitele prodejen Amsterdam shop a internetových stránek, které do minulého týdne prodávaly syntetické drogy, v úterý zadržela v Olomouci policie. Kriminalisté podezírají polského podnikatele z šíření toxikomanie a chystají se jej v nejbližší době obvinit.
Všech dvacet kamenných prodejen nových syntetických drog v České republice jejich dnes majitelé uzavřeli. Začala totiž platit novela zákona, která rozšířila seznam zakázaných psychotropních a omamných látek. Zároveň jsou nedostupné i internetové stránky, kde se drogy nabízely k legálnímu prodeji. Kriminalisté se ale obávají, že prodejci už mají připravený nový sortiment drog.
Senátoři rozhodnou o novele, která má přinést zákaz nové skupiny syntetických drog, tedy 33 narkotik, která se volně prodávají na internetu a v obchodech po celé republice jako sběratelské předměty. Nové drogy jsou podle odborníků podobné marihuaně nebo pervitinu a mohou vést k vážnému poškození zdraví nebo i k smrti.
Pružnější legislativa je podle odborníků řešení, jak bojovat s novými syntetickými drogami. Sněmovna sice nedávno schválila novelu, která zakazuje dalších 33 látek, ročně se ale objeví desítky dalších. Výrobci jsou tak vždy o krok dopředu před legislativou. Shodli se na tom odborníci, kteří se sjeli do Olomouce na mezinárodní konferenci týkající se problému takzvaných Amsterdam-shopů, jež nabízejí legální drogy.
Radiožurnál zjistil, že v jedné prodejně v centru Liberce stále prodávají syntetické drogy, přestože jejich prodej Česká obchodní inspekce zakázala. Nabízejí je v prodejnách sítě Amsterdam-shop na Ostravsku, v Olomouci a také v Liberci. Poslanci už schválili novelu, která na tři desítky druhů těchto drog zakazuje, v dubnu se bude novelou zabývat Senát.
Poslanci ODS chtějí co nejrychleji zakázat nové druhy syntetických drog. Nedávno je zakázali v Polsku, a proto se jejich prodej přesunul do pohraniční oblasti Moravskoslezského kraje. Látky jako kanabinoidy nebo mefedron chtějí poslanci postavit mimo zákon novelizací stávající právní normy.