Kontrola účetnictví ministerstva dopravy za rok 2018 ukázala na chyby účetní závěrky za 5,9 miliardy

Při kontrole účetnictví za rok 2018 na ministerstvu dopravy objevil Nejvyšší kontrolní úřad „významné nesprávnosti“. Ze závěrečné zprávy, kterou úřad zveřejnil v úterý, vyplývá, že v účetní závěrce byly chyby za 5,9 miliardy a v hodnocení plnění rozpočtu za 3,8 miliardy. Nejvyšší kontrolní úřad proto část účetní závěrky považuje za nespolehlivou. Závěry kontroly jsou ale podle resortu nepřesné a zavádějící.

Praha (Aktualizováno: 6:22 16. 4. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

V případě účetní závěrky se podle Nejvyššího kontrolního úřadu resort dopustil začlenění několika položek na špatné účty a to v celkovém objemu 5,9 miliardy korun. Některé položky tak byly nadhodnocené, jiné pak o stejné částky podhodnocené.

Exstarosta Prahy 11 čelí obžalobě, měl způsobit škodu 62 milionů. Stíhán je i kvůli machinacím s pozemky

Číst článek

Zjištěné významné nesprávnosti se ale týkaly pouze několika položek účetní závěrky.

„Jejich hodnota je sice pro uživatele významná, avšak v kontextu Účetní závěrky ministerstva dopravy není zásadní. Z tohoto důvodu Nejvyšší kontrolní úřad nehodnotí Účetní závěrku ministerstva dopravy jako nespolehlivou v celém rozsahu, ale uvádí, že nespolehlivé jsou údaje vykazované na položkách účetní závěrky, u kterých byly zjištěny významné nesprávnosti,“ informoval úřad ve správě.

Vzhledem k částkám byla hranice pro „významnou nesprávnost“ stanovena na miliardu korun.

V případě hodnocení plnění rozpočtu pak resort zařadil některé výdaje v celkové částce 3,8 miliardy korun do rozpočtové skladby Ostatní záležitosti v dopravě. Podle kontrolorů ale ministerstvo vědělo, na „jaké konkrétní odvětví peněžní prostředky poskytuje“ a mělo je zařadit do jiných paragrafů.

„V závěrečném účtu nebyly zjištěny významné nesprávnosti, které by měly vliv na jeho celkovou vypovídací schopnost. Jedinou výjimku představuje nesprávné vykázání výdajů dle odvětvového členění ve výkazu pro hodnocení plnění rozpočtu, které jsou v závěrečném účtu uvedeny,“ hodnotí Nejvyšší kontrolní úřad.

Bez dopadu na hospodaření

Ministerstvo dopravy později ve svém vyjádření zdůraznilo, že nesprávnosti nalezené kontrolory byly pouze ve vykázání položky na jiném účtu. „Dvě hodnotově největší položky, v důsledku kterých celková výše nesprávností překročila hladinu významnosti stanovenou Nejvyšším kontrolním úřadem, se navíc týkaly jednak podrozvahových účetních záznamů, tedy nikoliv informací v základních účetních výkazech, a dále specifického případu účtování kompenzací, který souvisí s ne zcela jednoznačným vymezením tzv. transferů v účetních předpisech,“ informoval František Jemelka z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Nejvyšší kontrolní úřad má mít více pravomocí, schválili poslanci. Měnila by se kvůli tomu Ústava

Číst článek

Dodal, že samotný úřad doporučuje vymezit transfery v účetních předpisech koncepčněji. „Současně je účetní zachycení transferů již několik let předmětem diskuzí pracovní skupiny zřízené na ministerstvu financí, přičemž u řady účetních operací v souvislosti s náhradami a kompenzacemi není dosud zcela jasno,“ dodal Jemelka.

I v druhém případě se zjištěné nepřesnosti v hodnocení plnění rozpočtu týkaly „zatřídění specifického druhu výdajů na paragraf rozpočtové skladby, který nejlépe odpovídá těmto výdajům“. „Ministerstvo dopravy zvolilo obecný paragraf rozpočtové skladby z důvodu nemožnosti dopředu roztřídit tyto výdaje na konkrétní věcné paragrafy,“ vysvětlil mluvčí.

Zjištěné kontroly tak podle ministerstva dopravy nemají žádný dopad na hospodaření resortu. „Pokud jde o vnitřní kontrolní systém, který Nejvyšší kontrolní úřad u vybraných transakcí rovněž prověřil, konstatuje úřad v kontrolním závěru, že předběžná řídicí kontrola byla u těchto transakcí provedena ve všech významných ohledech v souladu s příslušnými právními předpisy,“ dodal na závěr Jemelka.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme