Znám ho léta a změnil se. Ztratil zábrany kvůli návykovým látkám, říká Schwarzenberg o Zemanovi

Prezident Miloš Zeman se kvůli dlouhodobému užívání návykových látek změnil a přišel o zábrany. V rozhovoru s ČTK to řekl čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který zároveň Zemana kritizoval za jeho výroky při návštěvě Ruska či za jeho tvrzení, že nevede kampaň za své znovuzvolení. Jako o vhodném kandidátovi do prezidentského úřadu mluvil o bývalém velvyslanci Pavlu Fischerovi.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg | Foto: koláž iROZHLAS.cz | Zdroj: Reuters/Český rozhlas

V poslední době se objevily spekulace o Zemanově zdravotním stavu a Schwarzenberg doufá v to, že to bude mít jistý vliv i na rozhodování voličů.

„Lidé by si měli uvědomit, že nejenom fyzický stav, což je očividné, je důvod k zamyšlení, ale především také jistá změna osobnosti," řekl. „Já ho znám už 20 let a on se velice změnil. Každý lékař vám potvrdí, že dlouhé používání návykových látek odstraňuje zábrany," uvedl s tím, že to považuje za velký problém.

Srovnání Ruska a Francie? Směšné

Schwarzenberg, který proti Zemanovi kandidoval na prezidenta před pěti lety, kritizoval například chování hlavy státu při současné návštěvě Ruska. „Co se tam říkalo, je bohužel trapné. Odmítnutí tlumočení s poznámkou, že čeští novináři by měli umět rusky, to bychom se přímo vraceli do roku 1969, do normalizace," řekl.

Sankce by se měly zrušit a Krym patří Rusku, prohlásil Zeman po setkání s Putinem

Číst článek

Za směšné pak označil Zemanovo srovnání ekonomického významu Ruska a Francie pro české exportéry, které prezident pronesl v souvislosti s velikostí podnikatelské mise, která ho doprovází.

„On to jenom srovnává podle počtu lidí, které sám pozval do letadla. Náš export do Francie je o tolikrát vyšší než do Ruské federace, že tvrzení, že je Rusko pro nás důležitější, je směšné," řekl. Podle informací ministerstva zahraničí je Francie z hlediska objemu obchodu pro Česko čtvrtým nejdůležitějším exportním trhem, Rusko je na 13. místě.

Obdivovatelé Putinova režimu

Prezidentovy výroky v Rusku ale podle Schwarzenberga mohou Zemanovi pomoci ve snaze o znovuzvolení. „Budou ho volit jak staří přívrženci Ruska v rámci KSČM, tak noví přátelé Ruska z SPD, tak obdivovatelé Putinova režimu. Tím jistě nějaké sympatie získá. Bezčetní ruští trollové, kteří pracují v České republice, mu budou také pomáhat," řekl.

KOMENTÁŘ: Zeman veze podnikatele do Moskvy

Číst článek

Hlavu státu Schwarzenberg kritizoval také za její výroky o tom, že za své znovuzvolení nepovede kampaň. Připomněl v této souvislosti Zemanovy pravidelné návštěvy jednotlivých krajů. Je mi to líto, ale pan prezident má k pravdě odtažitý vztah, když poté, co dva roky dělal intenzivní kampaň ve všech krajích, tvrdí, že nedělá kampaň. To je opravdu směšné tvrzení," řekl.

Koho bude sám v lednu volit za prezidenta, Schwarzenberg neřekl, za kvalitního kandidáta ale označil Fischera. Připomněl, že se s ním zná ze svého působení v diplomacii. „Zajisté by to byl velice vhodný kandidát. Otázka je, jestli získá dostatečnou podporu, aby se dostal do druhého kola, ale že je to velice vhodný kandidát, o tom nebudiž pochyb," řekl Schwarzenberg.

Energie pro TOP 09    

Aby se TOP 09 vrátila k dvouciferným volebním výsledkům, musí se podle Schwarzenberga dát do pořádku a získat zpět energii. Pomoci mohou nové tváře, za nadějné a talentované považuje například poslankyni Markétu Pekarovou Adamovou či nově zvoleného člena dolní komory Dominika Feriho.

Poslanci si za předsedu zvolili Vondráčka z ANO. 'Otevřeli jste cestu vládě bez důvěry,' reagoval Kalousek

Číst článek

Největší šance na zvolení do čela TOP 09 má podle něj europoslanec Jiří Pospíšil, který získal před víkendovým sněmem jako jediný nominace z krajů. Schwarzenberg se o jeho podpoře rozhodne až potom, co vyslechne kandidátský projev. Za volebním propadem vidí souhru několika vlivů včetně neochoty české společnosti přijímat uprchlíky a euroskeptických nálad.

Hlubší integrace pravice

Ustavení Demokratického bloku ODS, TOP 09, lidovců a hnutí Starostové a nezávislí by podle Schwarzenberga mohlo vyústit v hlubší spolupráci pravicových uskupení, bude k tomu ale třeba velká snaha. „Když se ten první krok osvědčí, tak doufám, že dojde k další spolupráci. Ale vím, že je to strašně obtížný úkol," uvedl v rozhovoru.

Lituje, že se TOP 09 rozešla s hnutím STAN. „Mně je to velice líto, poněvadž lidí ze STAN, například Jana Farského a Petra Gazdíka, si velice vážím. Byla to pro nás oboje chyba, ale co se stalo, to se stalo," uvedl k loňskému ukončení dlouholeté spolupráce TOP 09 a Starostů na úrovni sněmovny.

Vláda ANO, SPD a KSČM? Jako opoziční smlouva

Vláda hnutí ANO, která by se opírala o SPD a KSČM, by byla pro českou politickou kulturu podle něj horší než opoziční smlouva, kterou v roce 1998 uzavřely ČSSD a ODS.  Podle Schwarzenberga by poškodila pověst země.

„Pamatujete na žalostný výsledek české politické kultury časů opoziční smlouvy? Ale s odpuštěním, to tehdy byly aspoň dvě demokratické strany. Teď se spojí silná strana vůdcovského typu s extremisty," řekl Schwarzenberg o možné spolupráci ANO s SPD a KSČM.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme