Maturitní slohové práce. 15 procent studentů letos uspělo s odvoláním, středoškolská unie navrhuje změny
Patnáct procent maturantů letos uspělo s odvoláním proti výsledkům své slohové práce při státní maturitě. Žádost o přezkum podala tisícovka studentů. Radiožurnálu to řekl šéf organizace Cermat, která zkoušky připravuje, Jiří Zíka.
„V loňském a předloňském, kdy písemné práce hodnotili hodnotitelé na školách, byla úspěšnost odvolání 57 a 37 procent, v letošním roce 15 procent," říká Zíka.
V Česku je 34 škol, kde víc než polovina studentů pravidelně neodmaturuje
Číst článek
Maturitní slohové práce z češtiny by do budoucna mohlo kontrolovat víc hodnotitelů. Dnes čte většinu prací jeden člověk. Dvojitou kontrolou projdou jen práce s méně body. Změnu navrhuje Česká středoškolská unie (ČSU).
„Práce, které by byly na trojku, čtyřku nebo pětku by byly hodnoceny minimálně dvěma lidmi. Ve chvíli, kdy by se hodnotitelé neshodli na známce, tak by se přidal ještě jeden hodnotitel, tal aby tam byla nějaká shoda,“ vysvětluje předsedkyně ČSU Lenka Štěpánová
Šéf organizace Cermat, která zkoušky připravuje si problémy s hodnocením uvědomuje. Posílení kontroly prací s více body zvažuje.
Ministerstvo školství změnu způsobu hodnocení neplánuje. Příští rok ale studenti dostanou na výběr méně témat. Nově budou volit z šesti okruhů, letos jich bylo deset.