Letošní leden byl třetí nejteplejší za 62 let. Průměrná teplota byla o dva stupně vyšší než normál
Letošní leden v Česku byl jedním z nejteplejších za 62 let. S průměrnou teplotou dva stupně Celsia se umístil v teplotní řadě od roku 1961 na třetím až čtvrtém místě, stejnou průměrnou měsíční teplotu měl i leden roku 1975. Teplejší byly první měsíce roku v letech 1983 a 2007. Z hlediska srážek byl letošní leden normální, uvedl v tiskové zprávě Český hydrometeorologický ústav.
„Leden 2023 na území České republiky byl teplotně silně nadnormální, průměrná měsíční teplota vzduchu dva stupně Celsia byla o 3,4 stupně vyšší než normál let 1991 až 2020,“ uvedli meteorologové.
Konec mrazivých dnů. O víkendu se oteplí a bude pršet, teploty se pomalu dostanou k osmi stupňům
Číst článek
Dosud nejteplejší leden zaznamenali před 16 lety, kdy bylo v průměru 3,1 stupně. Tepleji než letos bylo také v lednu 1983, průměrná denní teplota tehdy činila 2,2 stupně. Naopak nejchladnější leden byl podle Českého hydrometeorologického ústavu v roce 1963 s průměrnou měsíční teplotou minus 8,9 stupně.
Mezi západní a východní polovinou Česka nebyly letos v lednu co do průměrné teploty rozdíly. Průměrná teplota na území Čech i na území Moravy a Slezska byla shodně dva stupně, uvedli meteorologové.
Nejteplejším lednovým dnem byl podle nich Nový rok s odchylkou více než devět stupňů od normálu let 1991 až 2020.
„V tento den bylo překonáno absolutní maximum pro měsíc leden. Na stanici Javorník (okres Jeseník) byla naměřena maximální denní teplota vzduchu 19,6 stupně Celsia. Pouze o 0,2 stupně méně naměřili na stanici České Budějovice. Více než 18 stupňů naměřilo v tento den ještě dalších 12 stanic ve správě Českého hydrometeorologického ústavu,“ uvedli meteorologové a doplnili, že v poslední dekádě měsíce se průměrné denní teploty vrátily k normálu.
Chyběla sněhová přikrývka
Nejchladnější pak byl 29. leden s odchylkou téměř minus tři stupně od normálu. Nejnižší lednovou teplotu letos meteorologové naměřili 25. ledna ve stanici Kořenov, Jizerka – teploměr tam ukázal minus 16,6 stupně.
Teploty v noci klesly hluboko pod bod mrazu. Na Šumavě bylo minus 28,3 stupně Celsia
Číst článek
„Pokud uvažujeme i stanice mimo standardní síť Českého hydrometeorologického ústavu, nejnižší minimální denní teplota vzduchu minus 18,8 stupně byla na stanici Jelení u mostu 19. ledna,“ konstatovali meteorologové a připomněli, že historicky nejnižší lednová denní teplota je z 24. ledna 1942, kdy v Chlumu u Třeboně bylo minus 36,2 stupně.
Počátkem letošního roku byla souvislá sněhová pokrývka v Česku podle meteorologů jen na některých místech na hřebenech hor na severu a severovýchodě země, kvůli nadprůměrnému teplu totiž spíše pršelo. Situace se zlepšila v druhé polovině ledna, kdy se souvislá sněhová pokrývka objevila na větším území republiky.
„Srážkově byl leden na území České republiky normální, měsíční úhrn srážek 42 milimetrů představuje 95 procent normálu let 1991 až 2020. Srážky byly prostorově velmi nerovnoměrně rozloženy,“ dodali meteorologové s tím, že více srážek bylo ve Zlínském a Moravskoslezském kraji, zatímco v Jihočeském a Plzeňském jich bylo málo.