Místo potírání korupce boj s alkoholem za volantem. Dotace určené neziskovkám dá vnitro policistům
Neziskové organizace letos dostanou výrazně méně peněz od státu na boj proti korupci. Ministerstvo vnitra se totiž rozhodlo přesunout více než čtvrtinu čtyřmilionové dotace z programu prevence korupčního jednání jinam. Neziskovky peníze využívají na bezplatné právní poradny, které tak zřejmě budou muset omezit. Podle vládní koncepce pro boj s korupcí by se přitom měl státní příspěvek neziskovkám v této oblasti naopak zvýšit.
„Jde třeba o ‚cinklé‘ zakázky na autobusovou dopravu v Třebíči nebo České Lípě, neoprávněně vysoké odměny vyplácené politikům v městských firmách, potom se třeba už deset let soudíme s Českými drahami, které nám nechtěly dát informace o prodeji pozemků Masarykova nádraží v Praze,“ vyjmenoval pro Radiožurnál právník protikorupčního spolku Oživení Marek Zelenka, s čím se lidé na neziskovky obracejí.
Kolik stát posílá neziskovkám? Analýzy, za které dal Úřad vlády 370 tisíc, se lišily o tři miliardy
Číst článek
Podle ředitele Transparency International Davida Ondračky může krácení dotací nyní znamenat, že se neziskovky do větších věcí už nebudou pouštět.
„Museli bychom odmítat některé složité kauzy, na které potřebujeme právníky, asistenty, analytiky, kteří se jim věnují. Takže jediný dopad je, že služba, kterou dneska specializované nevládní organizace nabízejí, by byla užší,“ popsal.
Nové priority policistů
Vláda přitom podle Ondračky boj s korupcí řadí mezi své priority. V loni schválené protikorupční koncepci navíc konstatovala, že projekty neziskovek mají vysokou přidanou hodnotu a čtyřmilionová dotace v programu Prevence korupčního jednání ministerstva vnitra je minimální částka.
„Z hlediska administrativního zajištění je dotační program veden transparentně, proto vláda zvýší v dotačním programu objem dnes nedostačujících finančních prostředků na projekty v oblasti boje s korupcí alespoň o dvacet procent,“ píše se v dokumentu.
Proč se tedy ministerstvo vnitra rozhodlo dotace naopak snížit? Podle mluvčí resortu Hany Malé byla částka 1,1 milionu korun z programu prevence korupčního jednání prostě potřeba jinde. Z ušetřené sumy dá tak 100 tisíc na evropské asistenční a krizové linky, čtvrt milionu přidá na program prevence domácího násilí.
„Dále je třeba zajistit adekvátní financování nové priority policie v oblasti prevence kriminality, a to je boj proti alkoholu a návykovým látkám za volantem a široká prevence v této oblasti,“ uvedla Malá. Právě sem přesunulo vnitro z protikorupčního programu nejvíc peněz, a to 750 tisíc.
Střet zájmů premiéra
Neziskovky takové posuny ale považují za zvláštní. Podle šéfa Transparency International Ondračky se navíc nabízí, že náhlé zkrácení dotace může být i odvetou za jejich upozorňování na střety zájmů některých politiků či kauz týkající se vládních stran.
„Transparency vede velké litigace (rozhodčí a soudní řízení pozn. red.) i vůči nejvyšším politikům včetně premiéra. Může to být teoreticky vnímáno i jako důsledek těchto kauz,“ řekl Radiožurnálu Ondračka. Možným konfliktem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) se z podnětu protikorupční organizace zabývá Evropská komise i Městský úřad v Černošicích, kam věc vrátil Středočeský kraj.
Mluvčí vnitra Malá ale vylučuje, že by o protikorupční aktivity tak už nebyl zájem. „Ministerstvo má zájem na podpoře smysluplných a efektivních aktivit v oblasti boje proti korupci ze strany neziskových organizací. Nicméně má také zájem na zajištění i dalších priorit v oblasti prevence kriminality, které pokládá za stejně důležité,“ doplnila.
Jako problém navíc nevidí krácení dotace ani garant vládní strategie boje proti korupci, tedy ministerstvo spravedlnosti. Podle mluvčího Vladimíra Řepky je koncepce na celé funkční období vlády, takže peníze se mohou zvýšit později. „Nikde není napsáno, že finanční prostředky nakonec nebudou navýšeny na cirka pět milionů korun,“ reagoval.
Zničující nejistota
Neziskovky však upozorňují, že projekty i vyškolení právníků trvají většinou několik let a každoroční nejistota je tak zničující. Podle Zelenky z Oživení tak spíš stát neví, co chce. „Anebo prostě nemáme v České republice problém s korupcí a těm lidem není třeba radit,“ řekl s nadsázkou.
,Kéž by podřezali tebe.' Někteří zaměstnanci neziskovek čelí kyberšikaně, stěžují si na nezájem policie
Číst článek
Za liknavé potírání korupce totiž vládu vedle neziskovek kritizuje i protikorupční skupina Rady Evropy (GRECO), která řeší možné úplatky v politice a justici. Ta v letošní zprávě uvedla, že české úřady nevzaly plně v potaz ani jedno ze 14 doporučení vydaných před dvěma lety.
GRECO tak situaci v tuzemsku označila za „neuspokojivou“. Česko proto musí nejpozději do konce června předložit zprávu o tom, jak na zavedení protikorupčních opatření pracuje. Pokud tak neučiní, může to mít podle mluvčího Rady Evropy Jaimeho Rodrigueze dopad nejen na reputaci země, ale i finanční či politické následky.
Rada Evropy ovšem nemá pravomoc na Česko například uvalit sankce, může však v nejkrajnějším případě vydat prohlášení, že neplní mezinárodní protikorupční standardy.