Opatření proti koronaviru snížila počet odsouzených v českých věznicích. Je jich nejméně od roku 2015

Přeplněným českých věznicím se díky opatřením proti šíření koronaviru ulevilo. Od poloviny března klesl počet vězňů skoro o 700, je jich tak nejméně za posledních pět let. Soudy totiž méně často nařizovaly nástup do výkonu trestu. Ve věznicích jsou ale také už třetí měsíc zakázané návštěvy, to komplikuje práci s odsouzenými.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pouta, spoutání, policie (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Pixabay | ©

„Nemáte tam styk s nikým, musíte nosit roušky, nedostane se vůbec nikam. Jediné, co tam funguje, je skype. Ti lidé mají smůlu, protože jediná komunikace je písemná, jiná není,“ popisuje pro Radiožurnál svou zkušenost z vězení žena, která promluvila pod podmínkou anonymity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Opatření proti šíření koronaviru snížila počet vězňů v českých kriminálech. Téma pro Václava Štefana

Odpykávala si trest za krádež a porušení zákazu řízení. V dubnu ji podmíněně propustili. Už třetí týden čeká na zdravotní dokumentaci z věznice.

„Sehnala jsem si práci, kterou teď mít nemůžu, protože nemám výpis zdravotní dokumentace. A bez zdravotní dokumentace mi nikdo nedá potvrzení, že můžu jít pracovat,“ dodává.

Nepříjemný výpadek

Petr Schneedörfler, předseda spolku Lighthouse, který pomáhá lidem ve výkonu trestu, potvrzuje, že kvůli zákazu návštěv je práce s odsouzenými komplikovanější. Problémy to působí například právě před jejich propuštěním.

Vězeňská služba tají, jak velký problém jsou drogy za mřížemi. Nepomohl ani váhavý tlak ministerstva

Číst článek

„Když se nejenom ve spolupráci s neziskovými organizacemi, ale třeba i se sociálními kurátory zajišťuje práce, bydlení a podobně, tak výpadek dvou, tří nebo i čtyř měsíců je samozřejmě nepříjemný. A není potom možné klienta z naší strany dobře připravit,“ upřesňuje.

A vázne podle něj vázne i dluhové poradenství. „Za nás to určitě způsobilo problémy, že jsme nemohli u odsouzených dokončit některá insolvenční řízení, která se připravovala půl roku,“ dodává.

Za velký problém považuje to, že vězeňská služba nemůže ověřovat podpisy odsouzených. Ti tak kvůli uzavření věznic nemohou podepsat plnou moc k zastupování nebo třeba povolit svým dětem různé aktivity.

Odložený nástup do vězení

Kvůli vyhlášení nouzového stavu počet lidí za mřížemi výrazně klesl. Zatímco v polovině března jich bylo 21 203, teď je jich 20 474. Dál je ale ve věznicích víc odsouzených, než je jejich celková kapacita.

Vězeňská služba už dřív kvůli obavám ze zavlečení nákazy do jednotlivých zařízení požádala soudy, aby nástupy odsouzených za mříže odložily. Za logický krok to považuje třeba předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra.

Benešová vyhověla požadavku Vězeňské služby. Někteří odsouzení zatím nemusí nastoupit do vězení

Číst článek

„Požadavek vězeňské služby byl naprosto logický. Požádal jsem obvodní soudy, aby vyšly maximálně vstříc. Tam, kde lidé nebyli ve vazbě, byli takzvaně na volné noze, tak aby soudci velmi zvážili, jestli je nezbytné v době vrcholící zdravotní krize lidi do vězení posílat,“ vysvětluje pro Radiožurnál.

Vávra očekává, že v následujících týdnech a měsících bude nařízených nástupů do vězení znovu přibývat. Naproti tomu počet propouštěných se v době nouzového stavu nezvýšil.

„Propouštění probíhalo tak, jak tito lidé měli v rozhodnutí soudu. Očekáváme, že se počty vězněných osob vrátí zhruba do původního stavu a k trendu za poslední období, tedy bude mírně klesat. Pokles vězněných osob v zásadě žádné výhody nepřinesl, možná se zvětšil prostor pro odborné zacházení, protože v této sféře jsme personálně poddimenzovaní,“ říká mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová.

Aktuálně je za mřížemi nejméně lidí od roku 2015.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme