Domácnosti v karanténě nesmí třídit odpad. Ministerstvo chce chránit popeláře před nákazou
Domácnosti s osobou, která onemocněla COVID-19, či je v povinné nařízené karanténě, dočasně nesmí třídit odpad. Platí pro ně také zvláštní opatření ohledně vynášení běžných odpadků. Cílem je ochránit popeláře před rizikem nákazy.
Jak bezpečně nakládat s odpadem v době koronavirové pandemie popsalo ministerstvo životního prostředí podrobně na svém webu.
Český internetový obchod zkouší prodej zálohovaných PET lahví. Z 80 procent jsou vyrobeny z recyklátu
Číst článek
Podle ministerstva, které vychází z pokynů Státního zdravotního ústavu, si lidé z rizikových domácností musí umýt ruce před i po vynesení odpadu. Plastové pytle by měly mít tloušťku minimálně 0,2 milimetru, nebo je nutné použít více vrstev.
„Po naplnění, nejpozději však do 24 hodin, pytel pevně zavažte a na povrchu ošetřete dezinfekčním prostředkem,“ stojí v informačním letáku ministerstva.
Pozor na roušky a kapesníky
Zvláštní opatření platí i pro vyhození jednorázových roušek, respirátorů či rukavic - a to pro všechny domácnosti.
„Jednorázové ochranné pomůcky můžete po použití vyhodit do směsného odpadu. Vždy je ale předtím vložte do plastového obalu a následně ještě do dalšího plastového obalu, který pevně zavážete,“ instruovalo ministerstvo. V zabezpečených plastových pytlích musí být i kapesníky používané nakaženými osobami.
Resort zároveň zdůraznil, aby lidé nikdy nenechávali pytle s odpadem mimo popelnice a kontejnery. „Chráníte tak zdraví popelářů,“ uzavřelo MŽP.