Návštěvy v nemocnicích či otevřené bary. Vojtěch s experty představili, co se změní 25. května

Vláda za deset dnů uvolní další část opatření, která zavedla v souvislosti s šířením koronaviru. Od 25. května tak budou například obnoveny návštěvy ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Na tiskové konferenci to v pátek řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Otevřou se rovněž koupaliště, bazény či vnitřní prostory restaurací, kaváren, barů nebo hospod. Zavírat ale budou muset do 23. hodiny.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 11:15 15. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zprava: ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), vedoucí pracovní skupiny pro řízení uvolňování karanténních opatření Rastislav Maďar  a hlavní hygienička Jarmila Rážová

Zprava: ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), vedoucí pracovní skupiny pro řízení uvolňování karanténních opatření Rastislav Maďar a hlavní hygienička Jarmila Rážová | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Uvolnění opatření je závislé na epidemiologické situaci. „Budeme se dívat na epidemiologická data, zejména příští týden. Pokud se epidemiologická situace nezhorší, tak uvidíme, jestli ta vlna 25. května nastane,“ uvedl epidemiolog Rastislav Maďar, který vede pracovní skupinu pro řízení uvolňování karanténních opatření. Pokud by se současný stav změnil, mohlo by se uvolňování protáhnout třeba až do června.

Za čtvrtek přibylo v Česku 82 nakažených. „Je to komunitní šíření, zejména Praha. Není to konkrétní ohnisko, kromě skupiny stavebních dělníků, jinak jsou případy rozesety po celé Praze. Virus tady stále je, proto je důležité, aby lidé dodržovali základní pravidla jako roušky a rozestupy,“ pospal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

(Podrobný přehled opatření najdete pod online reportáží.)

Návštěvy v nemocnicích

Od 25. května budou povoleny návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů. Přijít mohou nejvýše dva dospělí, kterým se bude měřit teplota. U lidí v karanténě budou návštěvy dál zakázány. Návštěvy byly zakázány kvůli riziku šíření nemoci covid-19 v lůžkových zařízeních zdravotní a sociální péče.

Opatření, která se 25. května rozvolní | Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

„Bude to dobré i pro psychickou pohodu obyvatel těchto zařízení,“ řekl ministr zdravotnictví s tím, že příchozí musí mít roušky a dezinfikovat si ruce.

Pokud je to možné, měly by se návštěvy uskutečnit venku nebo ve vyčleněných prostorách. Na vícelůžkových pokojích by měla být návštěva od dalších klientů oddělena paravánem nebo podobnou přepážkou.

Nařízení má mírnější a přísnější formu, která bude zavedena podle toho, jak se bude epidemie dál vyvíjet. Přísnější stanoví pro jednoho klienta jen jednu návštěvu denně a musí se dodržovat dvoumetrové rozestupy.

Hromadné akce

Hromadné akce ve venkovních a vnitřních prostorách se budou moct od 25. května konat do 300 lidí. „Pokud bude epidemiologická situace příznivá, tak dojde k navýšení limitu – od 8. června by to bylo 500, od 22. června 1000 osob,“ upřesnil Vojtěch.

Bude nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy a u vstupu poskytnou pořadatelé návštěvníkům dezinfekci. Velké společenské nebo sportovní akce byly zakázány, protože podle epidemiologů spolu s cestováním do zahraničí představovaly největší riziko šíření nákazy mezi lidmi.

Restaurace

Nově se také otevřou vnitřní prostory restaurací, barů, hospod, kaváren a restaurací v obchodních centrech. „Otevřeny mohou být do 23.00. Od 23.00 do 6.00 to půjde pouze skrze výdejní okénko,“ popsal Vojtěch.

Úřad pro ochranu osobních údajů: Měření teploty je zásahem do osobní integrity, ale oprávněným

Číst článek

Ve vnitřních prostorách stravovacích zařízení bude platit povinnost nošení roušky pro personál i hosty. Lidé u stolů ji budou moci odložit jen při konzumaci jídla a pití. Při dalším pohybu po restauraci ji budou muset mít nasazenou. Uvnitř hospod, barů a restaurací bude platit zvýšená dezinfekce, stejně jako na zahrádkách.

U vstupu do stravovacího zařízení i na zahrádku bude muset být pro hosty dezinfekce na ruce. Před usazením nové skupiny hostů bude muset personál dezinfikovat stůl a židle. Provozovatelé musí bránit shromaždování lidí a dohlížet na dodržování povinného odstupu. Pokud je to možné, odstup by měli dodržovat i pracovníci. Podobná nařízení platí už nyní od otevření zahrádek.

Provozovatelé dále musejí bránit přeplnění vnitřních prostor, v případě nutnosti mají vytvořit koridor ohraničený například barevnými páskami pro pohyb hostů. Upřednostňována by měla být nadále bezkontaktní platba namísto hotovostní.

OBRAZEM: Lidé se vrací na znovuotevřené zahrádky restaurací a hospod. Rušno je i v obchodních centrech

Číst článek

Pro mytí a oplachování nádobí je doporučená teplota vody 60 stupňů Celsia. Personál by si měl pravidelně mýt ruce, minimálně jednou za hodinu a pokaždé, když bude v kontaktu s přepravními bednami, dokumenty od dodavatelů či platebními kartami.

K omezení podle Vojtěcha ministerstvo přistoupilo s ohledem na zatím nejasný budoucí vývoj epidemiologické situace a zkušeností ze zahraničí. Nejnověji podle něj právě provoz nočních klubů v Jižní Koreji vedl ke zvýšení počtu nakažených.

Především v nočních klubech a na diskotékách je podle Vojtěch složité zajišťovat dodržování základních pravidel, jako jsou například dvoumetrové rozestupy mezi lidmi. Provoz takových zařízení v nočních hodinách by podle něj mohl i v České republice vést ke zhoršení epidemiologické situace, uvedl.

Koupaliště nebo bazén

„Neměl by tam rozhodně vstupovat někdo, kdo se necítí dobře a trpí nějakým infekčním onemocněním,“ řekla na tiskové konferenci hlavní hygienička Jarmila Rážová. Lidé se podle ní nemusí s rouškou slunit nebo s ní plavat, povinná je ale například při cestě pro jídlo nebo na toalety.

Test na covid-19 bude stát nejvýše 1674 korun, řekl Vojtěch. Nařízení začne platit v pátek

Číst článek

Kapacita bude omezena na deset metrů čtverečních na osobu, povinné jsou dvoumetrové rozestupy. Před vstupem si návštěvníci musí vydezinfikovat ruce.

Povoleno bude využívat i sprchy a šatny ob jednu skříňku. Provozovatelé koupališť musí stanovit osobu zodpovědnou za dodržování opatření. Nejméně dvakrát až třikrát denně musí provozovatelé dezinfikovat všechna zařízení, která návštěvníci používají. Tobogany jsou povoleny, musí se ale dodržet rozestupy 1,5 metru i ve frontě.

„Zakázané jsou atrakce, kde vzniká aerosol, jako jsou vodopády, divoké řeky nebo protiproudy, protože se tam shromažďují lidé,“ doplnila Rážová.

Silnější premiér i klička pro střet zájmů. 5 novinek, které se vláda snažila prosadit ve stínu koronaviru

Číst článek

Kapacita bazénů bude omezena na pět metrů čtverečních na osobu v části pro plavce a tři metry čtvereční v části pro neplavce. S výjimkou bazénů pro plavání kojenců musí být voda chlorovaná na maximální povolenou míru. Ve vířivkách je třeba kapacitu upravit tak, aby byly dodrženy rozestupy 1,5 metru, v sauně musí být plocha čtyři metry krychlové na jednoho návštěvníka.

Sauny musí být od 25. května podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové vyhřáté minimálně na 70 stupňů, parní sauny budou mimo provoz. Snížená kapacita saun musí být nastavena tak, aby byl dosažen 1,5metrový rozestup.

V sauně musí být plocha čtyři metry krychlové na jednoho návštěvníka. „Zrušeny jsou saunové ceremoniály, vzniká víření vzduchu. Dočasně jsou zrušeny také ledové studny nebo krystalické ochlazení, kde hrozí možnost přenosu nákazy na další zákazníky,“ uvedla hygienička.

Hrady a zoologické zahrady

Lidé budou moci od pondělí 25. května navštěvovat vnitřní prostory státních hradů a zámků. Budou muset nosit roušky a dodržovat rozestupy, což budou muset provozovatelé expozic kontrolovat. Lidé by si také měli dopředu koupit na internetu časové vstupenky. Obdobné podmínky budou platit pro návštěvníky a provoz zoologických a botanických zahrad, jejichž vnitřní prostory se také v pondělí otevřou návštěvníkům.

Počet návštěvníků v placených venkovních prostorech památek v jednom dni nemá přesáhnout 150 osob na hektar. Provozovatelé památek mají častěji dezinfikovat povrchy, personál musí mít zajištěnou dezinfekci i pro sebe. Provozovatelé také mají zabránit tomu, aby se lidé více shromažďovali třeba před toaletami, automaty, v odpočinkových zónách, na hřištích nebo u občerstvení.

Tábory

Hygienické požadavky k ochraně proti koronaviru na letních táborech budou záležet na tom, zda půjde o tábor v budově, chatkách či stanech. Tábory budou muset dbát na důsledné dodržování pravidel osobní i provozní hygieny. Vyžadovat se bude vstupní důsledné provedení vstupního zdravotního filtru u dětí i ostatních účastníků akce, a dále na zvýšený zdravotní dohled na táboře.

Ve čtvrtek přibylo 82 nových případů koronaviru, v květnu jde zatím o nejvyšší přírůstek

Číst článek

Povoleny by měly být tábory do 300 lidí, při příznivém vývoji epidemiologické situace hodlá ministerstvo zdravotnictví tento počet 8. června navýšit do 500 lidí. U stanových táborů by měl být počet omezen na 100.

Účastníci tábora by podle doporučení ministerstva měli zůstávat v areálu tábora nebo ve volné přírodě. Neměli by cestovat hromadnou dopravou, navštěvovat města, koupaliště a bazény, hrady a zámky. Omezit by se měly i návštěvy rodičů.

Všichni budou muset odevzdat čestné prohlášení o bezinfekčnosti, která nesmí být starší než jeden den. Organizátoři táborů by také po rodičích měli vyžadovat doložení lékařského posudku z letošního roku. Lékařský posudek uvádí, že je dítě k účasti způsobilé. Běžně platí dva roky, takže ho rodiče využívají opakovaně.

24:21

Dětské tábory už v červenci. ‚Když se situace nezhorší, je to velmi pravděpodobné,‘ říká epidemiolog Maďar

Číst článek

Tábory budou muset být dostatečně vybaveny dezinfekcí, mýdlem, tekoucí vodou a toaletním papírem. Děti musí mít k dispozici vlastní ručníky. Samostatné hygienické zázemí bude muset mít personál kuchyně a na táboře bude muset být vyhrazeno místo pro případnou izolaci dětí s podezřením na nákazu.

Po každém táboře by se měl celý jeho prostor vydezinfikovat. Mezi jednotlivými turnusy by tak měla být prodleva alespoň osmi hodin, nejlépe celého dne, doporučilo ministerstvo. Děti nebudou moct uklízet prostor tábora, pouze pokoje či stany.

O konání putovních táborů bude rozhodnuto až na základě aktuální epidemiologické situace, v současnosti je ministerstvo letos nedoporučuje. Příměstské tábory by se měly řídit obecnými opatřeními, která proti koronaviru stanovuje vláda. Rážová nicméně jejich pořadatele vyzvala, aby se snažili dodržovat i zpřísněné pokyny pro ostatní druhy táborů.

Taxislužby

Ve vozech taxi musí být kvůli covidu-19 zajištěna dezinfekce na ruce, doporučené je instalovat přepážku mezi zákazníka a řidiče. Řidič i klient musejí používat ochranný prostředek dýchacích cest. Vyplývá to z nařízení ministerstva zdravotnictví. Alternativní taxislužby mohou jezdit od 25. května, klasické s taxamatrem nesměly poskytovat služby jen do konce března.

Povinná je podle epidemiologa Rastislava Maďara, který koordinuje pracovní skupinu ministerstva zdravotnictví pro uvolňování přijatých opatření, jenom dezinfekce těch částí vozu, kterých se cestující dotýkal, po každém zákazníkovi. Ostatní opatření ministerstvo doporučuje. "Necháme to na nich. Je možné, že sami zákazníci vytvoří tlak tím, že si budou objednávat jenom vozy, které budou tyto přepážky mít," řekl Maďar.

Podle provozovatelů už někteří začali tyto průhledné zástěny mezi řidiče a zákazníky instalovat. Mezi prvními se podle zjištění ČTK zástěny objevily ve vozech pražských taxislužeb Modrý Anděl a Taxi Praha, následoval Bolt a nyní i Uber.

Taxislužby se soustředí i na jiná ochranná opatření. Jde například o pravidelné dezinfikování a čištění vozů, úpravu platebních systémů či maximálního počtu zákazníků na jízdu. Dále vyzývají řidiče k úpravě cirkulace vzduchu pomocí klimatizace a k další prevenci.

ako, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme