Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo výsledky poprázdninového testování na covid-19 ve školách, které skončilo minulý týden. Tři fáze antigenního testování vedly k potvrzení 438 pozitivních případů.
Hlavní hygieničkou, která je současně náměstkyní ministra zdravotnictví, byla Rážová od loňského června do poloviny letošního března. Funkci, ze které byla odvolána, po ní převzala Pavla Svrčinová.
Návrat hlavní hygieničky poté, co byla minulé úterý hospitalizovaná, ministerstvo zatím oficiálně neoznámilo a neposkytlo ani bližší informace o jejím zdravotním stavu.
Pavla Svrčinová nastoupila zatím jako pověřená funkcí hlavní hygieničky za odvolanou Jarmilu Rážovou. Na místo musí být podle služebního zákona vypsáno výběrové řízení.
„Určitě se nejedná o osobní antipatie nebo nátlak,“ řekl o odvolání hlavní hygieničky Rážové ministr zdravotnictví Jan Blatný na tiskové konferenci po jednání vlády.
Od prvního potvrzeného případu koronaviru v Česku uplynul rok. Ministerstvo zdravotnictví se během pandemie stalo nejvytíženějším resortem a neobešlo se bez významných personálních změn.
Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek uvedl, že Svrčinovou považuje v oboru za jednu z nejlepších. Doufá v to, že půjde do médií a bude tváří, které lidé uvěří.
Blatný po jednání vlády řekl, že s oběma ve středu hovořil a o změně uvažuje. Svrčinová podle důvěryhodných zdrojů ČTK z oboru dostala na funkci nabídku. Hlavní hygieničku jmenuje vláda.
Vláda se rozhodla zavést ve frekventovaných místech povinné respirátory nebo ústenky. „Pokud je mají lidé k dispozici, mohou a měli by je nosit už dnes,” řekla Radiožurnálu Jarmila Rážová.
Úprava dosavadních vládních nařízení v boji proti koronaviru je podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly možná. V nastavení podstatně přísnějšího režimu ale cestu nevidí.
Žádnou další kampaň na podporu aplikace ministerstvo zdravotnictví podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové nechystá. Vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla je ale s výsledkem práce týmu spokojený.
Podle šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) by respirátory FFP2 neměly být povinné, ale nejprve by mělo zaznít důrazné doporučení nosit respirátor tam, kde se potkává hodně lidí.
„Očkování je cesta k návratu do normálu, ale statistika očkování v tuto chvíli zatím přímo neovlivňuje další rozvolňování,“ říká hlavní hygienička Jarmila Rážová.
Britská mutace koronaviru se po Německu, Slovensku a Maďarsku potvrdila také v České republice. Státní zdravotní ústav prověřil dvanáct vzorků, u deseti z nich se mutace potvrdila.
Na dotazy novinářů uvedl policejní mluvčí Ondřej Moravčík, že policie data spravuje a do databáze pouští jen proškolené policisty. Kdo má mezi policisty k datům přístup, ale neupřesnil.
„Převoz se už zrealizoval o víkendu. Podařilo se sehnat tahač, který jsme ještě v pátek neměli, takže se to udělalo,“ řekl bez dalších podrobností ředitel.
Web by podle vládního zmocněnce pro digitalizaci Dzurilly měl evidovat všechna odběrná místa a jejich vytíženost. Ne u všech odběrných míst se ale v systému jejich kapacita ukazuje.
Aktuální epidemická situace se podle šéfa statistiků Ladislava Duška neliší od situace z minulého týdne. „Zároveň lze nalézt místa, kvůli kterým můžeme zvednout prst,“ uvedl v pátek mjnistr Blatný.
„Epidemie brzdí a je důležité, že nejsou přesyceny nemocnice. Počty hospitalizovaných mají sestupný trend.,“ řekla Radiožurnálu hlavní hygienička Jarmila Rážová.
Odborníci vládě na jaře doporučovali, aby pro zvládnutí druhé vlny zajistila 1000 až 3000 operátorů pro trasování nakažených. V polovině září jich bylo v akci jen 578. Kdo za to může?
Více než premiérovi důvěřují lidé i informacím ostatních rozhlasových stanic (51 procent), internetovým zpravodajským serverům (45 procent) a zpravodajství jiných televizí (42 procent).
Češi v minulých dnech dostali SMS od hlavní hygieničky. Prosí v ní občany o nainstalování aplikace eRouška do mobilu. Mnoho lidí se ale domnívá, že jim aplikace nezabezpečí ochranu osobních údajů.