Lůžková kapacita v nemocnicích je dostatečná, řekl Hamáček. Posílí nasazení armády

Epidemická situace v České republice je navzdory klesajícímu počtu případů složitá a trvá komunitní šíření. Na tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu to ve středu řekl jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Připustil také, že některé nemocnice mají nedostatek injekčních stříkaček a dalšího materiálu potřebného k očkování vakcínou proti koronaviru. Těm budou formou zápůjčky dodány z fakultních nemocnic.

Praha (Aktualizováno: 12:29 13. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„I přes pokles případů je situace složitá a trvá komunitní šíření. Po celé republice je stále velký počet nakažených. Stále platí, že je situace vážná, a to i v nemocnicích. Nejohroženější skupinou zůstávají senioři, aktuálně je na tom nejhůře Moravskoslezský kraj a okres Trutnov v Královéhradeckém kraji,“ řekl ministr vnitra.

Bez jehel a stříkaček. Stát dodává vakcínu proti koronaviru bez pomůcek, čeká se na dodávky z Číny

Číst článek

Hamáček zatím neočekává změny v opatřeních. „Situace neumožňuje z mého pohledu žádné posuny směrem k uvolnění. Je třeba si uvědomit, že pokud čísla stagnují, tak v minulosti razantně rostla. S jistým zpožděním rostou i případy v nemocnicích. Pokud tedy čísla nových nemocných stagnují, ještě další dva týdny porostou počty hospitalizovaných. Zátěž na zdravotnictví tak bude další dva týdny ještě stoupat,“ popsal s tím, že „ještě nějakou dobu bude pátý stupeň platit“.

Lůžková kapacita je podle něj zatím dostatečná: „Jsou lokální problémy, v chebské nemocnici řešíme situaci převozem pacientů do jiných zařízení. Kapacita v příhraničních německých nemocnicích, které nabídly pomoc, je nízká. Je jednodušší převozy organizovat v rámci České republiky.“

Na otázku, jestli krizový štáb řešil zapojení hasičů do péče v nemocnicích, ministr odpověděl, že zatím spíše spoléhají na vojáky: „Posilujeme nasazení armády jak v nemocnicích, tak v domovech seniorů či v ústavech sociální péče.“

Zásoba stříkaček na 65 dní

Krizový štáb se také zabýval problematikou nedostatku materiálu nutného k očkování vakcínou proti koronaviru. Server iROZHLAS informoval, že vakcínu proti koronaviru stát dodává bez potřebného zdravotnického materiálu. Nemocnice jej musí brát ze svých zásob a upozorňují, že jich nebudou mít dostatek.

Hamáček připustil, že některé nemocnice mají nedostatek. „Jsou velké disproporce v krajích a krajských nemocnicích. Některé mají dostatek materiálu, jiné ne. Navrhli jsme systém, kdy pokud bude hrozit akutní nedostatek prostředků, může se kraj obrátit pomocí krizové komunikace na ministerstvo a získat pomůcky formou zápůjčky ze zásob příslušné fakultní nemocnice. V České republice je dostatek materiálu na další týdny a měsíce,“ popsal ministr.

Šéf správy rezerv: materiál pro očkování proti covidu, který pořizujeme, má sloužit hlavně jako zásoba

Číst článek

Stříkaček je podle něj 350 000, což by mělo vystačit na 65 dní. „Materiálu je dostatek, ministerstvo zdravotnictví musí pouze logisticky zápůjčku zajistit,“ dodal s tím, že Státní hmotné rezervy mají garantované dodávky z evropských destinací.

Nový materiál by podle Hamáčka měl dorazit v únoru. „Navrhli jsme koncem roku, aby vláda prostřednictvím Státních hmotných rezerv zajistila alespoň polovinu předpokládané spotřeby materiálu pro očkování. První dodávky mají přijít začátkem února – například stříkačky, jehly nebo roztok na ředění,“ doplnil šéf krizového štábu.

Hamáček podle svých slov nabídl, že pomůže s dopravou pomůcek a materiálu z Číny. „Ministerstvo zdravotnictví zatím nereagovalo,“ řekl.

Sčítání lidu

Ústřední krizový štáb se také zabýval blížícím se sčítáním lidu. „Požádali jsme ministerstvo zdravotnictví, aby dalo stanovisko, jestli má smysl sčítání realizovat. Pokud by hrozilo epidemické riziko, muselo by být sčítání přesunuto na jiný termín,“ řekl Hamáček.

Sčítání se sice má uskutečnit z větší části online, v dubnu a květnu má ale dojít i k terénnímu sčítání. „Finální slovo budou mít odborníci. Posunutí termínu by znamenalo i novelizaci zákona,“ doplnil.

ako, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme