Šéf správy rezerv: materiál pro očkování proti covidu, který pořizujeme, má sloužit hlavně jako zásoba
Zdravotnický materiál, který pro očkování proti covidu pořizuje Správa státních hmotných rezerv, má sloužit jako rezerva k objednávce ministerstva zdravotnictví ze společného tendru Evropské komise. Uvedl to v úterý šéf správy rezerv Pavel Švagr. První dodávku do skladu podle něj správa očekává ve čtvrtek, a to 16 tisíc lahviček ředicího roztoku o objemu 100 mililitrů. Dodat je má společnost Baxter Czech.
Server iROZHLAS v úterý informoval, že vakcínu proti koronaviru stát zatím dodává bez potřebného zdravotnického materiálu, tedy například jehel a stříkaček. Nemocnice je musí brát ze svých zásob a upozorňují, že jich nebudou mít dostatek. Česko se také připojilo ke společnému celoevropskému tendru, unie objednává materiál z Číny.
Švagr poté připomněl, že vláda v polovině prosince uložila správě nakoupit šest milionů sad jehel a stříkaček, dále také ředicí roztok a jehly a stříkačky na ředění očkovací látky.
Bez jehel a stříkaček. Stát dodává vakcínu proti koronaviru bez pomůcek, čeká se na dodávky z Číny
Číst článek
„Tyto zásoby mají sloužit jako rezerva. Pro samotné očkování proti covidu-19 by se mělo využít 12 milionů jehel a stříkaček ze společného tendru Evropské komise, které objednalo ministerstvo zdravotnictví,“ uvedl.
Správa státních hmotných rezerv podle něj v prosinci okamžitě oslovila možné výrobce a dodavatele a během několika dní uzavřela smlouvy na dodání zdravotnického materiálu, jehož objednání dostala za úkol.
„Ve čtvrtek by nám měli do skladu přivézt 16 tisíc kusů ředicího roztoku o objemu 100 ml. Na konci ledna by pak měly přijít injekční stříkačky a také jehly a stříkačky, které jsou potřeba pro ředění očkovací látky,“ dodal.
Kdo materiál dodá?
Z dřívějších příspěvků na twitterovém účtu správy vyplývá, že šest milionů kusů injekčních stříkaček by do státních rezerv do konce ledna měla dodat slovenská společnost Chirana T. Injecta. Dalších 800 tisíc jehel a 800 tisíc injekčních stříkaček pro ředění očkovací látky má pak do 29. ledna dodat firma Perfect Distribution.
Na konci roku správa rezerv podepsala dvě smlouvy dohromady na šest milionů jehel – čtyři miliony slíbila dodat opět společnost Perfect Distribution a dva miliony pak firma B. Braun Medical. I v twitterových příspěvcích správa opakovaně podotýká, že materiál má sloužit jako rezerva.
Dodávka z Číny
iROZHLAS.cz v úterý také informoval, že ve společném celoevropském tendru, na který Švagr odkazuje, Česko požaduje osm milionů stříkaček s pevnou jehlou, 12 milionů stříkaček a 12 milionů jehel.
‚Nemám se vyjadřovat.‘ Resort zdravotnictví postavil kolem očkovacího koordinátora informační plot
Číst článek
Česko se k tendru připojilo až v prosinci, komise to přitom členským zemím nabízela už v říjnu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden řekl, že dodávka materiálu z Číny by mohla trvat až dva měsíce. Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) ministerstvu zdravotnictví nabídl, že pomůže s rychlejší dopravou pomůcek z Číny.
Podle dokumentu, který loni 7. prosince projednala vláda, bude Česko potřebovat zhruba 12 milionů jehel a stříkaček. Ministerstvo zdravotnictví ale k minulému čtvrtku evidovalo u 16 podřízených nemocnic a zdravotnických zařízení 369 075 stříkaček a 282 420 jehel pro aplikaci vakcíny a kromě toho ještě 679 325 stříkaček a 317 880 jehel pro ředění.
Vládní očkovací strategie na možnost nedostatku očkovacích pomůcek upozorňuje. „Vzhledem k předpokladu celosvětového navýšení spotřeby tohoto materiálu však může hrozit, že na trhu nebude především v průběhu jara k dispozici dostatek tohoto zboží,“ píše se v ní.